Poradnik dla jesieniarzy. Zdradzamy sposoby, jak przetrwać jesień z uśmiechem

Wydaje się, że jesień dzieli ludzi na dwie grupy. Z jednej strony są sceptycy, którzy zaczynają marudzić, jak tylko zniknie słońce. Z drugiej strony są osoby, które niecierpliwie czekają na pierwszy spadający z drzewa liść. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, sprawdź wskazówki dotyczące tego, jak przetrwać jesień. Sprawdzone info.

Co to znaczy „być jesieniarzem”?

Jesieniarze to osoby, które są zafascynowane jesienią. Cały rok czekają tylko na to, aby ujrzeć za oknem opadające liście. To też osoby, które już pod koniec sierpnia są przygotowane na nadejście chłodniejszych dni. Jeżeli nie wiesz, co zrobić, aby równie mocno cieszyć się tą porą roku, zapytaj jesieniarzy, jak przetrwać jesień. Jak stać się jedną z takich osób? Zobacz poradnik, który pomoże Ci dołączyć do grona miłośników jesieni.

jesieniarze poradnik

Od kiedy trwa jesień i kiedy się kończy?

Kalendarzowa jesień rozpoczyna się 23 września. Ten termin jest niezmienny, a więc każdego roku jesień będzie rozpoczynała się właśnie tego dnia. A kiedy kończy się jesień? Najprościej mówiąc: wtedy, gdy zaczyna się zima, czyli 21 grudnia.

Czy data astronomiczna i kalendarzowa to to samo? Oczywiście, że nie. Początek astronomicznej jesieni przypada na czas równonocy jesiennej. W tym momencie kończą się ciepłe dni. W 2021 roku astronomiczna jesień rozpoczęła się dokładnie 22 września o godzinie 21:21.

Jak przetrwać jesień? Jak robią to prawdziwi jesieniarze?

Wiesz już, kim są jesieniarze i skąd wzięła się ich nazwa. Teraz dowiesz się, jak przetrwać jesień, polubić ją, a nawet dołączyć do grona wielbicieli. Jest kilka zwyczajów, które towarzyszą jesieniarzom już od pierwszych dni tej pory roku. Wypicie kawy o smaku dyni, wieczorowe popijanie gorącej herbaty oraz zawijanie się w koc – to tylko część z tych tradycji. Przedstawiamy jesieniarz i jesieniara starter pack.

jak przetrwać jesień

Pumpkin Latte i dynia na wiele sposobów

Dyniowe latte to nieodłączny element świętowania dla wszystkich jesieniarzy. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby się jej napić. Aromatyczną kawę możesz samodzielnie zaparzyć w we własnych czterech kątach. 

Co będzie potrzebne? Mleko, dyniowe puree, mieszanka przypraw do piernika, cynamon i cukier (wedle uznania). Jak zrobić pumpkin latte?

  1. Wymieszaj dynię z przyprawami do piernika.
  2. Zaparz espresso i dodaj je do mieszanki dyni z przyprawami.
  3. Podgrzej i spień mleko (możesz użyć do tego specjalnej dyszy w ekspresie).
  4. Połącz wszystkie składniki.
  5. Posyp kawę cynamonem i dodaj cukier.

Gotowe dyniowe puree możesz kupić w sklepie, jednak możesz spróbować przygotować je w domu. Wystarczy, że małą dynię przekroisz na pół, oczyścić z pestek, a następnie upieczesz. Kiedy będą gotowe, pozostaw je do ostygnięcia, a potem zblenduj. Smacznego.

Co jeszcze można zrobić z dyni? Kiedy przygotowujesz ozdoby na Halloween, zawsze wybierasz dynię. Możesz zrobić z niej przyjazną (lub straszną) twarz, a z miąższu przygotujesz pyszne posiłki. Możesz zrobić zupę-krem, sernik, muffiny lub farsz do naleśników. Wszystko zależy od tego, co Ty i domownicy lubicie najbardziej.

Herbatka z cukrem i… bez cytrynki?

Kiedy nadchodzi jesień, nie warto kierować się słowami Daria z serialu „Ślepnąć od świateł”. Bohater mówi tam, że napiłby się „herbatki z cukrem, bez cytrynki”. Podczas zimnych dni to najgorszy możliwy pomysł. Aby zapobiec sezonowym przeziębieniom, warto wieczorem zaparzyć sobie ulubioną herbatę, a potem dodać do niej miód i całkiem sporą ilość cytryny. Wypicie takiej mikstury to świetny sposób na to, żeby się rozgrzać. Jeżeli właśnie wracasz ze spaceru i czujesz, że jest Ci zimno, postaw na taki naturalny rozgrzewacz. 

jesienna herbata

Cytryna jest źródłem witaminy C, ta z kolei jest przeciwutleniaczem. Co to oznacza? Dzięki niej nieco wzmocnisz swoją odporność, a przy tym zyskasz całkiem dobre zabezpieczenie przed przeziębieniem. Miód z kolei jest znany z tego, że działa przeciwzapalnie. Jeżeli doskwiera Ci ból gardła, to właśnie on pomoże Ci złagodzić dolegliwości.

Dobrym rozwiązaniem jest zaparzenie sobie herbaty i zabranie jej na zajęcia w szkole lub do pracy. Możesz przygotować napój z dowolnymi proporcjami dodatków i cieszyć się nim nawet wtedy, gdy jesteś poza domem.

Milion powodów, aby zostać w domu

Jesienna aura nie zachęca do tego, aby często opuszczać swój ciepły i przytulny domowy kącik. Dlaczego mielibyśmy wychodzić z domu i marznąć, skoro wewnątrz czeka tyle wspaniałych rzeczy do zrobienia? Nowe premiery na Netfliksie, smaczne jedzenie oraz kocyk, który natychmiast może przemienić nas w naleśnika.

Jesienny wieczór możesz umilić sobie masażerem, który pomoże Ci zrelaksować po dniu pełnym wyzwań i przygód. Wybierz część ciała, która najbardziej zasłużyła na rozluźnienie. Będzie to głowa, stopy, a może kark? Jeśli lubisz praktyczne rozwiązania, wybierz masażer, który rozmasuje Ci dowolną partię ciała.

Zobacz polecane produkty:


Jeżeli wolisz zawinąć się w coś ciepłego i przeczekać tak do lata, wybierz koc elektryczny. Zapewni Ci możliwość wybrania konkretnej temperatury, dzięki czemu wraz ze spadającą temperaturą, możesz wybrać mocniejsze grzanie. Brzmi jak idealny plan na to, jak przetrwać jesień?

Jeżeli masaż i ciepły koc to za mało, warto sięgnąć po niekonwencjonalne środki. Jaki napój, oprócz kawy i herbaty, kojarzy się z jesienią? Co można zobaczyć w menu wielu restauracji wyłącznie w sezonie jesienno-zimowym? Oczywiście chodzi o grzańca, czyli rozgrzewający napój alkoholowy, który robi się zazwyczaj na bazie wina. Taką magiczną miksturę możesz przygotować samodzielnie w domu.

Jak przygotować mieszkanie na jesień?

Seriale, gorąca kawa lub herbata oraz zawinięcie się w koc nie zawsze wystarczą, aby przetrwać jesień. Czasem oprócz zadbania o siebie, trzeba zadbać też o to, co znajduje się wokół nas. Najpierw zastanów się, gdzie spędzasz najwięcej czasu podczas zimnych dni. W domu? No to zadbaj o to, aby było to przyjemnością, a nie jedynie koniecznością.

jesień w parku

Uszczelnianie okien

Nie ma co ukrywać, jesień to zimna pora roku. Nie daj się zwieść termometrom, które w październiku wskazują 15 stopni. Gdy tylko opuścisz mieszkanie, poczujesz, że bluza nie wystarczy, aby czuć się komfortowo na zewnątrz. A skoro pogoda nie rozpieszcza, warto zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz mieszkania. Aby to zrobić, sprawdź, czy okna w Twoich czterech kątach są odpowiednio uszczelnione.

Koniecznie zrób to jeszcze zanim zrobi się zimno. Dzięki temu, będąc w mieszkaniu nawet nie odczujesz temperatury, która coraz szybciej obniża słupek rtęci w termometrach. Dobrze uszczelnione okna zapobiegają przedostaniu się do wewnątrz również przeciekającej wody.

Jeżeli mieszkasz w domu, sprawdź również stan dachu oraz rynny. Często zdarza się, że podczas ciepłych pór roku nawierzchnia dachu ulega uszkodzeniom, jednak nie jest to zauważalne i odczuwalne. Rynny natomiast mogły się zapchać przez nadmiar liści i gałęzi. Jesienią często pada deszcz, a brak udrożnionych rynien może okazać się sporym problemem.

Nawilżanie i oczyszczanie powietrza

Jeżeli wraz z nadejściem pierwszych dni jesieni zaczyna Ci doskwierać suchość lub podrażnienie gardła, możliwe, że powietrze w Twoim mieszkaniu jest zbyt suche. Jak sobie z tym poradzić? W sezonie jesienno-zimowym problemy z gardłem są na porządku dziennym, infekcje wirusowe, zapalenie krtani czy przeziębienie to nieodłączony element. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie gardła, aby pozbyć się podrażnienia.

Zadbaj o to, aby w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu (np. biuro lub salon) wilgotność powietrza była na poziomie 40-60%. No dobrze, ale jak to osiągnąć? Przede wszystkim należy regularnie wietrzyć mieszkanie. Warto też położyć na grzejące kaloryfery mokre ręczniki. Możesz też zrzucić ten obowiązek na urządzenia, które nawet podczas Twojej nieobecności będą dbały o odpowiednie nawilżenie powietrza.

Sprawdź,czym najlepiej nawilżyć i oczyścić powietrze:


Jesienne porządki w szafie

Umycie okien, odkurzanie w każdym kącie i za wszystkimi meblami oraz wypranie firanek to tylko część porządków, które warto wykonać, gdy nastaje jesień. Nie można zapominać o równie ważnym obowiązku, jakim jest sprzątanie w szafie. Nie chodzi o przecieranie kurzu z półek czy równe ułożenie ubrań. Kluczową sprawą jest posegregowanie garderoby na rzeczy letnie oraz na takie, które przydadzą się podczas zimniejszych dni.

Zwiewne sukienki, krótkie spódnice i spodnie czy koszulki na ramiączkach niestety na jakiś czas zamieszkają nieco głębsze rejony szafy. Na wierzchu powinny znaleźć się ciepłe swetry, kurtki, szaliki oraz czapki. Warto też przenieść na niższe półki grube koce, które niecierpliwie czekały na nadejście zimnych dni.

jesień

Klimatyczne dekoracje

Kiedy zarówno mieszkanie, jak i wnętrze szaf jest posprzątane, a dodatkowo masz pewność, że okna są odpowiednio uszczelnione, nadszedł czas na uwolnienie swojej wyobraźni i kreatywności. Nadejście jesieni to dobry czas na eksperymentowanie z wystrojem wnętrza. Coraz szybciej robi się ciemno, temperatury są coraz niższe… warto zadbać o miejsce, w którym spędzasz trochę więcej czasu niż podczas letnich dni.

Co przyda się do stworzenia klimatu jesieni w pokoju? Przede wszystkim odpowiednie oświetlenie. Możesz wykorzystać girlandy świetlne – zarówno te wewnętrze, jak i zewnętrze, jeśli zależy Ci na przyozdobieniu balkonu. Świetnie sprawdzą się również świeczki zapachowe, które oprócz światła i ciepła, rozniosą po mieszkaniu ulubiony zapach. Możesz wybrać takie aromaty, które najbardziej kojarzą Ci się z jesienią.

Jesień to także pora roku, podczas której odbywa się Halloween. To dobry czas, aby wystawić na parapecie dynię, która będzie witała sąsiadów swoim tajemniczym spojrzeniem. Możesz też postawić na stole bukiet z suszonymi roślinami, które będą kojarzyły Ci się z opadającymi liśćmi, które widać za oknem. Pamiętaj, że najpopularniejsze jesienne kolory to: żółty, czerwony, brązowy i złoty.