Recenzja klawiatury Logitech K380. Niby dla komputerów Mac, ale nie tylko

Klawiatura Logitech K380 jest całkowicie bezprzewodowa i pracuje z wykorzystaniem łączności Bluetooth. Nie posiada bocznego bloku numerycznego, dzięki czemu idealne dopełni każde minimalistyczne stanowisko. Aby zadbać o każdy detal, warto zakupić ją w zestawie z myszą Logitech M350. W praktyce świetnie sprawdza się w pracy z systemem macOS, Windows, ale nie tylko… Po ponad miesiącu korzystania z tych akcesoriów pora podzielić się odczuciami. Zapraszam do recenzji.

Logitech K380 — pierwsze wrażenia

Pierwszym wrażeniem po wyjęciu z opakowania było zwrócenie uwagi na wagę. Pomimo niewielkich rozmiarów i zaokrąglonych kształtów, klawiatura jest dość ciężka, ale należy traktować to w kategorii zalet, co świadczy o jakości. Klawiatura Logitech K380 jest niepozorna, ale solidna. Do testu otrzymałem też mysz Logitech M350, a oba akcesoria pasują do siebie tak dobrze, jak frytki do burgera (pycha!).

stanowisko logitech k380

Unboxing — zawartość zestawu

Akcesoria Logitech są dostępne w trzech kolorach: szarym, różowym lub białym. W moim przypadku otrzymałem dwa ostatnie warianty, które zobaczysz na poniższych zdjęciach:

Klawiatura ma 28 cm szerokości, 13 cm głębokości, 1,6 cm grubości i waży ok. 420 gramów. Jako użytkownika najbardziej ucieszyło mnie to, że producent wraz z klawiaturą dostarcza też baterie (2 paluszki AAA). Przyznam szczerze, że nie pomyślałem o nich w momencie zamawiania do testu i była to miła niespodzianka, gdy okazało się, że nie muszę szukać akumulatorów.

Mysz Logitech M350

Podobnie jak w przypadku klawiatury, producent dostarcza mysz wraz z baterią (1 paluszek AA). Ten mały gryzoń (mający niewiele ponad 10 cm długości, 6 cm długości oraz 2,5 cm wysokości) obsługuje łączność Bluetooth oraz 2,4 GHz (za pomocą nadajnika USB dołączonego do zestawu).

Jak widać na powyższym zdjęciu dostęp do nadajnika i baterii ma miejsce poprzez zdjęcie wierzchniej warstwy obudowy, która mocowana jest do całego korpusu za pomocą malutkich magnesów (jest to fajne ze względu na bezpieczeństwo, aby nie urwać żadnego zaczepu).

Mysz w swoim działaniu jest poprawna, ma stałe DPI 1000, brak dodatkowych przycisków funkcyjnych i po prostu będzie wystarczająca do okazyjnego korzystania z komputera. Ze względu na wielkość ucieszy się z niej osoba o drobnej dłoni.

Zestaw: klawiatura Logitech K380 oraz mysz Logitech M350

Zestaw akcesoriów lub tylko jedno z nich można idealnie wpasować w styl stanowiska. Różne warianty kolorystyczne pozwolą spersonalizować zakup tak, aby pasował do lampki, słuchawek, a nawet ulubionego kubka na kawę. 

Komfort pracy

Klawiaturze Logitech K380 jest klasyczną klawiaturą TKL, czyli bez bloku numerycznego. Wyglądem i rozstawem klawiszy jest mocno zbliżona do klawiatur znanych z ultrabooków. Jednak względem tych pełnowymiarowych posiada minus w postaci ciut węższego ułożenia klawiszy, które na całej długości przekłada się na przesunięcie o ok. 7 mm (pół przycisku).

Jeśli będziesz często przesiadać się ze standardowej pełnowymiarowej klawiatury na tę, możesz odczuwać dyskomfort. Jednak jeśli będzie to jedyna klawiatura, bardzo szybko przyzwyczaisz palce.

porównanie klawiatur

W pierwszym tygodniu podczas szybkiego pisania zdarzało mi się popełniać literówki i było to spowodowane nietrafianiem we właściwy klawisz. Na szczęście po kilku dniach palce wyczuły, jak są ułożone i wyprofilowane przyciski Logitech K380. Tak w tej chwili mogę na niej pisać, bez konieczności zerkania na klawiaturę i poprawiania literówek.

Klawisze funkcyjne

Podobnie jak w przypadku klawiatur laptopowych górny wiersz współdzielą przyciski od F1 do F12 z przyciskami funkcyjnymi odpowiadającymi za sterowanie dźwiękiem, szybki dostęp do aktywnych pulpitów lub aplikacji.

klawisze funkcyjne logitech k380

Z jakimi urządzeniami współpracuje klawiatura Logitech K380?

Przetestowałem działanie akcesoriów z komputerem Apple (system macOS) oraz Windows. Dodatkowo w międzyczasie sprawdziłem też możliwość połączenia z tabletem Apple iPad 8 generacji oraz iPhonem Xs. W każdej sytuacji cieszyłem się z niezawodności połączenia. Na szczególne wyróżnienia zasługuje natomiast przystosowanie klawiatury do pracy z urządzeniami Apple.

Klawiatura posiada odpowiednio rozstawione klawisze funkcyjne (m.in. cmd, alt), które przekładają się na duży komfort pracy. Jednocześnie też można łatwo przełączyć się na urządzenie z systemem Windows. Pod tym względem klawiatura jest niezawodna.

lofitech k380 klawisze funkcyjne w klawiaturze

Logitech K380 zapamięta też do 3 urządzeń, między którymi można płynnie przełączać się — wystarczy dłużej przytrzymać jeden z przycisków: F1, F2 lub F3, gdzie każdy odpowiada za inny kanał łączności. 

Co to oznacza?

Pod F1 mam zapamiętany laptop firmowy z systemem Windows, pod F2 prywatnego MacBooka, a pod F3 iPada. W zależności od tego, z którego urządzenia korzystam, łączę się z nim w mgnieniu oka. Wystarczy, że wcześniej sparowałem z nim klawiaturę, a teraz tylko wybieram, z którym urządzeniem ma się połączyć.

Czy warto kupić klawiaturę Logitech K380?

Logitech K380 jest klawiaturą przeznaczoną dla osób szukających prostego i solidnego biurowego akcesorium. Pierwsze dni pracy mogą wymagać przyzwyczajenia palców do rozkładu klawiszy oraz ich wyprofilowania, ale już po kilku dniach regularnego korzystania praca staje się czystą przyjemnością. Minimaliści ucieszą się też z możliwości wyboru koloru oraz niewielkich gabarytów, co doskonale przekłada się na estetykę stanowiska. Osobiście bez zawahania się zamówiłbym tę klawiaturę na prezent narzeczonej lub siostrze.

Uwaga! Nie jest to klawiatura stworzona z myślą o programiście, pisarzu, czy graczu. Kierując się tymi kategoriami, warto wziąć pod uwagę Logitech MX Keys lub Logitech G915 TKL.

klawiatura logitech k380

Minusy

  • rozstawienie klawiszy wymagające przyzwyczajenia

Plusy

  • dopracowany design
  • solidne wykonanie
  • baterie w zestawie
  • doskonała współpraca z systemem macOS i Windows
  • klawisze funkcyjne ułatwiające pracę
  • cichy i przyjemny skok klawiszy podczas pisania
  • możliwość spersonalizowania dzięki różnym wariantom kolorystycznym

Ocena redakcji

8/10