Tradycyjne dyski twarde wciąż mają się dobrze i są powszechnie stosowane w wielu okolicznościach. Dzięki dobremu stosunkowi ceny do pojemności oraz dużej niezawodności wciąż sprawdzają się jako magazyny danych, w serwerach czy w monitoringu. Jeśli więc szukasz solidnego nośnika, który pomieści mnóstwo danych, sprawdź nasz ranking dysków HDD i wybierz najlepszy model dla siebie.
Dysk HDD lub dysk twardy, nazywany także dyskiem magnetycznym, służy do przechowywania danych. Pierwsze tego typu nośniki powstały już w połowie lat 50. XX wieku, ale przez minione dekady znacznie ewoluowały. Dlatego wciąż są powszechnie używane, pomimo rozwoju technologii i spopularyzowania dysków SSD.
Dane na dyskach HDD zapisywane są na magnetycznych talerzach. Stąd też pochodzi inne określenie – dysk talerzowy. Talerze te wirują z wysoką prędkością, a znajdujące się w obudowie ruchome głowice odczytują i zapisują dane. Praca dysków twardych jest więc słyszalna, gdyż mechaniczne elementy wydają dźwięki. Oczywiście współczesnym modelom daleko do trzeszcząco-chroboczących „twardzieli”, które gościły w komputerach na przełomie wieków. Nowoczesne urządzenia słychać, ale rzadko są to dźwięki w jakimś stopniu uciążliwe.
Ruchome części wpływają jednak na wytrzymałość – dyski HDD są podatne na uszkodzenia mechaniczne w wyniku wstrząsów czy upadków. W tej sytuacji jednak także można spać spokojnie, gdyż dotyczy to naprawdę skrajnych przypadków. W codziennej pracy trudno o niebezpieczne sytuacje, a wiele modeli jest dodatkowo zabezpieczonych na wypadek różnych przeciwności losu.
Wśród najnowszych dysków twardych do komputera spotkasz dwa rozmiary – 3,5 cala oraz 2,5 cala. Te pierwsze zwyczajowo montuje się w komputerach stacjonarnych, te drugie to głównie dyski twarde do laptopa, gdyż są znacznie mniejsze i cieńsze. Nośnik w rozmiarze 2,5 cala można jednak zamontować także w pececie. Jeżeli w obudowie masz miejsce wyłącznie na duży dysk HDD 3,5 cala, należy kupić specjalny adapter (tzw. sanki).
Prędkości dysków HDD podawane są w obrotach na minutę. Wynoszą one zwykle 5400 obr./min lub 7200 obr./min. Im więcej obrotów, tym szybszy dysk, a w przypadku najlepszych modeli przekłada się to na mniej więcej 200-300 MB/s. Dla porównania najbardziej podstawowe dyski SSD SATA zapewniają prędkości ok. 500-600 MB/s. Jednak nie sama prędkość stanowi o wartości nośnika, o czym przekonasz się w dalszej części tekstu. W naszym rankingu dysków twardych znajdziesz modele o zróżnicowanych prędkościach, dzięki czemu dobierzesz go do swoich potrzeb.
Pojemności dysków HDD na dobrą sprawę zaczynają się od 1 TB. Ale w rankingu dysków twardych znajdziesz nośniki o kilkukrotnie większej pojemności. Upewnij się, ile miejsca będziesz potrzebować i zapewnij sobie trochę zapasu. Zwróć także uwagę na cenę, gdyż znacznie pojemniejszy model może kosztować niewiele więcej. Wówczas miejsca na dane nie zabraknie przez długie lata.
Jednym z kluczowych parametrów dysków twardych jest niezawodność (MTBF), czyli średni czas bezawaryjnej pracy. Podawany jest on w godzinach i określa, ile czasu dysk powinien działać bez usterki. Nie jest to jednak bezwzględna gwarancja, choć może posłużyć jako wskaźnik zastosowania danego nośnika. Im wyższa niezawodność, tym lepiej urządzenie sprawdzi się do ciągłej pracy pod dużym obciążeniem.
Warto także sprawdzić, jakie zabezpieczenia zapewnia dany model. W bardzo intensywnych środowiskach dobrze, aby dysk był odporny na wysokie temperatury, wibracje czy podwyższony poziom pola magnetycznego. Dzięki temu zapewnisz sobie niezawodną pracę przez długi czas, a cenne dane będą bezpieczne.
Cache to specjalna, dodatkowa pamięć dysku, która służy do przechowywania najczęściej używanych danych. Im większy jej rozmiar, tym dysk ma szybszy dostęp do wybranych plików. Wpływa to zauważalnie na jego działanie np. podczas korzystania z aplikacji czy grania w gry.
Ze względu na duże pojemności i relatywnie niską cenę, dyski twarde stosowane są powszechnie wszędzie tam, gdzie obraca się bardzo dużymi ilościami danych. Sprawdzą się przede wszystkim jako magazyny danych (np. zdjęć, filmów, dokumentów), dyski sieciowe, a także w monitoringu. HDD bowiem rzadko ulegają awariom, jeżeli używane są w odpowiednich warunkach. Ponadto odzyskanie danych jest znacznie prostsze niż w przypadku nośników SSD.
Szczególnym rodzajem są dyski SAS (ang. Serial Attached SCSI) – dyski serwerowe do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzują się większą niezawodnością oraz wyższą prędkością obrotową (nawet kilkanaście tysięcy obr./min), a także dostępem do zestawu specjalnych instrukcji SCSI (możliwość wykonywania kilku operacji jednocześnie). Dyski tego typu są jednak droższe od klasycznych HDD.
Zastanawiając się, jaki dysk HDD wybrać, pod uwagę weź przede wszystkim pojemność. Jeżeli jego przeznaczeniem będzie wyłącznie magazynowanie danych, do których rzadko wracasz, prędkość nie odegra dużej roli. W przypadku dysków twardych pracujących intensywnie (monitoring, dysk sieciowy), wybierz szybkie urządzenie o wysokiej niezawodności.
Dyski SSD są kilkukrotnie szybsze od dysków twardych, co wpływa pozytywnie na czas otwierania programów i plików. Nowoczesne dyski PCIe są także bardzo małe i lekkie w porównaniu nawet z dyskami HDD 2,5 cala. Jednak duże dyski magnetyczne dostępne są w znacznie większych pojemnościach i niższych cenach. Ponadto w razie awarii z dysku twardego łatwiej odzyskać dane.
Pomimo bardzo dużych pojemności, ceny dysków HDD są relatywnie niewysokie. Podstawowy nośnik o pojemności 1 TB kosztuje około 200 złotych. Jednak ceny dysków twardych o tej samej pojemności mogą się znacznie różnić. Wynika to z różnych dodatkowych funkcji i zabezpieczeń, takich jak wysoka niezawodność czy zwiększona odporność na drgania. Dlatego finalny koszt będzie zależny od przeznaczenia urządzenia.
Wśród interfejsów dysków twardych najpopularniejsze jest złącze SATA III. W kompatybilnych laptopach znajdziesz odpowiednie miejsce na nie z wbudowanym złączem, natomiast w komputerach stacjonarnych niezbędny jest kabel SATA. Jeżeli chcesz podłączyć dysk HDD 3,5 cala, konieczny będzie także kabel zasilający, najczęściej z wtykiem Molex. Większość zasilaczy ma już wbudowane tego typu kable zasilające.
Znasz już najważniejsze cechy oraz przeznaczenie dysków HDD. Poznaj teraz polecane modele w naszym rankingu dysków twardych i wybierz najlepsze urządzenie dla siebie.
no dobra ale który dysk jest cichy ?? obecnie mam w dwóch komputerach różne dyski HDD obydwa hałasują jak sieczkarnia, jeden to EXOS 16TB drugi to WD RED 16 .. może ktoś ma inne spostrzeżenia