Jak zrobić zdjęcia 3D na Facebooku? (Na Androidzie i na iOS)

Trójwymiarowe zdjęcie na Facebooka? Ależ nic prostszego! Zobacz, jak zrobić zdjęcie 3D, zarówno na urządzeniu z Androidem, jak i na sprzęcie z systemem iOS. W tym krótkim poradniku przedstawię Ci też wymagania Facebooka co do zdjęć w trzech wymiarach.

Co to są zdjęcia 3D dodawane na Facebook?

Zdjęcie 3D dodawane na Facebooka to fotka z efektem głębi, która pozwala zobaczyć więcej, niż tylko płaską powierzchnię. Ruszając kursorem lub telefonem, możesz niejako „przesuwać” obiekt znajdujący się na pierwszym planie, uzyskując wrażenie trójwymiarowości. W telefonach zerkanie w tło umożliwia żyroskop.

Niestety w przypadku zdjęć 3D na Facebooku nie da się obejrzeć obiektu ze wszystkich stron, jak ma to miejsce w rozszerzonej rzeczywistości, z wykorzystaniem obiektów zeskanowanych. Funkcja zdjęć 3D dostępna jest na Facebooku od 2018 roku i może ją dodać każdy zalogowany użytkownik platformy wymyślonej przez Marka Zuckerberga.

Na Facebooka dodasz zdjęcie 3D z poziomu komputera i urządzenia mobilnego (tablet, smartfon). Umieścisz je w aktualnościach, w grupie, na swej oficjalnej stronie.

Facebook aplikacja

Jak zrobić zdjęcie 3D na Facebooka?

Na początku funkcja zdjęć 3D obejmowała jedynie sprzęt Apple (czyli ten z iOS), jednak z czasem Facebook otworzył się również na smartfony z Androidem. Dzięki temu dziś wszyscy korzystający z tej gigantycznej platformy social media mogą wzbogacać profile zdjęciami trójwymiarowymi.

Co ważne, do pierwszych zdjęć 3D trzeba było mieć smartfon z kilkoma obiektywami, koniecznie z oczkiem rejestrującym głębię. Technologia była wtedy w powijakach i Facebook korzystał z rozwiązań sprzętowych, ale dziś jest zupełnie inaczej, choć dalej warto robić zdjęcia w jak najwyższej rozdzielczości. Chodzi przecież o efekt, prawda?

Rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że trójwymiarowe zdjęcie na Facebooka zrobisz każdym smartfonem, nawet takim bez obiektywu do badania głębi ujęcia. Mało tego, fotkę 3D zrobisz z klasycznej, płaskiej, takiej w 2D. Inteligentne algorytmy potrafią przerobić zwykłe zdjęcie, analizując obraz piksel po pikselu. Następnie dodają do kadru to, co ich zdaniem powinno się na nim znaleźć, aby powstał efekt trójwymiarowości.

Pamiętaj tylko by mieć najnowszą wersję aplikacji Facebook. Jeśli jeszcze nie masz konta, pobierz apkę ze sklepu AppStore lub Google Play, następnie zarejestruj się i zaloguj. Mając już konto na portalu, odwiedź sklep z aplikacjami, wpisz hasło Facebook i zobacz, czy nie wymaga aktualizacji (gdybyś miał wyłączone aktualizacje automatyczne).

Jak dodać zdjęcie 3D na Facebook ze smartfona?

To dziecinnie proste. Oto i cała instrukcja:

 • Kliknij sekcję Co słychać?
 • Wybierz Aparat i zrób zdjęcie lub oznacz zdjęcie z Galerii
 • Zatwierdź wybór i kliknij Zrób zdjęcie 3D
 • Kliknij Opublikuj

Jak dodać zdjęcie 3D na Facebook z komputera?

Tym razem będzie nieco trudniej, bo oprócz samego zdjęcia potrzebujesz jeszcze mapy głębi (o niej za chwilę).

 • Upewnij się, że masz najnowszą wersję przeglądarki internetowej (jeśli nie, zaktualizuj ją)
 • Otwórz stronę Facebooka na komputerze i zaloguj się do profilu
 • Wybierz sekcję Co słychać?
 • Kliknij Dodaj zdjęcia/filmy
 • Zaznacz plik ze zdjęciem oraz plik z mapą głębi
 • Kliknij Zrób zdjęcie 3D
 • Zatwierdź publikację postu

Jak pobrać mapę głębi do zdjęć 3D?

 • Pobierz z przeglądarki generator map głębi (ang. photo depth generator)
 • Wgraj plik ze zdjęciem do generatora
 • Pobierz zapisany plik, dodając na końcu nazwy _depth.png

Polecane smartfony fotograficzne


smartfon dla ucznia

Co może pójść nie tak? Porady i najczęstsze problemy

Facebook daje Ci garść informacji na temat tego, jak powinno wyglądać idealne zdjęcie 3D. Porady przeczytasz w trakcie dodawania trójwymiarowej fotki, a jedna z nich mówi, by obiekt, który ma uzyskać głębię, nie znajdował się na tle o tym samym kolorze, co on sam. Wtedy algorytmy AI nie będą mieć problemu z identyfikacją tego, co powinno być w 3D, a co jest tylko dodatkiem.

Sprawdź także, czy twój smartfon wykonuje zdjęcia w trybie portretowym. Takie najlepiej nadają się do zdjęć 3D na Facebooka z uwagi na dokładne odcięcie postaci od tła. Jeśli i to nie pomoże, skorzystaj z trybu Przysłony.

Gdyby problemy wciąż się powtarzały, usuń zdjęcie i zrób je jeszcze raz. Czasami pomaga też restart aplikacji, a w krytycznych sytuacjach również ponowne jej zainstalowanie. A kiedy i to za mało, wyłącz i włącz telefon, następnie sprawdź dostępne aktualizacje softu. Dla bezpieczeństwa lepiej mieć jak najnowszą wersję wszystkiego.