Jak usunąć Facebooka. Dezaktywuj lub skasuj swoje konto

Postanowiłem odpowiedzieć na Wasze pytania i przygotować poradnik, jak usunąć lub dezaktywować konto na Facebooku. Sprawdziłem także, czy możemy coś zrobić z kontem bliskiej osoby, gdy ta umrze, pozostawiając aktywny profil.

Facebook odgrywa dużą rolę w życiu

Od dłuższego czasu portale społecznościowe przestają być tylko dodatkowymi aplikacjami, a stają się nieodzowną częścią naszego życia. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że wielu użytkowników jest od Facebooka uzależniona. Jeśli też należysz do tej grupy, ale postanowiłeś przejść na odwyk i oderwać się od tego medium, to razem z naszym poradnikiem usuń swoje konto… lub chociaż odpocznij od niego na chwilę i je dezaktywuj.

Portal i jego liczne skandale w tle

Bez dwóch zdań Facebook i prywatność nie idą w parze. Przez lata działania portal dorobił się wielu skandali z wyciekami, bądź handlem danymi, dezinformacją, a w ostatnim czasie nawet wolnością słowa. Przez te poczynienia stracił on zaufanie wielu użytkowników, a sam Elon Musk stworzył i przy pomocy swoich tweetów spopularyzował hasztag #DeleteFacebook. Trzeba przyznać, dyrektor generalny Tesla Inc. oraz amerykańskiego przedsiębiorstwa kosmicznego SpaceX nie pozostawił na Marku Zuckenbergu suchej nitki. 

W ostatnim czasie twórca niebieskiej platformy społecznościowej nie ma łatwo. W 2018 i 2019 roku musiał on zeznawać przed Kongresem Stanów Zjednoczonych oskarżony, a deputowani bombardowali go pytaniami o wybory w USA w 2016 roku i aferę Cambridge Analytics. Przeprosił on wówczas za niewystarczającą ochronę danych osobowych użytkowników portalu.

Trwałe usunięcie konta na Facebooku

Co się stanie?

 • Wszystkie dane takie jak wiadomości, posty, zdjęcia zostaną na zawsze usunięte. Nie będziesz miał możliwości ich odzyskania.
 • Nie będziesz mógł korzystać z aplikacji Messenger.
 • Inni użytkownicy nie będą mogli wyszukać Twojego profilu.
 • Nie będziesz mógł się logować do aplikacji typu Spotify lub Pinterest za pomocą Facebooka.

Jeśli jednak nie jesteś pewny swojego posunięcia, portal da Ci 30 dni na zmianę decyzji. Żadne dane w tym momencie nie zostaną usunięte, a profil wróci do pełnej sprawności.

Jak usunąć konto na FB?

Jeśli podjąłeś/aś ostateczną decyzję, pozwól nam towarzyszyć Ci w tej ostatniej podróży. Podążaj za naszymi wskazówkami i przejdźmy wspólnie proces usuwania. Nie jest to nic skomplikowanego.

1. Uruchom Facebooka na swoim komputerze i kliknij trójkącik w prawym górnym rogu.

Jak usunąć Facebooka?

2. Przejdź do zakładki Ustawienia i prywatność i kliknij Ustawienia (2.1).

Jak usunąć FB?
Co z Facebookiem po śmierci?

3. Teraz wybierz zakładkę Twoje informacje na Facebooku, zjedź na dół strony i kliknij, na podpunkt o nazwie Dezaktywacja i usuwanie (3.1).

Jak dezaktywować FB?

4. Zostaniesz przekierowany do wyboru pomiędzy dezaktywacją a trwałym usunięciem konta. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię punkt i potwierdzisz decyzję hasłem przypisanym do konta.

Jak dezaktywować konto na facebooku?

5. Na koniec wystarczy wcisnąć niebieski przycisk z napisem Kontynuuj.

Gratulację, właśnie uwolniłeś się od najpopularniejszego serwisu społecznościowego wszechczasów! Pamiętaj, że masz jeszcze 30 dni na zmianę decyzji, później nie będzie już odwrotu. 

Aby dezaktywować proces kasacji, wystarczy że ponownie zalogujesz się na swoje konto. Warto wspomnieć, że Facebook zastrzega sobie prawo do przechowywania danych na swoich serwerach jeszcze przez 90 dni po rozpoczęciu tego procesu.

Dezaktywacja konta na Facebooku

Co to znaczy?

 • Możesz cały czas korzystać z Messengera (Twoje zdjęcie profilowe i wiadomości będą widoczne w konwersacjach) i portali, na których logujesz się za pomocą Facebooka.
 • Nikt poza Tobą nie będzie mógł Cię wyszukać i przeglądać Twojego profilu.
 • Będziesz widoczny na listach znajomych.
 • Wszystkie komentarze i posty zamieszczone na grupach będą widoczne tylko dla administratorów.

Jak dezaktywować konto na FB?

Robisz sobie krótki urlop od Facebooka? Życzymy udanego wypoczynku. Zanim jednak wyłączysz tę stronę, aby zawiesić swoje konto, wykonaj następujące kroki.

1. Uruchom Facebooka na swoim komputerze i kliknij trójkącik znajdujący się w prawym górnym rogu.

Jak usunąć Facebooka?

2. Następnie przejdź do zakładki Ustawienia i prywatność i kliknij Ustawienia (2.1).

Jak usunąć FB?
Co z Facebookiem po śmierci?

3. Teraz wybierz zakładkę Twoje informacje na Facebooku, zjedź na dół strony i kliknij na podpunkt o nazwie Dezaktywacja i usuwanie (3.1).

Jak dezaktywować FB?

4. Zostaniesz przekierowany do wyboru pomiędzy dezaktywacją a trwałym usunięciem konta. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię punkt i potwierdzisz decyzję hasłem przypisanym do konta.

Jak dezaktywować konto na FB

5. Na koniec wystarczy wcisnąć niebieski przycisk z napisem Kontynuuj.

Udało się, dezaktywowałeś swoje konto na Facebooku. W przeciwieństwie do trwałego usunięcia konta, nie masz wyznaczonego limitu czasowego na powrót. Możesz wrócić jutro, za miesiąc albo za kilka lat. W każdej chwili aktywujesz ponownie swoje konto. Wystarczy, że zalogujesz się ponownie używając e-mailu i hasła.

Co się dzieje z kontem po śmierci?

Czasem zdarzają się też przykre sytuacje, kiedy bliska nam osoba umrze, a my nie wiemy co zrobić z jej kontem. Z jednej strony aktywny profil może być okazją do miłych wspomnień, a z drugiej nie każdy chce przypominać sobie o odejściu członka rodziny czy znajomego.

Facebook zabezpieczył się również na takie ewentualności. Przed rozpoczęciem całego procesu trzeba przygotować dokumenty potwierdzające pokrewieństwo oraz akt zgonu. Po pozytywnej weryfikacji danych pozostają dwa wyjścia. Możesz albo ustawić na koncie status „In Memoriam” (z łacińskiego ku pamięci) lub definitywnie usunąć profil wraz z całą zawartością.

Aby zarządzać kontem po nadaniu statusu „In Memoriam” należy być opiekunem konta. Każdy z nas może wybrać go wśród osób z listy swoich znajomych. Ta osoba nie musi być z nami spokrewniona.

Jak ustawić opiekuna konta?

1. Uruchom Facebooka na swoim komputerze i kliknij na strzałkę w prawym górnym rogu.

Jak usunąć Facebooka?

2. Wybierz Ustawienia i prywatność, a następnie Ustawienia (2.1).

Jak usunąć FB?
Co z Facebookiem po śmierci?

3. W opcjach ogólnych wystarczy wybrać punkt Ustawienia statusu „In Memoriam”.

Jak ustawić status in memoriam na FB

4. Następnie wystarczy dodać zaufanego znajomego.

Jak ustawić status in memoriam na Facebooku

Teraz możesz poinformować swojego znajomego o podjętej decyzji. Jeśli tego nie zrobisz, opiekun konta zostanie powiadomiony dopiero po upamiętnieniu Twojego konta.

Ustawienie opiekuna na FB

Ustawienie statusu „In Memoriam” na FB

Co to znaczy?

 • Obok imienia i nazwiska pojawi się informacja „In Memoriam”.
 • Nawet jeśli zdobędziemy dane do logowania, to będzie już ono niemożliwe.
 • Profil nie będzie pojawiał się już wśród proponowanych znajomych osób, które możesz znać i przypomnień o urodzinach.
 • Strony na Facebooku, której zmarłej był jedynym administratorem, pozostaną usunięte.
 • Znajomi będą mogli podzielić się wspomnieniami na osi czasu zmarłego.
 • Wszystkie zdjęcia, posty i udostępniane materiały pozostają widoczne.
 • Tylko opiekun ma możliwość modyfikacji konta.

Co zrobić, aby konto na Facebooku zostało usunięte po śmierci?

Facebook poprosi Cię jeszcze o potwierdzenie i powiadomi, że po otrzymaniu informacji o Twoim odejściu wszystkie posty, wiadomości i zdjęcia zostaną trwale usunięte z portalu społecznościowego i nikt nie będzie mógł przeglądać Twojego profilu.

Jeśli czytasz ten artykuł z czystej ciekawości i nie usunąłeś ani nie zdezaktywowałeś swojego konta. Zajrzyj na nasz profil na Facebooku oraz dołącz do facebookowej grupy portalu Geex i bądź na bieżąco z technologią.