Logowanie przez Facebooka – bezpieczne czy nie?
Dla wielu osób Facebook stał się nieodłącznym elementem życia, oknem na świat, a jeśli ułatwia jeszcze korzystanie z innych stron, można powiedzieć, że jest tu wszystko, czego potrzeba. W dużym stopniu to od nas zależy, czy logowanie przez Facebooka jest bezpieczne. Przede wszystkim w ten sposób warto logować się tylko na swoim komputerze czy telefonie, który dodatkowo zabezpieczamy hasłem czy odciskiem palca. Korzystając z innych urządzeń, lepiej postawić na klasyczne logowanie, a także pamiętać o tym, że trzeba się wylogować.
Z logowania przez Facebooka korzystajmy tylko w miejscach, które nie wzbudzają naszych podejrzeń. Koniecznie warto przyjrzeć się, jakie informacje z naszego profilu chce pobrać strona, bądź aplikacja. Tak naprawdę, im mniej danych ktoś chce od nas pobrać, tym lepiej. Bezpieczniej logować się w miejscach, które nie wymagają od nas nic więcej oprócz udostępnienia nazwiska i adresu e-mail. Niektóre strony mogą otrzymać od nas możliwość publikowania postów na profilu, a także komplet informacji, jakie udostępniamy na Facebooku. Nie bójmy się stwierdzenia, że jest to wykradanie danych, na które… zgodziliśmy się.
Warto jeszcze przyjrzeć się bezpieczeństwu od strony technicznej. Jeśli zapytacie eksperta zajmującego się zabezpieczeniami w internecie, zapewne odradzi wam korzystanie z logowania przez Facebooka. Dlaczego? O ile programiści robią wszystko by protokół logowania ulepszać, nie jest on doskonały. Poza tym nie wszędzie jest poprawnie zaimplementowany. Warto również pamiętać, że jeśli ktoś przeprowadzi atak na nasze konto na Facebooku, otrzyma dostęp do wszystkich serwisów, na których jesteśmy zalogowani. W łatwy sposób możemy zafundować sobie wyciek wrażliwych dla nas danych. A skrajnie nieodpowiedzialne jest łączenie konta na Facebooku z aplikacjami bankowymi.
Protokół logowania ma jednak argument na swoją obronę. Wbrew pozorom okazuje się, że do typowego złamania go przez hakerów dochodzi dość rzadko. Zdecydowana większość udanie przeprowadzonych ataków to pozostawienie włamywaczowi otwartej furtki przez użytkownika. A błąd ten popełniamy najczęściej poprzez nieuwagę.