Jak wyrobić duplikat karty SIM? Opłaty i procedura

Wyrobienie duplikatu SIM wiąże się z drobną opłatą, ale cała procedura trwa zaledwie chwilę. Jak wyrobić duplikat karty SIM? Odpowiadamy w najprostszy możliwy sposób. Przestrzegamy również przed oszustami chcącymi podszyć się pod nas u operatora.

Co to jest karta SIM?

To niepoważne pytanie zostanie potraktowane śmiertelnie poważnie. Otóż jest to… Żartowałem. Mam nadzieję, że Wy pytając również. Dzięki karcie SIM można dzwonić, SMS-ować i przeglądać Internet. Telefon zadziała bez SIM i połączy się z Wi-Fi. Ale fajnie jest czasem zadzwonić z telefonu, nie?

Co to jest duplikat karty SIM?

Duplikat karty SIM to po prostu zamiennik dla obecnie używanej karty SIM. Nie jest to kolejna działająca karta SIM. Wyrobienie duplikatu unieważnia działanie poprzedniej karty. Numer telefonu pozostaje bez zmian, właściciel pozostaje bez zmian. Opłaty również nie podlegają zmianie. Zmienia się tylko ten mały kwadracik – karta SIM. Taki duplikat można wyrobić u każdego operatora w Polsce.

Po co wyrabiać duplikat karty SIM? Do czego to się przydaje?

Duplikat karty SIM wyrabia się z bardzo prozaicznych powodów. Zgubiony telefon, zgubiona sama karta; SIM uległa zniszczeniu, albo jest już wysłużona i nie pasuje do nowego telefonu. Powody mogą być różne. Chodzi o to, że bieżąca posiadana (lub zgubiona) karta nie może nam więcej służyć.

Duplikat przydaje się więc jako odświeżenie karty. Warto jeszcze raz podkreślić fakt, że nie możemy używać oryginału karty i jego duplikatu w tym samym czasie. Więc jeżeli zgubiliśmy kartę SIM i boimy się swoje dane, duplikat uniemożliwia działanie pierwszej karty. Karta SIM jest unikalna dla każdego abonamenta.

Kiedy można i warto wyrobić kartę SIM?

Zniszczyłem lub zgubiłem kartę SIM i nie mogę jej oddać.

To nieważne. Żaden operator nie będzie wymagał oryginału do wyrobienia duplikatu. Pierwowzór można pociąć i wyrzucić jak się go ma, albo odżałować, jeżeli został zgubiony.

Moja karta SIM nie pasuje do telefonu

Większą kartę można dociąć do mniejszych rozmiarów. Taki przypadek najczęściej zdarza się kiedy długo nie wymienialiśmy telefonu i nasza SIM jest przestarzała. Kiedy nowy telefon się zepsuje i stary wraca do łask – robi się większy problem. Można eksperymentować z włożeniem karty z powrotem w plastikowe ramki, albo po prostu wyrobić duplikat karty SIM.

Moja karta SIM nie obsługuje nowych technologii

Stara karta SIM w nowym routerze 4G/5G? Bez szans. Najlepiej wyrobić duplikat karty i problem z głowy.

Zgubiłem telefon

Duplikatu telefonu już raczej wyrobić się nie da. Może to kwestia czasu? Na dzień pisania artykułu, można jedynie wyrobić duplikat karty SIM.

Zgubiłem kartę SIM

Tutaj uwaga. Zamiast wyrabiać duplikat, najpierw warto zastrzec kartę SIM. To zablokuje dostęp oszustom do naszych danych i uniemożliwi wykonywanie połączeń, np. do bardzo drogiego wróża.

karta sim duplikat

Jak wyrobić duplikat karty SIM? Procedura i opłaty

Jak wyrobić duplikat karty SIM w Play? Tak samo jak w Orange, Plus, T-Mobile, [tu wpisz nazwę swojego operatora], albo [tutaj wpisz nazwę operatora, który zawsze ma lepszą okazję]. Na pytanie o wyrobienie duplikatu karty SIM zawsze będzie ta sama odpowiedź. Całe szczęście.

Wyrobienie duplikatu karty SIM w oddziale

To najprostszy i najszybszy sposób wyrobienia duplikatu. Wystarczy przejść się do najbliższego, albo dalszego punktu i zapytać o to pracownika. Procedura wyrobienia duplikatu karty SIM wygląda następująco:

 • Wchodzimy do punktu operatora
 • Zgłaszamy chęć wyrobienia nowej karty SIM
 • Potwierdzamy swoją tożsamość (np. dowodem osobistym)
 • Uiszczamy opłatę
 • Wychodzimy z nową kartą SIM

Zaletą tego jest załatwienie sprawy w 15 minut oraz blokada starej karty na miejscu. Wkładając nową kartę wszystko będzie już działało.

Wyrobienie duplikatu karty SIM zdalnie

Tutaj z domu nie wychodzimy, ale trochę zabawy z tym jest. Wygląda to następujący sposób:

 • Kontaktujemy się z operatorem – telefonicznie, lub internetowo
 • Zgłaszamy chęć wyrobienia nowej karty SIM
 • Potwierdzamy swoją tożsamość numerami i kodami, które gdzieś zapisane są, ale nie tam gdzie trzeba i nie mamy ich pod ręką. Całe szczęście niekiedy można zrobić to również podając swoje dane osobowe – ale to ułatwia sprawę nam i złodziejom
 • Uiszczamy opłatę
 • A) Czekamy na nową kartę. Stara pozostaje aktywna aż do aktywacji nowej. Aktywacja odbywa się po pierwszym wpisaniu kodu zabezpieczającego kartę.
 • B) Jedziemy do punktu odebrać kartę. Stara pozostaje aktywna aż do aktywacji nowej. Aktywacja odbywa się po pierwszym wpisaniu kodu zabezpieczającego kartę.

Ile kosztuje wyrobienie duplikatu karty SIM

Pytanie zagwozdka. Każdy operator liczy sobie inaczej. Oczywiście ten, u którego my jesteśmy jest najdroższy. Koszty wahają się od 10 zł do 40. Za średnią można przyjąć 25 zł. To najczęściej spotykana cena.

Czy wyrobienie duplikatu karty SIM może być bezpłatne?

Owszem może, jeżeli karta SIM przestanie działać sama z siebie. Tak czasem bywa, wtedy usługa jest darmowa u wszystkich operatorów. Niektórzy operatorzy dostarczają karty SIM przy przedłużeniu umowy.

Zagrożenia związane z duplikatem karty SIM. Uważaj na oszustów

Po co ktoś miałby duplikować naszą kartę SIM? Dzwonienie na drogie numery wróżów i telemarketerów to błahostki i przedmioty żartów. Ale podszywanie się pod właściciela konta podczas dwuetapowej weryfikacji logowania to już poważna sprawa. Posiadając duplikat karty SIM oszuści wyłączają naszą kartę, a wszystkie SMS z hasłami i kodami weryfikacyjnymi dochodzą w niepowołane ręce.

Do popełnienia takiego przestępstwa, oszuści potrzebują naszych danych: Peselu, loginu do banku i przynajmniej pierwszego hasła. Jeżeli takie dane trafiły do osób trzecich oznacza, że nasze systemy zabezpieczeń posiadają luki. Może być to zainstalowane oprogramowanie szpiegujące, wirus, lub phishing (zobacz czym jest phishing).

Co robić, kiedy oszust posiada duplikat mojej karty SIM?

Niezwłocznie należy zadzwonić (oczywiście z innego numeru) do banku i przedstawić sytuację. Pracownik banku podejmie stosowne kroki uniemożliwiające złodziejom zalogowanie się do banku. Warto mieć przy sobie numer klienta i umowę z bankiem, na wypadek potrzebnych danych.

Następnie należy zadzwonić do operatora (tak, również z innego numeru) i powiadomić go o zaistniałej sytuacji. Po zastrzeżeniu wszystkich istotnych informacji, można wyrobić duplikat karty dla siebie i przywrócić sprawę na stare tory.

Jak uchronić się przed oszustwem duplikowania karty SIM?

 • Reagujmy natychmiast. Kiedy karta SIM przestała działać, jest nikłe prawdopodobieństwo, że stało się to samo z siebie.
 • Włączajmy dwuetapowe zabezpieczenia na wszystkich portalach
 • Korzystajmy z aplikacji banku – wtedy karta SIM to za mało. By narobić nam szkód

Czy eSIM wyprze duplikaty kart SIM?

Do tego, by eSIM na stałe zagościło w telefonach, jeszcze długa droga. Same karty SIM przebyły długą drogę miniaturyzacji i niewiele wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości operatorzy i producenci telefonów rezygnowali z tego rozwiązania.

eSIM to nic innego jak cyfrowa wersja karty SIM. Trudno mówić tutaj o jakimkolwiek wyrabianiu duplikatów, kiedy niemal nikt jeszcze z tego nie korzysta. Nie przejmujmy się tym więc i kiedy jest potrzeba, smiało wyrabiajmy duplikaty SIM w klasycznej postaci.