Jak włożyć kartę SIM? Łączność mobilna w telefonie, tablecie, smartwatchu i laptopie

Masz nowy smartfon, tablet, smartwatch albo laptop z wbudowanym modem i zastanawiasz się, jak włożyć kartę SIM? Podpowiemy, gdzie w różnych urządzeniach znaleźć slot na karty, którą stroną włożyć SIM i jak postępować, żeby nie uszkodzić karty ani urządzenia.

Karta SIM – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Zanim przejdziemy do konkretnych instrukcji, jak włożyć kartę SIM do poszczególnych urządzeń mobilnych, zatrzymajmy się chwilę przy samej karcie. SIM to skrót od angielskiego subscriber identity module, w tłumaczeniu moduł identyfikacji abonenta. To nośnik danych z wbudowanym chipem, dokładnie mówiąc – układem mikroprocesorowym, w skład którego wchodzi CPU, RAM, ROM i EEPROM. Ma także układ szyfrujący komunikację z operatorem.

Karta SIM służy do mobilnej komunikacji, umożliwia zalogowanie się do sieci GSM. Pozwala na identyfikację abonenta za pomocą unikatowego numeru IMSI i numeru seryjnego karty. Dzięki wbudowanej pamięci umożliwia przechowywanie niewielkiej ilości danych, na przykład kontaktów czy wiadomości SMS.

Dzięki karcie SIM możemy przede wszystkim wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne, wysyłać wiadomości SMS i MMS, a także korzystać z Internetu. Z telefonu bez karty SIM można jedynie wykonywać połączenia na numery alarmowe.

Rodzaje kart SIM

Początkowo karta SIM miała rozmiar karty bankowej. Z czasem jednak stawała się coraz mniejsza. Dzieje się tak, ponieważ producenci smartfonów dążą do miniaturyzacji podzespołów, a moduły na karty SIM zajmowały sporo miejsca w niewielkim urządzeniu. Oczywiście współczesne smartfony nie należą do najbardziej kompaktowy, natomiast dzięki mniejszym podzespołom można umieszczać pod ich obudową większe baterie. Takie, które dają tym wielofunkcyjnym urządzeniom z dużym ekranem energię na więcej niż dzień działania.

Pojawiały się zatem kolejno rozmiary: miniSIM, mikroSIM i stosowane obecnie w najnowszych urządzeniach – nanoSIM, zminimalizowane w zasadzie do samego pola z chipem. Karty nanoSIM są też cieńsze od poprzednich wariantów. Zatem jeśli masz kartę mini lub makro SIM, a nie jest to 3 w 1, to absolutnie nie przycinaj jej samodzielnie do rozmiaru nano SIM. Udaj się do salonu operatora w celu wymiany karty.

karty sim rodzaje i kluczyk do slotu

Co ciekawe, za pewien czas będziemy mogli zupełnie zapomnieć o fizycznej karcie SIM. Zastąpi ją standard eSIM, czyli cyfrowa wersja karty, która jest już bardzo popularna. Urządzenia, które oferują obsługę eSIM mają układy umieszczone bezpośrednio na płycie głównej, a rejestracja i pobieranie danych przebiega w systemie OTA (Over the Air).

Oprócz braku fizycznej karty, którą trzeba przekładać między urządzeniami, a ponadto łatwo ją zgubić lub uszkodzić, eSIM przynosi także możliwość korzystania z jednego numeru na kilku urządzeniach, np. smartfonie, smartwatchu i tablecie.

Jak włożyć kartę SIM do telefonu i iPhone’a?

W telefonach znajdują się różne rodzaje tacek. Pojedyncze, na jedną kartę SIM, podwójne na dwie karty SIM lub kartę SIM i microSD, a nawet potrójne na dwie karty SIM i kartę pamięci.

Tacki podwójne mogą mieć dwa miejsca obok siebie lub po przeciwnych stronach. Często też drugie miejsce na tacce jest przeznaczone zamiennie na kartę SIM2 lub kartę pamięci microSD. W tym przypadku należy zdecydować się na jedną z nich. Nie można włożyć ich razem do urządzenia.

Slot na karty SIM umieszczany jest na krawędziach telefonu. Miejsca są różne w zależności od producenta i modelu. W większości znajduje się na lewym boku, jak na przykład w Apple iPhone 14, albo na dolnej krawędzi, jak w Samsungu Galaxy S23 Ultra. Bywa także umieszczany na prawej stronie, jak w iPhonie 11, lub na górze urządzenia.

Kartę SIM możesz włożyć zarówno przy wyłączonym, jak i przy włączonym urządzeniu. Po rozpoznaniu karty telefon zażąda wpisania kodu PIN.

 1. Gdy już odnajdziesz umiejscowienie slotu na kartę SIM, wyjmij z opakowania specjalny kluczy do jego otwarcia, który zawsze jest dołączany do zestawu ze smartfonem. Jeśli kluczyk się zawieruszył, możesz użyć spinacza biurowego, odginając jego jedno ramię.
gniazdo sim kluczyk mikrofon smartfon
 1. Wsuń kluczyk do niewielkiego otworu na tacce i dociśnij, żeby wypchnąć szufladkę. Uważaj, aby nie pomylić otworu gniazda kart SIM (1) z otworem mikrofonu (2), ponieważ wyglądają identycznie, a w wielu modelach są umieszczone koło siebie, tak jak widać to na powyższym zdjęciu.
 2. Delikatnie wyciągnij całą szufladkę z obudowy.
jak włożyć kartę sim
 1. W zależności od modelu telefonu tacka będzie wyglądać nieco inaczej. Zawsze jednak miejsce na kartę SIM jest dokładnie wyprofilowane, z charakterystycznym ścięciem jednego rogu (3). Ponadto, na tacce znajdują się informacje, gdzie umieścić kartę SIM (4). Na każdej tacce powinien też znaleźć się napis wskazujący, którą stroną do góry należy włożyć tackę do urządzenia (5).

Tam, gdzie na tacce napisane jest SIM1 włóż główną kartę, tą, której najczęściej używasz. W miejscu opisanym SIM2 włóż drugą kratę, np. służbową lub do Internetu.

 1. Umieść kartę SIM na tacce. Wcięcie w narożniku ułatwi dopasowanie. Dzięki niemu możliwy jest tylko jeden sposób prawidłowego umieszczenia karty. Pamiętaj, że tacka jest idealnie wyprofilowana, więc nie musisz wciskać karty na siłę. Po odpowiednim ułożeniu wystarczy ją delikatnie docisnąć, żeby nie wyleciała z szufladki podczas wkładania do urządzenia.
szufladka kart sim
 1. Włóż tackę z powrotem do gniazda, opisaną stroną do góry. Trzymaj telefon i tackę w poziomie. Zwracaj uwagę, czy karta SIM nie zmieniła położenia, nie wysunęła się z otworu itp. Pamiętaj, żeby docisnąć szufladkę do całkowitego zamknięcia.
jak włożyć kartę sim do smartfona

Telefony komórkowe i starsze modele smartfonów

Przypomnijmy tylko, że w starszych smartfonach wglądało to inaczej. Należało zdjąć obudowę, wyjąć baterię i wsunąć kartę SIM w miejsce, które wskazywał napis. Tak samo wkłada się kartę SIM nadal w tradycyjnych telefonach komórkowych.

Jak włożyć kartę SIM do tabletu lub iPada?

W najnowszych modelach tabletów, także w iPadach, proces ten jest identyczny jak w smartfonach. Należy:

 1. odszukać gniazdo na karty SIM,
 2. wysunąć szufladkę za pomocą kluczyka,
 3. dopasować kartę do wcięcia w tacce,
 4. ostrożnie włożyć szufladę do slotu i docisnąć do całkowitego zamknięcia.
jak włożyć kartę sim do tabletu

Jak włożyć kartę SIM do smartwatcha?

Dzięki karcie SIM w smartwatchu można bezpośrednio z poziomu zegarka wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne oraz łączyć się z internetem, a to dodatkowo rozszerza funkcjonalność zegarków.

Zatem jak włożyć kartę SIM do smartwatcha? Na szczęście obecnie sprawa jest dużo prostsza, ponieważ w zdecydowanej większości zegarków oferujących łączność LTE standardem jest eSIM, czyli wirtualna karta SIM. Konfiguruje się ją z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej – dla Samsung Galaxy Watch jest to Galaxy Wearable, a dla modeli Apple aplikacja Apple Watch.

Jak włożyć kartę SIM do laptopa?

Niektóre modele laptopów także oferują obsługę łączności LTE, w celu korzystania z danych mobilnych, głównie z mobilnego Internetu. Nie jest wówczas potrzebny dodatkowy, podpinany pod USB modem. Modem 4G lub 5G jest już wbudowany w urządzenie.

W większości nowych modeli laptopów, które mają wbudowany modem, wkładanie karty SIM wygląda bardzo podobnie jak w smartfonie. Gniazda kart SIM są umieszczone na boku obudowy obok pozostałych złączy, takich jak USB czy RJ-45. Jeśli w Twoim laptopie zastosowano takie rozwiązanie, nie musisz wyłączać komputera, by włożyć kartę SIM.

 1. Otwórz slot SIM, wciskając szufladę za pomocą paznokcia lub miękkiego narzędzia, np. plastikowej karty lub, w zależności od modelu, wsuwając dołączonym do zestawu kluczykiem.
 2. Wyjmij całą tackę i umieść na niej kartę SIM. Tak jak w powyższych urządzeniach, ścięty narożnik ułatwi poprawne ułożenie karty.
 3. Włóż tackę z kartą SIM z powrotem do laptopa. Dociśnij, aż szufladka zostanie zablokowana.
HP EliteBook 865 G9 porty prawa

W niektórych modelach slot SIM znajduje się pod baterią. Wówczas, zanim włożysz kartę SIM, wyłącz laptopa, zamknij ekran, odłącz zasilacz i obróć urządzenie.

 1. Wyjmij baterię i odszukaj slot na kartę SIM. W zależności od producenta i modelu gniazdo może znajdować się w różnych miejscach. Jeśli nie możesz zlokalizować slotu, zajrzyj do instrukcji obsługi, którą bez problemu znajdziesz w internecie.
 2. Wsuń kartę SIM. W niektórych modelach konieczne będzie otwarcie zatrzasku.
 3. Włóż baterię i uruchom laptopa.