Masz nowy smartfon, tablet, smartwatch albo laptop z wbudowanym modem i zastanawiasz się, jak włożyć kartę SIM? Podpowiemy, gdzie w różnych urządzeniach znaleźć slot na karty, którą stroną włożyć SIM i jak postępować, żeby nie uszkodzić karty ani urządzenia.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat konkretnej technologii, potrzebujesz porady sprzętowej lub pomocy w zakupie, napisz do nas na geex@x-kom.pl
Zanim przejdziemy do konkretnych instrukcji, jak włożyć kartę SIM do poszczególnych urządzeń mobilnych, zatrzymajmy się chwilę przy samej karcie. SIM to skrót od angielskiego subscriber identity module, w tłumaczeniu moduł identyfikacji abonenta. To nośnik danych z wbudowanym chipem, dokładnie mówiąc – układem mikroprocesorowym, w skład którego wchodzi CPU, RAM, ROM i EEPROM. Ma także układ szyfrujący komunikację z operatorem.
Karta SIM służy do mobilnej komunikacji, umożliwia zalogowanie się do sieci GSM. Pozwala na identyfikację abonenta za pomocą unikatowego numeru IMSI i numeru seryjnego karty. Dzięki wbudowanej pamięci umożliwia przechowywanie niewielkiej ilości danych, na przykład kontaktów czy wiadomości SMS.
Dzięki karcie SIM możemy przede wszystkim wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne, wysyłać wiadomości SMS i MMS, a także korzystać z Internetu. Z telefonu bez karty SIM można jedynie wykonywać połączenia na numery alarmowe.
Początkowo karta SIM miała rozmiar karty bankowej. Z czasem jednak stawała się coraz mniejsza. Dzieje się tak, ponieważ producenci smartfonów dążą do miniaturyzacji podzespołów, a moduły na karty SIM zajmowały sporo miejsca w niewielkim urządzeniu. Oczywiście współczesne smartfony nie należą do najbardziej kompaktowy, natomiast dzięki mniejszym podzespołom można umieszczać pod ich obudową większe baterie. Takie, które dają tym wielofunkcyjnym urządzeniom z dużym ekranem energię na więcej niż dzień działania.
Pojawiały się zatem kolejno rozmiary: miniSIM, mikroSIM i stosowane obecnie w najnowszych urządzeniach – nanoSIM, zminimalizowane w zasadzie do samego pola z chipem. Karty nanoSIM są też cieńsze od poprzednich wariantów. Zatem jeśli masz kartę mini lub makro SIM, a nie jest to 3 w 1, to absolutnie nie przycinaj jej samodzielnie do rozmiaru nano SIM. Udaj się do salonu operatora w celu wymiany karty.
Co ciekawe, za pewien czas będziemy mogli zupełnie zapomnieć o fizycznej karcie SIM. Zastąpi ją standard eSIM, czyli cyfrowa wersja karty, która jest już bardzo popularna. Urządzenia, które oferują obsługę eSIM mają układy umieszczone bezpośrednio na płycie głównej, a rejestracja i pobieranie danych przebiega w systemie OTA (Over the Air).
Oprócz braku fizycznej karty, którą trzeba przekładać między urządzeniami, a ponadto łatwo ją zgubić lub uszkodzić, eSIM przynosi także możliwość korzystania z jednego numeru na kilku urządzeniach, np. smartfonie, smartwatchu i tablecie.
Dowiedz się więcej:
📶 Karta SIM. Czym jest, jakie są wymiary i rodzaje kart SIM?
W telefonach znajdują się różne rodzaje tacek. Pojedyncze, na jedną kartę SIM, podwójne na dwie karty SIM lub kartę SIM i microSD, a nawet potrójne na dwie karty SIM i kartę pamięci.
Tacki podwójne mogą mieć dwa miejsca obok siebie lub po przeciwnych stronach. Często też drugie miejsce na tacce jest przeznaczone zamiennie na kartę SIM2 lub kartę pamięci microSD. W tym przypadku należy zdecydować się na jedną z nich. Nie można włożyć ich razem do urządzenia.
Slot na karty SIM umieszczany jest na krawędziach telefonu. Miejsca są różne w zależności od producenta i modelu. W większości znajduje się na lewym boku, jak na przykład w Apple iPhone 14, albo na dolnej krawędzi, jak w Samsungu Galaxy S23 Ultra. Bywa także umieszczany na prawej stronie, jak w iPhonie 11, lub na górze urządzenia.
Kartę SIM możesz włożyć zarówno przy wyłączonym, jak i przy włączonym urządzeniu. Po rozpoznaniu karty telefon zażąda wpisania kodu PIN.
Tam, gdzie na tacce napisane jest SIM1 włóż główną kartę, tą, której najczęściej używasz. W miejscu opisanym SIM2 włóż drugą kratę, np. służbową lub do Internetu.
Przypomnijmy tylko, że w starszych smartfonach wglądało to inaczej. Należało zdjąć obudowę, wyjąć baterię i wsunąć kartę SIM w miejsce, które wskazywał napis. Tak samo wkłada się kartę SIM nadal w tradycyjnych telefonach komórkowych.
W najnowszych modelach tabletów, także w iPadach, proces ten jest identyczny jak w smartfonach. Należy:
Dzięki karcie SIM w smartwatchu można bezpośrednio z poziomu zegarka wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne oraz łączyć się z internetem, a to dodatkowo rozszerza funkcjonalność zegarków.
Zatem jak włożyć kartę SIM do smartwatcha? Na szczęście obecnie sprawa jest dużo prostsza, ponieważ w zdecydowanej większości zegarków oferujących łączność LTE standardem jest eSIM, czyli wirtualna karta SIM. Konfiguruje się ją z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej – dla Samsung Galaxy Watch jest to Galaxy Wearable, a dla modeli Apple aplikacja Apple Watch.
Niektóre modele laptopów także oferują obsługę łączności LTE, w celu korzystania z danych mobilnych, głównie z mobilnego Internetu. Nie jest wówczas potrzebny dodatkowy, podpinany pod USB modem. Modem 4G lub 5G jest już wbudowany w urządzenie.
W większości nowych modeli laptopów, które mają wbudowany modem, wkładanie karty SIM wygląda bardzo podobnie jak w smartfonie. Gniazda kart SIM są umieszczone na boku obudowy obok pozostałych złączy, takich jak USB czy RJ-45. Jeśli w Twoim laptopie zastosowano takie rozwiązanie, nie musisz wyłączać komputera, by włożyć kartę SIM.
W niektórych modelach slot SIM znajduje się pod baterią. Wówczas, zanim włożysz kartę SIM, wyłącz laptopa, zamknij ekran, odłącz zasilacz i obróć urządzenie.