Jak wyczyścić laptop z Silver Monkey? Czysty i higieniczny komputer bez wysiłku

Na laptopie pracujemy, robimy zakupy, oglądamy filmy lub gramy w gry. Bardzo często towarzyszą temu przekąski i napoje, więc nietrudno o nieestetyczne zabrudzenia, które w skrajnych przypadkach mogą zakłócić prawidłową pracę urządzenia. A bakterie? Wprost nie mogą się doczekać, aż znowu położymy dłonie na klawiaturze. Dlatego nie szukaj pretekstu i zacznij porządki już dziś. Przekonaj się, że to proste i zobacz, jak wyczyścić laptop ze środkami czystości Silver Monkey.

Czym czyścić laptopa? Sprzęt jak z obrazka dzięki Silver Monkey

Nie wiesz, jak wyczyścić laptopa? Spokojnie – nie potrzebujesz do tego drogiego arsenału chemikaliów z wysokiej półki. Wszystko, co niezbędne, znajdziesz w ofercie Silver Monkey. Produkty nie tylko starczą na bardzo długo, ale także sprawdzą się do pielęgnacji wielu innych urządzeń w Twoim domu.

Do czyszczenia laptopa przydadzą się:

  • Alkohol IPA lub chusteczki nawilżane IPA,
  • Pianka do czyszczenia ekranów/pianka do czyszczenia szkła (wyjaśniam poniżej),
  • Sprężone powietrze,
  • Miękka ściereczka lub ręcznik papierowy.

Za pomocą tych samych środków wyczyścisz także smartfona, tablet, konsolę do gier i wiele innych urządzeń, a nawet szklanych mebli. Sprawdzą się zatem do wielu zadań i na pewno się nie zmarnują po wyczyszczeniu laptopa.

Jak wyczyścić laptopa z kurzu i zabrudzeń? Instrukcja krok po kroku

Naszymi królikami doświadczalnymi będą dwa laptopy, które intensywnie eksploatuję na co dzień – służbowy Dell Inspiron oraz prywatny MacBook Air M2. Celowo nie czyściłem ich przez dłuższy czas, aby dobrze pokazać efekt działania środków od Silver Monkey.

Krok pierwszy – sprężone powietrze w dłoń!

Zacznijmy poradnik od moim zdaniem najprzyjemniejszej czynności podczas czyszczenia laptopa. Zanim jednak to zrobisz, wyłącz komputer, odłącz od zasilania i odczekaj, aż ostygnie.

Teraz weź sprężone powietrze Silver Monkey, przymocuj dołączoną rurkę i dokładnie przedmuchaj wszystkie otwory i gniazda, zwłaszcza wloty i wyloty powietrza z układu chłodzenia. Tam gromadzi się najwięcej kurzu, który jest zasysany z powietrzem. Jeżeli masz taką możliwość, wyjdź na ogródek lub balkon – w skrajnych sytuacjach uwolnisz prawdziwą chmurę pyłu.

Krok drugi – jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z laptopa do intensywnego pisania, czy tylko do internetu, klawiatura to siedlisko brudu i zarazków. Dlatego warto dbać o nią od razu po zakupie. Dzięki temu unikniesz uciążliwych usterek mechanicznych klawiszy, których naprawa potrafi być bardzo kosztowna.

Aby wyczyścić klawiaturę w laptopie, otwórz komputer, obróć go do góry nogami i kilka razy potrząśnij, aby usunąć część zanieczyszczeń spomiędzy przycisków. Teraz ponownie sięgnij po sprężone powietrze i solidnie przedmuchaj przestrzenie między klawiszami.

Na koniec weź chusteczkę IPA lub spryskaj ściereczkę/ręcznik papierowy alkoholem IPA i bardzo dokładnie wyczyść klawiaturę, touchpad i obudowę wokół, nie naciskając ich jednak zbyt mocno. W ten sposób nie tylko usuniesz nieestetyczne zabrudzenia, ale także zdezynfekujesz powierzchnię. Zanieczyszczenia obudowy pomiędzy przyciskami usuniesz patyczkiem kosmetycznym delikatnie zwilżonym alkoholem.

Krok trzeci – jak wyczyścić laptopa w środku?

Jeżeli czujesz się na siłach, a Twój komputer daje Ci taką możliwość, warto także wyczyścić sprzęt w środku. Upewnij się, że producent zezwala na otwarcie dolnej klapy laptopa. Zazwyczaj jest to dozwolone, ale bez ingerencji w podzespoły. Czyszczenie laptopa w środku należy więc przeprowadzić delikatnie.

Odkręć dolną klapę i odłóż śrubki w bezpieczne miejsce. Weź sprężone powietrze i dokładnie przedmuchaj wszelkie zakamarki, nawet kilkukrotnie. Nagromadzony brud, który nie podda się mocy sprężonego powietrza, usuń miękkim pędzelkiem i potem dane miejsce raz jeszcze odkurz sprężonym powietrzem.

I tyle – już wiesz, jak wyczyścić laptopa z kurzu w środku. Dokładnie skręć obudowę i odczekaj dłuższą chwilę, aby wszystkie komponenty wróciły do temperatury pokojowej.

Krok czwarty – czyszczenie ekranu laptopa

W laptopach spotkasz dwa rodzaje ekranów – matowe oraz błyszczące. Te pierwsze są nieco trudniejsze w czyszczeniu, te drugie zaś przyciągają brud jak magnes. Na jedne i drugie mamy jednak rozwiązanie.

Jeżeli Twój laptop ma ekran matowy, do jego czyszczenia użyj pianki do czyszczenia LCD, albo zestawu z miękką ściereczką. Do ekranów błyszczących użyj pianki do czyszczenia szkła. Ponieważ obydwa moje laptopy mają ekrany błyszczące, skupię się na tej drugiej. Piankę do ekranów LCD zobaczysz w akcji w poradniku czyszczenia monitora z Silver Monkey. Zasada jest jednak bardzo podobna.

Weź środek do czyszczenia i nanieś niewielką ilość na szmatkę lub ręcznik papierowy. Teraz okrężnymi ruchami czyść błyszczącą powierzchnię. Cały proces powtarzaj aż do usunięcia zanieczyszczeń. Przy regularnym dbaniu o czystość wystarczy niekiedy jednorazowe przetarcie. Jeżeli na ekranie pozostaną jakieś pyłki, kilka krótkich psiknięć sprężonym powietrzem załatwi sprawę.

Jak wyczyścić ekran w laptopie
Po spryskaniu ściereczki pianka gwałtownie zwiększy swoją objętość, dzięki czemu łatwiej ją rozprowadzić na całej powierzchni ekranu

Krok piąty – dezynfekcja i pielęgnacja laptopa z zewnątrz

Ekran, klawiatura, porty i wnętrze już czyste? Teraz czas na pielęgnację i dezynfekcję laptopa alkoholem IPA. Weź nawilżaną ściereczkę lub zwilż szmatkę/ręcznik papierowy alkoholem. Delikatnie, ale dokładnie wytrzyj obudowę na klapie, krawędziach bocznych i spodzie. Czynność powtarzaj, aż usuniesz cały brud.

Jak wyczyścić laptop alkoholem
Masz na obudowie papierowe naklejki? Pod wpływem środków czystości mogą ulec wytarciu

Teraz już wiesz, jak wyczyścić laptopa, aby był lśniący i higieniczny. Sprawdźmy, jak laptopy wyglądały przed i po zafundowaniu im pobytu w SPA.

Dell Inspiron

MacBook Air M2

Pielęgnacje z zewnątrz warto powtarzać często, nawet raz w tygodniu, a bardziej dokładne czyszczenie kilka razy w roku. Konsekwentne dbanie o laptopa oznacza mniej nagromadzonego i trudnego do usunięcia brudu. To kwestia nie tylko higieny, ale też mniejszego nagrzewania się podzespołów kompuetra, czyli mniejszego ryzyka wystąpienia awarii.

Teraz idź za ciosem i zobacz pozostałe poradniki:

Poznaj pełną ofertę środków czystości Silver Monkey

Zobacz także: