Jak wyczyścić monitor z Silver Monkey? Krystaliczny obraz w 5 minut

Niezależnie od tego, jak często korzystasz ze swojego sprzętu, prędzej czy później dopadnie go bezlitosny brud. Kurz, sierść, okruszki, tłuste odciski palców inne nieczystości zbierają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz urządzeń. To nie tylko kwestia estetyki – zanieczyszczony sprzęt działa mniej efektywnie i jest bardziej podatny na awarie. Dlatego nie szukaj pretekstu i zacznij porządki już dziś. Przekonaj się, że to proste i zobacz, jak wyczyścić monitor ze środkami Silver Monkey.

Czym czyścić monitor? Ekran jak nowy z Silver Monkey

Do szybkiego wyczyszczenia monitora z kurzu, śladów palców i innych zabrudzeń sprawdzą się następujące produkty Silver Monkey:

  • Zestaw do czyszczenia LCD Ultra Clean Set lub żel do czyszczenia ekranów LCD,
  • Pianka do czyszczenia plastiku.
  • Sprężone powietrze.

Za pomocą zestawu do czyszczenia ekranu oraz żelu do ekranów wyczyścisz również obudowę monitora. Warto jednak kupić specjalną piankę do czyszczenia plastiku, a środki do monitorów pozostawić tylko do pielęgnacji tych urządzeń.  

Jak czyścić monitor bez smug? Instrukcja krok po kroku

Skoro już wiesz, czym czyścić monitor, czas wziąć się do pracy! Poniższa instrukcja została przygotowana na przykładzie monitora ROG Strix XG27AQM EVA Edition, z którego korzystam od kilku miesięcy. Specjalnie na potrzeby tego artykułu nie czyściłem go dotychczas ani razu. Monitor był używany kilka godzin tygodniowo do grania, a przy okazji po mieszkaniu cały czas kręcą się dwa koty. O zanieczyszczenia nie było zatem trudno. Dodam jednak, że unikam jedzenia przed komputerem, a to wręcz murowany sposób na brzydkie plamy.

Krok 1 – odepnij monitor od zasilania

Przede wszystkim wyłącz monitor z zasilania. Nie wystarczy skorzystać z przycisku – wyjmij kabel zasilający z gniazdka i z urządzenia. To po pierwsze kwestia bezpieczeństwa, którego nigdy dość, ale także komfortu, gdyż dowolnie ustawisz monitor bez ograniczającego ruchy kabla. Jeżeli sprzęt był niedawno włączony, odczekaj aż ostygnie.

Odpinanie z zasilania

Krok 2 – odkurzanie monitora sprężonym powietrzem

Jeżeli masz możliwość wyniesienia monitora na dwór, będzie to świetny pomysł – w ten sposób uchronisz się przed zakurzeniem pokoju. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zadbaj o dobre wywietrzenie pomieszczenia. Możesz także założyć maseczkę, aby uchronić się przed alergenami.

Weź w dłoń puszkę sprężonego powietrza i zamontuj w dozowniku dołączoną rurkę. Porządnie przedmuchaj wszystkie zakamarki, do których jesteś w stanie dotrzeć rurką. Skoncentruj się zwłaszcza na portach, przyciskach i otworach wentylacyjnych. Te ostatnie umożliwią usunięcie części kurzu z wnętrza urządzenia.

Krok 3 – czyszczenie ekranu monitora

Weź środek do czyszczenia monitora i rozpyl na ekran – wystarczą dwa-trzy psiknięcia. Nie rób tego z bardzo bliska, zachowaj kilkadziesiąt centymetrów odstępu. Następnie za pomocą miękkiej szmatki rozprowadź go okrężnymi ruchami. Czynność powtarzaj aż do usunięcia zanieczyszczeń. Przy regularnym dbaniu o czystość, jednorazowe przetarcie powinno w zupełności wystarczyć.

Krok 4 – czyszczenie obudowy monitora

Czas na piankę do czyszczenia plastiku. Możesz skorzystać z tej samej ściereczki, której użyto do ekranu. Nanieś piankę na szmatkę i rozprowadź po jej powierzchni, aby zrobiła się lekko wilgotna. Następnie przetrzyj całą obudowę i wszystkie jej kąty, do których masz dostęp. Nie psikaj pianką bezpośrednio na obudowę monitora, aby preparat nie dostał się przypadkiem do środka urządzenia.

Jak wyczyścić monitor? Efekt końcowy

I to wszystko! Teraz już wiesz, jak wyczyścić monitor szybko i skutecznie. Zobacz rezultat po zaledwie 5-minutowym czyszczeniu. Przyjemność korzystania z komputera wzrośnie niebotycznie.

Po czyszczeniu odczekaj dłuższą chwilę, aby pozostałości preparatów w pełni wyschły. W międzyczasie sprawdź inne poradniki:

Pozna pełną ofertę środków czystości Silver Monkey