Jak wyczyścić klawiaturę z Silver Monkey? Estetyczne i higieniczne granie oraz pisanie

Niezależnie od tego, jak często korzystasz ze swojego sprzętu, prędzej czy później dopadnie go bezlitosny brud. Kurz, sierść, okruszki, tłuste odciski palców inne nieczystości zbierają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz urządzeń. To nie tylko kwestia estetyki – zanieczyszczony sprzęt działa mniej efektywnie i jest bardziej podatny na awarie. Dlatego nie szukaj pretekstu i zacznij porządki już dziś. Przekonaj się, że to proste i zobacz, jak wyczyścić klawiaturę ze środkami czystości Silver Monkey.

Czym czyścić klawiaturę? Odpowiedź brzmi: Silver Monkey

Klawiatura to jedno z najbardziej zanieczyszczonych urządzeń, z jakimi mamy na co dzień do czynienia. Nie tylko trafia na nią mnóstwo kurzu i drobinek jedzenia, ale także wiele bakterii. Dlatego szczególnie warto dbać o czyszczenie klawiatury i jej regularną dezynfekcję. Do tego celu sprawdzą się następujące produkty Silver Monkey:

  • Zestaw do czyszczenia klawiatury i słuchawek 3w1,
  • Sprężone powietrze,
  • Chusteczki nawilżane IPA lub buteleczka alkoholu izopropylowego.

Czyszczenie klawiatury – poradnik krok po kroku

Od czego zacząć? Ogólne porady przydatne w każdej sytuacji

Zanim rozpoczniesz czyszczenie, odepnij klawiaturę od komputera lub wyłącz laptopa i poczekaj, aż ostygnie. Upewnij się, że urządzenie w żaden sposób nie jest podłączone do prądu i dopiero wówczas przystąp do sprzątania. Jeżeli masz możliwość wyniesienia klawiatury na dwór, będzie to świetny pomysł – w ten sposób uchronisz się przed zakurzeniem pokoju. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zadbaj o dobre wywietrzenie pomieszczenia. Możesz także założyć maseczkę, aby uchronić się przed alergenami.

Naszym królikiem doświadczalnym jest klawiatura Silver Monkey X SMGK1000 Kailh Brown RGB HotSwap, która dawno nie była porządnie czyszczona i zarosła grubą warstwą kurzu. Zdecydowanie należy jej się wizyta w SPA dla elektroniki. Sprawdźmy zatem, jak wyczyścić klawiaturę.

Brudna klawiatura mechaniczna

Na dobry początek warto obrócić klawiaturę klawiszami do dołu i kilka razy porządnie potrząsnąć, aby usunąć część zalegających w niej śmieci. Teraz weź w dłoń puszkę sprężonego powietrza, zamontuj dołączoną w dozowniku rurkę i porządnie przedmuchaj wszystkie zakamarki. Ustawiaj klawiaturę pod różnymi kątami, aby dokładnie usunąć kurz, okruszki i inne zanieczyszczenia.

Jak wyczyścić klawiaturę mechaniczną?

Klawiatury mechaniczne, wbrew pozorom, są dość łatwe do czyszczenia. Większość z nich umożliwia wyjęcie każdego klawisza. Wystarczy mocno złapać i pociągnąć albo wspomóc się kluczykiem dołączonym do zestawu 3w1 od Silver Monkey i delikatnie podważyć klawisz.

Demontaż klawiatury mechanicznej

Jeżeli zależy Ci na ultradokładnym wyczyszczeniu klawiatury, zrób najpierw jej zdjęcie, aby zapamiętać układ przycisków. Następnie wyjmij wszystkie z nich i umieść na kilka minut w misce wypełnionej ciepłą (ale nie gorącą) wodą z płynem do mycia naczyń. Pomieszaj kilkukrotnie, aby woda dokładnie przemyła wszystkie zakamarki.

W międzyczasie przetrzyj kilkukrotnie „gołą” klawiaturę pędzelkiem z zestawu. W razie potrzeby użyj także sprężonego powietrza. Poważniejsze zabrudzenia możesz usunąć patyczkiem kosmetycznym nasączonym alkoholem izopropylowym. Następnie wróć do miski z przyciskami i parę razy opłucz je w czystej wodzie i dokładnie osusz.

Jeżeli nie chcesz robić kąpieli, możesz dokładnie wyczyścić klawisze pędzelkiem z zestawu i wymyć ściereczką IPA albo miękką szmatką/ręcznikiem papierowym nawilżonym IPĄ. Bardziej uporczywe zabrudzenia także usuniesz alkoholem izopropylowym. Nanieś jego niedużą ilość na patyczek kosmetyczny i przetrzyj brud na klawiszach i pomiędzy nimi.

Niezależnie od tego, czy robisz kąpiel, czy nie, warto na koniec zdezynfekować całą klawiaturę. Użyj do tego ściereczek IPA bądź zwilż alkoholem izopropylowym ręcznik papierowy lub miękką szmatkę i dokładnie przetrzyj klawiaturę ze wszystkich stron. Aby usunąć pozostałości kurzu i paproszki, użyj pędzelka. Do precyzyjnego usuwania zabrudzeń w wąskich przestrzeniach sprawdzi się także czyścik ukryty w rączce pędzelka. Dezynfekcję klawiszy polecam robić regularnie, nie tylko w ramach generalnych porządków.

Gotowe! Odczekaj, aż wszystko dobrze wyschnie i możesz wrócić do grania lub pisania – klawiatura jest wypucowana i zdezynfekowana. Różnicę widać gołym okiem, a dotykanie wymytych klawiszy to po prostu czysta (nomen omen) przyjemność.

Jak wyczyścić klawiaturę mechaniczną - czysta

Klawiatura biurowa

Membranowe, niskoprofilowe klawiatury biurowe wymagają niekiedy sporo wprawy. Dlatego upewnij się, że poradzisz sobie z ich rozłożeniem i złożeniem. Klawiatura bezprzewodowa x-kom Alu Keys (1. Generacji), z której korzystam prywatnie, wymaga złożenia precyzyjnego mechanizmu, a podłużne klawisze są na dodatek wyposażone w specjalne wsporniki. Procedura rozłożenia i złożenia może zająć zatem sporo czasu. Trzeba jednak przyznać, że zabrudzenia mojego egzemplarza wymagały natychmiastowej interwencji.

Odłącz klawiaturę od komputera i wyjmij baterie. Jeżeli czujesz się na siłach, wyjmij każdy klawisz i dokładnie przetrzyj alkoholem izopropylowym. „Gołą” klawiaturę przeczyść pędzelkiem i patyczkiem nasączonym alkoholem. Jeżeli wolisz nie rozkładać klawiatury na części pierwsze, wystarczy dobre przedmuchanie sprężonym powietrzem i kilkukrotne przetarcie alkoholem.

Gotowe! Klawiatura jest czysta i gotowa na napisanie setek tysięcy znaków. Należy jednak odczekać kilka chwil, żeby wszystko dokładnie wyschło. W międzyczasie przeczytaj recenzję klawiatury x-kom Alu Keys (2. generacji).

Czyszczenie klawiatury laptopa

Jeżeli nie wiesz, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie, przede wszystkim nie porywaj się na wyjmowanie klawiszy. We współczesnych notebookach bywa to bardzo trudne i bez odpowiedniej wiedzy łatwo uszkodzić swój cenny sprzęt. Przykładowo w czyszczonym przeze mnie laptopie wyjęcie klawiatury wiąże się z rozebraniem całej obudowy, więc zdecydowanie jest to zadanie dla doświadczonych użytkowników.

Dlatego dokładnie wyczyść klawiaturę z zewnątrz za pomocą sprężonego powietrza, pędzelka i alkoholu izopropylowego. Rób to delikatnie – nie wciskaj mocno klawiszy ani nie podważaj za wysoko, aby nie spowodować żadnych uszkodzeń. Do bardziej uporczywych zabrudzeń użyj patyczka kosmetycznego nasączonego alkoholem.

I to wszystko! Po czyszczeniu odczekaj dłuższą chwilę, aby pozostałości preparatów w pełni wyschły. W międzyczasie możesz sprawdzić inne poradniki:

Poznaj pełną ofertę środków do czyszczenia marki Silver Monkey