Z reguły, by wyczyścić etui na telefon czy tablet wystarczy woda z mydłem. Czasem jest to jednak za mało, zwłaszcza kiedy chcesz dokładnie wyczyścić długo niemyty pokrowiec. A jak wyczyścić pożółkłe etui? Tutaj sprawa trochę się komplikuje i lepiej zapobiegać niż leczyć, ale możemy sobie z tym poradzić. Warto o etui dbać i je regularnie czyścić, by to dłużej nam służyło.
Jeżeli Twoje etui dawno nie było myte i nagromadziła się tam warstwa brudu (zwłaszcza od wewnątrz – na górze i na dole etui) to zwykłe przepłukanie wodą może nie zadziałać. W takim razie weź czystą gąbkę do mycia naczyń (może być też ściereczka z mikrofibry), zwilż ją wodą, nanieś trochę mydła i zacznij czyścić etui aż to będzie czyste. To najprostszy, najskuteczniejszy i najszybszy sposób na pozbycie się brudu i zarazków z pokrowca.
Woda z mydłem to niezawodny sposób na najpopularniejsze rodzaje etui – silikonowe, gumowe i plastikowe. Te nie niszczą się łatwo i są odporne na ścieranie. Jeżeli Twoje etui ma jakiś nadruk, to zamiast gąbki do mycia naczyń użyj ściereczki z mikrofibry i delikatnie przemyj etui bez zbędnego tarcia. Pokrowiec wytrzyj szmatką lub ręcznikiem papierowym. Etui może też samo wyschnąć, nic mu się nie stanie.
Jeżeli Twoje etui ma elementy aluminiowe czy nawet stalowe, to trzeba być przy tym bardzo ostrożnym. Ogółem taki pokrowiec również możesz wyczyścić wodą z mydłem. Aluminium i stal możesz przetrzeć również wodą utlenioną. Unikaj ostrych detergentów i nie zostawiaj mokrego etui – to może przyśpieszyć proces odbarwiania się materiału. Wyczyszczone etui wytrzyj delikatnie szmatką lub ręcznikiem papierowym.
Drewniane pokrowce stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – są oryginalne, dosyć trwałe i zabezpieczają telefon tak, jak należy. Ich konserwacja jednak jest bardziej skomplikowana niż poprzednich typów etui.
Z racji tego, że drewno jest podatne na wilgoć, a wskutek przyjęcia zbyt dużej ilości wody może się odkształcać i tracić swój blask, do mycia tego typu pokrowców możesz użyć ściereczek nawilżanych i mydła hipoalergicznego. Nawet częste, regularne czyszczenie etui drewnianego w ten sposób nie spowoduje zniszczenia ani odbarwień. Po skończeniu czyszczenia koniecznie przetrzyj całość suchą szmatką.
Kiedy etui jest już suche, w celu utrzymania jak najlepszej kondycji tworzywa, możesz rozprowadzić po całej drewnianej powierzchni odrobinę olejku do konserwacji drewna. To zabezpieczy etui przed czynnikami pogodowymi (mróz i upały) i uszkodzeniami mechanicznymi (zarysowania, otarcia). Regularna konserwacja etui pozwoli zachować jego estetyczny wygląd przez naprawdę długi czas.
Jeżeli materiał Twojego etui jedynie imituje drewno, czyli jest sztucznym materiałem, spokojnie możesz wyczyścić je przy pomocy gąbki namoczonej wodą z mydłem – tak jak w przypadku silikonowych etui.
Skórzane etui jest stosunkowo mało popularnym rozwiązaniem ochrony telefonu. Jednak niezależnie od tego – trzeba o taki pokrowiec zadbać. Jeżeli więc masz skórzane etui na telefon, to warto dołożyć trochę starań, by to wyglądało możliwie najlepiej przez długi czas.
Skórzane etui myj delikatnie. Użyj do tego mydła hipoalergicznego lub nawet specjalnego mydła do skóry. Nie używaj zbyt dużej ilości wody i pamiętaj o tym, by robić to możliwie najmiększą ściereczką (gąbka będzie za ostra, ściereczka z mikrofibry powinna być w porządku). Po skończeniu mycia przetrzyj skórzaną powierzchnię suchą, delikatną ściereczką.
Na koniec użyj impregnatu do skóry. To ochroni ją przed pęknięciami, czynnikami zewnętrznymi i utrzyma skórę w dobrej kondycji.
Żółknięcie etui, tak samo jak kabli, powodowane jest zużyciem się materiału. Nie ma w tym nic nadzwyczajnie złego – to nie wina materiałów słabej jakości, złego sposobu używania sprzętu czy zaschniętego curry. To efekt zmęczenia materiału i działania czynników zewnętrznych.
Kiedy etui żółknie możesz spróbować przeciwdziałać i ewentualnie spowolnić ten proces. Nie da się jednak zatrzymać naturalnej kolei rzeczy. Na żółknięcie najbardziej narażone są przezroczyste silikonowe etui, więc tutaj można pozwolić sobie na użycie mocnych detergentów.
Na etui, które zaczyna żółknąć możesz zastosować mleczko do czyszczenia. Ponadto co jakiś czas (np. raz w miesiącu przy okazji mycia etui) przetrzyj pokrowiec chusteczką namoczoną alkoholem izopropylowym i/lub pianką do mycia plastiku.
Pamiętaj, że procesu starzenia się etui nie da się powstrzymać i z czasem najlepiej jest po prostu kupić nowe etui.
Etui należy czyścić regularnie (najlepiej co tydzień, ewentualnie co dwa), by pozbyć się z jego powierzchni niewidocznego gołym okiem brudu i wszelkiego rodzaju zarazków. Pokrowca na telefon dotykamy przecież tak samo na zewnątrz, jak i w domu. Myjemy ręce, ale o etui już zapominamy.
Drugi powód jest równie oczywisty i niemniej ważny – ze względów estetycznych. Zabrudzone etui jest po prostu nieestetyczne, a jeżeli na jego powierzchni jest jakiś nadruk czy wzór, to szkoda przykrywać takie urozmaicenie plamami i zabrudzeniami. Wyczyść etui – zadbaj o higienę używanego sprzętu i jego estetykę.
Jeżeli chcesz utrzymać etui w jak najlepszym stanie w jak najdłuższym czasie, to czyść je regularnie – zależnie od typu obudowy zastosuj odpowiednie środki czyszczące.
Ponadto nie wystawiaj niepotrzebnie etui na działanie promieni słonecznych. Działanie słońca negatywnie odbija się nie tylko na etui ale też na baterii urządzenia elektronicznego. Nie zostawiaj więc swojego telefonu czy tabletu bezpośrednio na słońcu.
Żeby etui zachowało swój kształt i odpowiednio chroniło urządzenie, nie odginaj jego rogów. To powszechny nawyk, który odkształca pokrowiec, przez co ten nie działa tak jak powinien. Z czasem etui odegnie się do tego stopnia, że przestane trzymać telefon czy tablet. Rogi odchylaj tylko wtedy, kiedy chcesz zdjąć etui.
Na pożółkłe etui, plastik …woda utleniona w żelu (np 16-18 procent) i zabezpieczone dokładnie folią przeźroczysta na świetle słonecznym.