Nie tylko ściereczka, czyli jak wyczyścić telefon, by piękne było też wnętrze?

Znamy to uczucie. Niby w miarę nowy telefon, ale z dnia na dzień jakby przechodzi w tryb slow-motion. Aplikacje nie działają tak szybko, przeglądarka zbyt długo myśli nad otwarciem kolejnej karty, a gierkom brakuje płynności. Myślisz, o co chodzi, przecież mam flagowca! Jednak i flagowiec cienias, gdy pamięci nie masz. Czy jakoś tak. Sprawdźmy zatem, jak wyczyścić telefon ze zbędnych plików.

Skąd się biorą „śmieci” na smartfonie?

Nowoczesne smartfony w kółko przetwarzają informacje. Część z nich zapamiętują, aby możliwie najbardziej usprawnić i ułatwić nam korzystanie z telefonu. Mogą to być odwiedzone przez nas strony internetowe, pamięć podręczna procesora albo też np. pamięć podręczna systemu plików, do których często próbujemy uzyskać dostęp.

Dzięki przechowywaniu tych danych możemy szybko dostać się do ulubionych aplikacji. Problem w tym, że po jakimś czasie tych danych robi się po prostu za dużo, a telefon, zamiast przyspieszać, zwalnia. Co wtedy? No cóż, jak mawiał pewien mistrz ciętej riposty: „jak mnie bolał ząb, to go wyrwałem” – czyli dane należy usunąć. Ale jak?

problem z telefonem

Zabieramy się za czyszczenie telefonu

Schemat postępowania w większości smartfonów z grubsza jest taki sam. Wchodzimy w ustawienia telefonu, odnajdujemy dedykowaną aplikację do zarządzania pamięcią i pozwalamy urządzeniu niejako uzdrowić się samemu. Co oferują takie preinstalowane sprzątacze? Podstawowe skanowanie telefonu, optymalizację zużycia baterii oraz usunięcie pamięci podręcznej. Wskazują nam też rzadko używane aplikacje, które możemy uśpić lub usunąć. Niektóre pozwalają też na zarządzanie biblioteką multimediów oraz wynajdują zduplikowane pliki.

Wbudowane narzędzia do czyszczenia pamięci telefonu znajdziemy w zasadzie w każdym modelu z Androidem na pokładzie. Czasem jednak nie usuną wszystkiego lub nie przeskanują dokładnie. Dlatego warto pomyśleć o alternatywie, nie tyle zastępującej, co wspomagającej wbudowane programy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są zewnętrzne aplikacje poprawiające wydajność telefonu. Poświęćmy im chwilę.

Polecane aplikacje do czyszczenia telefonu z Androidem

Files by Google

Aplikacja bardzo dobrze znana zwłaszcza użytkownikom telefonów z czystym Androidem. Synonim prostoty i skuteczności. Nie ma może zbyt wielu dodatkowych opcji, ale aby na szybko wyczyścić pamięć podręczną czy usunąć zduplikowane pliki, będzie jak znalazł. No i jest za darmo.

Aplikację Files by Google pobierzesz w Google Play

files screeny
Źródło: Google Play

Clean master

Zdecydowanie bardziej zaawansowana aplikacja od powyższej. Poza czyszczeniem telefonu z wszelkiej masy śmieci potrafi też całkiem skutecznie optymalizować system. Aplikacja może na przykład zahibernować nieużywane programy i procesy, aby wydłużyć czas pracy baterii. Dodatkowo Clean Master może też przeskanować nasz telefon w poszukiwaniu ewentualnych wirusów. Aplikacja idealna? O ile nie przeszkadzają Wam reklamy (dużo reklam) – to tak. Podstawowa wersja Clean Mastera jest darmowa. Za wersję VIP trzeba już zapłacić.

Aplikację Clean Master pobierzesz w Google Play

clean master screen
Źródło: Google Play

CCleaner

Prosty w obsłudze program, który możecie znać ze swoich komputerów osobistych. Usunie wszystkie niepotrzebne pliki z pamięci podręcznej telefonu, nawet te ukryte gdzieś głęboko w czeluściach urządzenia. Aplikacja również jest darmowa, ale nie ustaje w próbach nakłonienia nas do zakupu wersji płatnej, co może solidnie zirytować. Rozszerzona wersja oferuje m.in. harmonogram czyszczenia oraz brak reklam… rozszerzonej wersji.

Aplikację CCleaner pobierzesz w Google Play

ccleaner screen
Źródło: Google Play

No dobrze, wiemy już jak wyczyścić telefon z Androidem. A co z naszymi wiernymi towarzyszami spod znaku nadgryzionego jabłka? Oczywiście tu również nie brakuje ciekawych rozwiązań, pomagających utrzymać iPhone’a w czystości.

Polecane aplikacje do czyszczenia iPhone’a

Smart cleaner

Podstawowa aplikacja użytkowników telefonów z iOS. Daje możliwość czyszczenia ręcznego lub automatycznego (inteligentnego). Jeśli chcemy na szybko usunąć np. zduplikowane treści (pliki, kontakty, zdjęcia), wybieramy drugą opcję. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad tym, co usuwamy, lepiej wybrać czyszczenie ręczne. Aplikacja podpowiada nam, które elementy wydają się być zdublowane, pomaga też uporządkować zdjęcia, np. rozpoznając wszystkie fotografie, które wykonaliśmy w danej lokalizacji i usuwając wybrane. Aplikacja w swojej podstawowej wersji jest darmowa, można też wykupić abonament na wersję premium.

Aplikację Smart Cleaner pobierzesz w AppStore

smart cleaner screen
Źródło: AppStore

Boost cleaner

Ciekawa opcja jeśli irytują nas reklamy w przeglądarce Safari. Wystarczy jedno kliknięcie i Boost Cleaner zablokuje każdą reklamę, jaka czai się na nas podczas surfowania po Internecie. Poza tym, podobnie do Smart Cleanera, oferuje takie funkcje, jak usuwanie zduplikowanych zdjęć, scalanie kontaktów czy tworzenie kopii zapasowych.

Aplikację Boost Cleaner pobierzesz w AppStore

boost cleaner screen
Źródło: AppStore

Menedżer zdjęć Slidebox

Aplikacja przeznaczona stricte do zarządzania zdjęciami. Pomaga uporządkować fotografie poprzez tworzenie albumów. W prosty sposób umożliwia też usuwanie duplikatów, wystarczy przesunąć palcem w górę lub bok.

Aplikację Slidebox pobierzesz w AppStore

slidebox manager screen
Źródło: AppStore

W tym momencie należy wspomnieć, że czyszczenie pamięci podręcznej nie wpływa w żaden sposób na nasze pliki, takie jak zdjęcia, filmy czy dokumenty tekstowe. Te znajdują się w pamięci masowej, a więc są one bezpieczne. Przynajmniej do pewnego momentu. Bo napompowana pamięć masowa też nie wpływa korzystnie na wydajność urządzenia.

Weź czyszczenie telefonu w swoje ręce

Powyższe przykłady ograniczały się głównie do naciśnięcia przycisku i „zlecenia” smartfonowi konkretnego zadania. I, o ile telefon pamięcią operacyjną zarządzać potrafi sam, to pamięci masowej sam za nas nie wyczyści. Czasem trzeba samemu poszperać w urządzeniu i pousuwać to, co nam zalega.

Osobiście zachęcam do regularnego przeglądania starych zdjęć i filmów. Z pewnością nie potrzebujecie ich wszystkich na urządzeniu (choć na pewno wyszliście pięknie na każdym!). Usunięcie części biblioteki lub zrzucenie jej na zewnętrzny nośnik to duża ulga dla pamięci Waszego smartfona. Wiem, że to żmudna robota, ale czego się nie robi dla kochanej komóreczki.

Warto też co jakiś czas zrobić ręczny przegląd wszystkich aplikacji i zwyczajnie usunąć te, które zajmują najwięcej miejsca albo te, których już nie potrzebujemy. Pamiętajcie również, że sama aplikacja zajmuje tylko część miejsca na dysku. Reszta to przechowywane w pamięci cache pliki tymczasowe. Dobrym przykładem jest przeglądarka Chrome i jej „ciasteczka”. Nierzadko może się okazać, że to właśnie te pliki w znacznym stopniu obciążają nasz telefon. W ustawieniach danej apki jest możliwość zweryfikowania, ile dokładnie miejsca zajmują pliki tymczasowe. Jeśli za dużo, oczyszczamy tylko pamięć cache, a samą aplikację zostawiamy.

W tym momencie zaznaczę, że ręczne czyszczenie pamięci RAM nie jest zalecane. Jak już wspomniałem, nowoczesne smartfony samodzielnie zarządzają pamięcią operacyjną, na bieżąco kontrolując jej stan. Jeśli z jakiejś aplikacji korzystamy rzadziej, jej dane zastępuje ostatnio używany program. Nasza ingerencja w pamięć RAM często przynosi więcej szkody niż pożytku.

Nieproszeni goście na Twoim telefonie – wirusy

Obciążona pamięć podręczna czy zapchana pamięć masowa oczywiście potrafią mocno uprzykrzyć życie, jednak są w sumie niegroźne. Może się natomiast zdarzyć, że na naszym urządzeniu zagości ktoś, kto wyrządzi realne szkody. Mam tu na myśli wszelkiej maści wirusy, atakujące urządzenia z Androidem. Są to m.in.:

Robaki – najpowszechniejsze, niewielkie wirusy, które, gdy raz pojawią się na telefonie, zaczynają się mnożyć, co w konsekwencji doprowadza do poważnego spowolnienia telefonu. Jak można złapać takiego robaka? Przeważnie otwierając załączniki, znajdujące się w podejrzanych wiadomościach. „Odrobaczyć” telefon możemy poprzez skanowanie dowolnym antywirusem.

Ransomware – ten typ wirusa blokuje dostęp do danych na telefonie, by następnie zażądać opłaty za jego przywrócenie. Oczywiście żadnego haraczu płacić nie trzeba. Zwykle pomaga przywrócenie kopii zapasowej.

Oprogramowanie szpiegujące – szczególnie niebezpieczny typ wirusa, bo pozornie zachowuje się jak zwykła aplikacja. Jednak w międzyczasie zbiera dane z naszego telefonu, w tym hasła do wszelkich kont. Nierzadko rejestruje też rozmowy.

Trojan – ten wirus dostajemy „w pakiecie” z aplikacją pobraną z niepewnego źródła. Blokuje część funkcji telefonu lub całe urządzenie.

wirusy na telefonie

Jak się bronić przed atakami?

Mówisz antywirus, myślisz komputer. Różnego typu oprogramowania towarzyszą nam od lat, ale kojarzone są raczej z laptopami czy komputerami stacjonarnymi. Tymczasem warto od tej strony zabezpieczyć także swój tablet czy smartfon. Przypadki zainfekowania telefonu wirusem nie należą wcale do rzadkości.

Jeśli zauważysz, że:

• bateria pada w zastraszającym tempie,

• telefon przegrzewa się bez powodu,

• na ekranie „znikąd” pojawiają się reklamy bądź całe aplikacje,

bardzo możliwe, że padłeś ofiarą złośliwego oprogramowania. Obecnie większość popularnych producentów ma w swojej ofercie licencje działające na systemie Android lub iOS. Warto po nie sięgnąć i od czasu do czasu uruchomić skanowanie i czyszczenie telefonu także z potencjalnie niebezpiecznych plików.

Sprawdź programy antywirusowe na Androida oraz iOSa dostępne w x-komie

A próbował pan włączyć i wyłączyć?

Miękki reset, czyli wyłączenie i włączenie telefonu, daje podobny efekt do podstawowego cleanera. Ta prosta czynność czyści pamięć operacyjną i nierzadko pomaga rozwiązać część problemów z wydajnością. Jeśli natomiast nie lubisz się bawić w półśrodki i chcesz zacząć swoją relację z telefonem całkowicie od nowa, możesz też całkowicie wyczyścić urządzenie.

Mam na myśli przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu, potocznie zwane twardym resetem. Czym to jest w istocie? W prostych słowach – cofamy urządzenie do momentu, kiedy pierwszy raz wyjęliśmy je z pudełka. Nasz smartfon wróci do pierwotnego oprogramowania, sprzed wszystkich aktualizacji, zniknie też każdy plik, który się na nim pojawił oraz nasze konta i hasła.

twardy reset telefonu

Powodów wykonania takiego resetu jest kilka. Pierwszym może być stale pogarszająca się wydajność telefonu (mimo oczyszczenia pamięci) lub problemy np. z łącznością. Oczywiście w takim przypadku przed przywróceniem ustawień fabrycznych należy wykonać kopię zapasową danych, aby móc szybko odzyskać chociażby kontakty. Najprościej zrobić to poprzez uruchomienie synchronizacji z kontem Google. W przypadku iPhone’a korzystamy z backupu w iCloud.

Reset pomaga też w przypadku zainfekowania telefonu którymś z opisanych wcześniej wirusów. Zwykle po takim zabiegu złośliwe oprogramowanie znika. Natomiast o ile nie robiliśmy wcześniej backupu, znikają też bezpowrotnie nasze dane.

Ustawienia fabryczne przywracamy też, gdy np. szykujemy telefon do sprzedaży. Nie chcemy przecież, aby nowy właściciel telefonu oglądał nasze zdjęcia z wakacji czy sprawdził, kto kryje się pod kontaktem „Misiaczek”. No dobra, to może byłoby nawet zabawne, ale już pozostawiony dostęp do naszego konta Google ani zabawny, ani bezpieczny nie jest. Dlatego, jeśli sprzedajesz telefon, trwałe usunięcie danych to mus.

Decydujące starcie – twardy reset w praktyce

Przywracanie ustawień fabrycznych najlepiej zacząć od usunięcia konta Google (na smartfonie z Androidem) i konta Apple ID (na iPhonie). W pierwszym przypadku wchodzimy w Ustawienia, następnie w Usługi Google, wybieramy swoje konto i odnajdujemy opcję Usuń. Jeśli mamy iPhone’a, po odnalezieniu konta należy najpierw się wylogować, a następnie potwierdzić decyzję hasłem konta Apple ID.

Teraz możemy już zresetować nasz telefon. Ponownie wchodzimy w Ustawienia i odszukujemy zakładkę Informacje o telefonie. Wybieramy opcje zwykle nazwaną Ustawienia fabryczne lub Resetowanie. W przypadku iPhone’ów znów jest nieco inaczej, bo mamy opcje Wyzeruj w ustawieniach ogólnych smartfona. I tu są dwa wyjścia: jeśli chcemy przywrócić jedynie pierwotną konfigurację – wybieramy Wszystkie ustawienia, jeśli w planach mamy twardy reset – Wymaż zawartość i ustawienia.

Po tych wszystkich czynnościach telefon się z nami ładnie pożegna, uruchomi się ponownie i odrodzi jako tabula rasa. I radosne zaśmiecanie zacznie się od początku.