Światło na miarę marzeń: Recenzja po 6 latach z żarówkami Philips Hue

Wyobraź sobie, że wchodzisz do swojego domu po długim dniu pracy, a każde pomieszczenie wita Cię idealnie dostosowanym oświetleniem – ciepłym i relaksującym w salonie, żywiołowym i energetyzującym w kuchni, a delikatnym i uspokajającym w sypialni. Brzmi jak marzenie? Dzięki żarówkom Philips Hue to marzenie może stać się rzeczywistością. Korzystam z tego oświetlenia od 6 lat i mogę śmiało powiedzieć, że całkowicie odmieniło atmosferę mojego domu, dopasowało się do stylu życia i wprawia w zaskoczenie moich przyjaciół.

Dla każdego, kto chce dodać jeden z 16 milionów kolorów do swojego domu. Szuka solidnej żarówki, z bardzo dobrym odwzorowaniem barw. I pragnie zaskoczyć swoich gości na przyjęciach.

Zdecydowanie tak, to najlepsze oświetlenie SmartHome dostępne na rynku. Philips Hue cały czas wzbogaca aplikację o nowe funkcje, których konkurencja może pozazdrościć. A żarówki należą do długowiecznych.

Największą wadą ekosystemu oświetlenia Philips Hue jest cena. Żarówki należą do najdroższych na rynku.

Sposób wykorzystania kolorowych żarówek 

Kolorowe żarówki z powodzeniem wykorzystamy w codziennym życiu:

  • tworząc niezapomniany nastrój romantycznej kolacji, 
  • uruchamiane wraz z telewizorem stworzą wystrój dla ulubionego filmu,
  • powiadomią nas efektami świetlnymi o zaistniałych zdarzeniach,
  • podczas naszej nieobecności w domu, kiedy jesteśmy na wakacjach, mogą symulować naszą obecność w domu,
  • specjalny tryb pozwala na łagodną pobudkę wcześnie rano, 
  • dynamiczne efekty pozwalają rozkręcić każdą imprezę. 

Te omawiane dzisiaj pozwolą nam dodatkowo synchronizować efekty świetlne z odtwarzaną muzyką czy ekranem telewizora tzw. efekt Ambilight. 

Ekosystem oświetlenia Philips Hue

Producent oferuje szeroki wybór lamp, żarówek oraz listew świetlnych, które mogą zmieniać kolor zgodnie z naszymi preferencjami. Firma nieustannie rozszerza swoją gamę produktów, obejmującą lampy stojące, wiszące, a także oświetlenie ogrodowe.

Światłami Philips Hue można sterować za pomocą funkcji Bluetooth, co umożliwia korzystanie z ograniczonego zestawu funkcji. Chcąc mieć dostęp do pełnego zakresu inteligentnych funkcji oświetlenia – takich jak zdalne sterowanie, oświetlenie przestrzenne, automatyzacje i wiele innych – konieczne jest posiadanie mostka Hue Bridge.

Philips podzielił swoje światła na 3 kolekcje:

  • Philips Hue White

W tej kolekcji znajdziemy światła świecące ze stałą ilością kelwinów, czyli ciepłą barwą oraz możliwość ściemniania. Do niej zalicza się również Philips Hue Filament, czyli żarówki dekoracyjne w stylu retro, inspirowane żarówką Edisona.

  • Philips Hue White ambiance

W tej grupie znajdziemy światła z możliwością zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2200 – 6500 K) oraz możliwość ściemniania. Dzięki czemu możemy tworzyć nastroje do czytania, koncentracji czy relaksu.

  • Philips Hue White and color ambiance

Ostatnia główna gama produktów to oświetlenie dysponujące 16 milionami kolorów, możliwość zmiany barwy światła od ciepłej po zimną oraz możliwość regulacji ściemniacza.

Jakie typy oświetlenia znajdziemy w Philips Hue?

System Hue jest kompletny znajdziemy tutaj każdy typ oświetlenia.

  • Żarówki białe, kolorowe i retro
  • Taśmy/listwy LED
  • Lampy stołowe
  • Lampy podłogowe
  • Lampy przenośne (bateryjne)
  • Reflektory punktowe
  • Lampy ścienne
  • Lampy sufitowe
  • Lampy wiszące
  • Oświetlenie szynowe
  • Oświetlenie zewnętrzne
Znajdziemy również pomocne przyciski, piloty, czujniki ruchu i smart gniazdka. Od niedawna dostępna jest kamera Philips Hue Secure i czujnik kontaktowy. Producent cały czas rozbudowuje portfolio i wydaje nowe kolekcje lamp.

Unboxing i instalacja

Unboxing – co znajdziemy w zestawie ?

Jest wiele zestawów startowych żarówek Philips Hue. Ten, który prezentuję, ma mostek Hue i dwie kolorowe żarówki Philips Hue White and color ambiance o mocy 1100lm. Na rynku znajdziesz wiele innych zestawów w tym te, które rozbudują Twój ekosystem oświetlenia. 

Instalacja aplikacji i konfiguracja mostka Philips Hue

W pierwszej kolejności wymagana jest instalacji aplikacji Philips Hue, dostępna jest na system iOS 15 lub nowszy oraz Android 10.0 lub nowszy. Następnie podłącz Hue Bridge do gniazdka i podepnij do routera Wi-Fi za pomocą dołączonego kabla Ethernet. Wymagana jest akceptacja regulaminu i stworzenie konta Philips Hue. Po dodaniu mostka w aplikacji może być wymagana aktualizacja oprogramowania. Mamy możliwość nadania nazwy naszemu wirtualnemu domowi. Ja zdecydowałem się na „Apartament”. 

Mostek umożliwia pełną zdalną kontrolę nad żarówkami Philips Hue. Może synchronizować wszystkie urządzenia Hue (do 50 sztuk), tworzyć wirtualne pokoje z określonymi źródłami światła, kreować dowolne sceny świetlne, ustawiać automatyzacje i obsługiwać integracje z takimi systemami, jak Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Assistant, Samsung SmartThings, Google Nest, Razer Chroma oraz IFTTT.       

Poniżej kilka screenów z procesu konfiguracji mostka. 

Niedawno otrzymaliśmy możliwość dodania dodatkowych mostków Hue Bridge. To bardzo pomocne ze względu na pierwotny limit 50 świateł do jednego koncentratora.

Instalacja i konfiguracja żarówki Philips Hue

Kiedy mamy już skonfigurowany mostek możemy rozpocząć dodawanie oświetlenia. Za jednym razem możliwe jest dodanie kilku źródeł światła. Żarówki możemy dodawać za pomocą opcji wyszukaj, choć producent przygotował kody seryjne, które bardzo ułatwiają dodanie kolejnych elementów. Po chwili znajdowana jest żarówka, możemy nadać dowolną nazwę, wybrać ikonę z kilkunastu dostępnych oraz stworzyć i przypisać do nowego pokoju. 

Sposób użycia smart żarówek

Po zainstalowaniu żarówki i dodaniu jej do systemu, możemy nią sterować. Niestety, jest pewien minus tego rozwiązania – nie można wyłączyć włącznika ściennego obsługującego dany żyrandol. Odłączenie źródła prądu uniemożliwia sterowanie żarówką. Jedynym wyjściem jest pozostawienie włącznika ściennego w pozycji włączonej. 

Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu, a mianowicie ścienny przełącznik Philips Hue Wall Switch. Możemy również skorzystać z innych opcji, takich jak sterowanie przez aplikację (manualnie, ustawienie procedur czy scen), w tym smart zegarków (Apple Watch, Galaxy Watch), a także fizycznie za pomocą przycisku Philips Hue.

Parametry żarówki Hue – bezkonkurencyjne na rynku 

Żarówka Philips Hue z serii White and Color Ambiance pozwala wybrać jeden z 16  milionów kolorów palety bart RGBW. Dodatkowo ma zmienną barwę światła od ciepłej 2000K, aż do zimnej 6500K. Żarówka ma opcje ściemniania w zakresie od 1% do 100%. 

Wytwarza wyjątkowo silny strumień światła, aż 1055lm. Wskaźnik oddawania barw wynosi 80 CRI. Nie widziałem na rynku bardziej soczystych barw, każdy inny producent nie uzyskuje, aż takiej barwy ciepłej, zimniej czy krwiście czerwonej światła.

Żywotność żarówki sięga aż 25 000 godzin, co przekłada się na lata użytkowania bez potrzeby zakupu nowej. Wytrzyma 50 000 cykli załączania. Produkt posiada klasą energetyczną F w nowej skali EEL. Z doświadczenia powiem, że od 6 lat korzystam z pierwszych żarówek Hue i nadal żadna się nie przepaliła.

Żarówka Hue pozwala na komunikację po Bluetooth, kiedy nie posiadamy mostka. Tracimy jednak dużo z funkcji produktu. W przypadku posiadania mostka Hue żarówka wykorzystuje protokół Zigbee. Reakcja na żądane kolory jest niemal natychmiastowa.

Jak możecie zauważyć, żarówka różni się kształtem od innych. Dzięki zastosowaniu specyficznego spłaszczenia wytwarzany strumień światła LED rozciąga się na większy promień. Według producenta lepiej się on spisuje w instalowaniu do żyrandoli i lamp. Żarówka ma wymiary: 11 cm wysokości i 6 cm średnicy, a waży 72 gramy. Odpowiada kształtowi A60, posiada duży gwint E27.

Aplikacja mobilna Hue – kontroluj światła

Hue przygotowało bardzo dobrą aplikację do obsługi oświetlenia. Pozwala na szybkie sterowanie żarówkami i innymi elementami oświetlenia. Mamy możliwość tworzenia grup świateł, sterowanie całymi pokojami i ustawienie zachowania się świateł. 

Na głównym ekranie mamy podział na pokoje np. „Salon”. W głównym panelu sterowania żarówką Hue mamy paletę kolorów, możemy łączyć oświetlenie w grupy, nadając identyczny strumień światła. Po prawej stronie znajdziemy suwak do ściemniania żarówki Hue. 

Dość trudno dostać się do ustawień żarówki, są mocno schowane w aplikacji. Znajdziemy je dopiero w panelu sterowania konkretnym światłem i musimy wybrać „Więcej opcji”, a następnie „Ustawienia światła”. Znajdziemy m.in. możliwość zmiany pomieszczenia, czyli zgrupowania żarówki z innymi. 

Następnie możemy określić rolę, jaką będzie pełnić w domu, czy będzie dekoracyjna, czy do zadań. Ma to na celu zróżnicowanie efektów jako poprawiającą estetykę i atmosferę otoczenia, czy pomagać w pracy. 

Ważną opcją jest zachowanie po wyłączeniu prądu. Kiedy żarówka odzyskuje zasilanie np. po awarii czy nieumyślnym wyłączeniu kontaktu ściennego. Światło może pozostać zgaszone, zostać włączone z dedykowaną barwą lub przejść do domyślnych opcji jasności i barwy.

Aplikacji brakuje zestawu dodatkowych widgetów w systemie Android. Mamy do dyspozycji tylko jeden do kontroli scen w wybranym pokoju. Szczególnie dokucza brak widgetu do sterowania pojedynczą żarówką, a tak zostaje kontrola tylko nad całą grupą. Niepotrzebnie spowalniamy dostęp do konkretnego punktu świetlnego.

Codzienne użytkowanie 

Największą zaletą systemu Hue jest jego ciągły rozwój, a nowe funkcje trafiają do wszystkich produktów już wydanych. Tym samym nawet kupione kilka lat temu żarówki, mogą skorzystać z dynamicznych scenografii świetlnych, czy tworzyć efekt Ambilight, jak w telewizorach Philipsa. 

Na co dzień użytkowanie oświetlenia Hue jest przyjemnością. Aplikacja działa płynnie, automatyzacje działają bez problemowo. Nie zauważmy opóźnienia w reakcji na zmianę barwy świetlnej. 

Sceny świetlne – zaskocz swoich gości

Z początku w aplikacji Hue dostępne były tylko statyczne efekty świetlne, później otrzymaliśmy dynamiczne sceny. Mamy do wyboru bardzo dużą ilość scen, które też mają ciekawe nazwy np. Tokio czy Kwitnienie. Żarówka może symulować palącą się świeczkę, pełnie księżyca czy miasto neonów.

Kolejną z ciekawych opcji jest połączenie oświetlenia z odtwarzaczem muzyki, przy użyciu zewnętrznych aplikacji np. Spotify. Pozwala na dynamiczne zmiany kolorów w rytm muzyki. Jest to idealne rozwiązanie na imprezy, tworzenie atmosfery relaksu czy medytacji.

Firma Philips Hue zwraca szczególną uwagę na ekologię. W aplikacji Hue dostępne są specjalne energooszczędne sceny świetlne, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i oszczędzić na rachunkach. Dodano je do aplikacji w listopadzie 2022 roku, podczas kryzysu na rynku energii.

Aby stworzyć nieziemskie aranżacje świetlne najlepiej wykorzystać kilka kategorii produktów Philips Hue. Możemy skorzystać z m.in. z listwy świetlnej, lampy biurkowej Iris i żarówek w żyrandolu. Tworząc niesamowitą atmosferę do gry online, czy romantycznej kolacji.

Automatyzacje – niech światło żyje samo

Producent przygotował w aplikacji kilka automatyzacji, które możemy skonfigurować np. pobudka światłem, symulacja obecności, wyjście z domu. Możemy stworzyć własne automatyzacje, określając kiedy ma się rozpocząć i zakończyć. Kiedy ma być powtarzana, jakie mają być spełnione warunki oraz jak ma zareagować światło. 

Dynamiczne efekty świetlne z telewizorem

Użycie żarówki czy taśm LED w połączeniu z telewizorem i urządzeniem takimi, jak Philips Hue Play HDMI Sync Box, umożliwia wyświetlanie kolorów odpowiadających temu, co jest aktualnie pokazywane na ekranie. Taki system zapewnia immersyjny efekt Ambilight, rozszerzając wrażenia wizualne poza ramy telewizora. I mówimy tutaj o każdym modelu telewizora dowolnej firmy.

Innym rozwiązaniem jest ostatnia nowość na polskim rynku udostępniona w kwietniu 2024 roku. Aplikacja Philips Hue Sync TV dla nowych telewizorów Samsung SmartTV. Pozwala ona uzyskać podobny efekt, jak opisywany Philips Hue Ambilight. I to nawet przy odpalonych aplikacjach usługodawców VOD czy serwisowi YouTube. Eliminując największą wadę dostawki Sync Box i pozbywając się niepotrzebnego modułu koło TV.

Efekt jak z telewizora Philips Ambilight możemy również uzyskać przy naszym stanowisku gamingowym. Hue posiada aplikację na system Windows i Mac OS umożliwiającą wykorzystanie tego efektu w czasie gry. Szerzej na ten temat pisał Piotrek w swojej recenzji

Integracja z innymi aplikacjami SmartHome

Ekosystem oświetlenia Philips Hue możemy zintegrować z najpopularniejszymi aplikacjami do zarządzania inteligentnym domem. Mamy możliwość sterowania głosowego z pomocą Google Assistant, Siri i Alexa.

SmartThings

W aplikacji SmartThings oczywiście mamy możliwość ustawienia koloru i poziomu ściemniacza. Znalazła się też prosta funkcja minutnika. Jednak dodatkowo mamy funkcje SmartThings Music Sync, która pozwala na dynamiczne efekty świetlne w takt odtwarzanej muzyki. Największą zaletą jest tworzenie automatyzacji uwzględniającej wszystkie czujniki SmartHome i urządzenia RTV i AGD od Samsunga.

Google Home

W aplikacji Google Home możemy włączyć i wyłączyć żarówkę Hue, ustawić barwę światła od zimnej po ciepłą oraz dowolny kolor z palety. Aplikacja pozwala nam zmienić nazwę, co polecam, ponieważ łatwiej po niej wywołać polecenia głosowe w asystencie Google.

Apple Home

Oświetlenie Hue zintegrowane z aplikacją HomeKit od Apple umożliwia podstawowe sterowanie. Uruchomienie i zmianę koloru oraz ustawienie ściemniacza. Możemy nadać dowolną nazwę oraz przypisać ją do pomieszczenia. 

Podsumowanie 

Ekosystem Philips Hue to ideał na rynku, jego codzienne użytkowanie sprawia przyjemność i wnosi dużo kolorytu w rutynę codziennego dnia. Żarówki reagują natychmiast na żądane komendy. Oświetlenie Hue należy do długowiecznych, od 6 lat korzystam z pierwszych żarówek i nadal prawidłowo pracują, otrzymując aktualizacje oprogramowania i nowe funkcje. Producent nie tylko cały czas wypuszcza nowe kolekcje żyrandoli i lamp, ale i wzbogaca aplikację Hue o nowe funkcje. 

Jedynym minusem jest cena, choć w moim mniemaniu adekwatna do możliwości produktu. Nie musimy zakupić całego zestawu świateł na raz, możemy z czasem budować swój kolorowy świat. Z doświadczenia powiem, że maksymalnie 3 punkty świetlne w pokoju są wystarczające do zrobienia efektu WOW na naszych gościach. Polować można też na promocje w x-kom, gdzie pojawiają się bardzo atrakcyjne ceny zestawów.

Minusy

  • Cena
  • Ubogie widżety na systemie Android

Plusy

  • Odwzorowanie kolorów
  • Moc strumienia świetła
  • Czas reakcji
  • Długotrwała żywotność
  • Proste podłączenie i konfiguracja
  • Współpraca z wieloma innymi usługami
  • Sterowanie głosowe
  • Ciągły rozwój aplikacji

Ocena redakcji

10/10
PL - Geextra produkt