Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy warto jeszcze zaczynać na TikToku i jak to zrobić, to jesteś w dobrym miejscu. Ten poradnik dla początkujących TikTokerów rozwieje wszelkie wątpliwości związane z potrzebnym sprzętem do nagrywania i wyjaśni krok po kroku, jak zacząć nagrywać TikToki.
Jeżeli nie wiecie czym jest TikTok, bo żyjecie na innej planecie, lub dosłownie przed chwilą odkryliście Internet i to jest Wasze pierwsze spotkanie z tą cyfrową przestrzenią (lepiej trafić nie mogliście), więc nie czytaliście artykułu, w którym szczegółowo to wyjaśniamy, lub ewentualnie mieszkacie w Chinach, śpieszę z wyjaśnieniami czym TikTok jest.
To portal społecznościowy stworzony przez studio ByteDance, na którym tworzy się, ogląda i udostępnia krótkie materiały wideo. Brzmi bardzo niewinnie, prawda? Otóż jest to niesłychanie wciągająca aplikacja, od której trudno jest się oderwać. W 2020 roku Tik Tok był najczęściej pobieraną aplikacją na świecie. Jeżeli ten opis kojarzy się Wam z YouTubem, to jesteście całkiem blisko. TikTok to platforma bardzo zbliżona do YouTube’a, ale odróżnia je zasadniczy kontent.
Na YouTube promuje się dłuższe filmy, a na TikToku krótsze. Zasadniczo filmy na tej drugiej platformie mają od 15 sekund do 60. Do tego YouTube blokuje filmy, w których została wykorzystana muzyka w sposób łamiący prawa autorskie. TikTok promuje każdy rodzaj wykorzystywania muzyki przez swoich użytkowników.
TikTok jeszcze do niedawna służył jako scena popisów młodszej części użytkowników. Można było tam udawać, że się śpiewa (wraz z prawdziwym podkładem muzycznym), tańczyć i tworzyć lip-sync. Dzisiaj na TikToku tworzą już nie tylko dzieci, ale i dorośli, i tworzy się dosłownie wszystko. Część muzyczna rozrosła się jeszcze bardziej. Od autorskich wersji teledysków, aż po oryginalne utwory użytkowników. Ponadto tworzy się krótkie poradniki, pranki, stand-upy, vlogi i transmisje na żywo.
Jasne, że warto. Nowi twórcy cały czas dołączają, a starsi jeżeli przestają brać czynny udział w życiu społeczności, to albo się wypalają, albo tracą uwagę odbiorców. TikTok to dzisiaj jedno z najpopularniejszych mediów społecznościowych i jeżeli myślimy o dołączeniu do tej fali, to jest to dobry moment na spróbowanie swojego szczęścia.
Może być tak, że TikTok odejdzie w zapomnienie jak Snapchat, ale może być też tak, że zostanie z nami na dłużej, jak Instagram, czy YouTube. Kto wie? Szkoda później żałować niewykorzystanej szansy.
To medium społecznościowe gra obrazem oraz dźwiękiem. Aby zaistnieć w tym świecie nie wystarczy pomysł i wstępna znajomość działania algorytmu (co przybliżymy sobie za chwilę). Żeby mieć stałą widownię potrzebujemy przynajmniej dobrego sprzętu. Nic dziwnego, że dzisiaj wolimy materiały nie tylko ciekawe, zabawne i dobrze zrealizowane, ale również świetnie wyglądające i równie dobrze brzmiące. Czas 240p minął bezpowrotnie i raczej nikt za nim nie tęskni.
Zacznijmy od rzeczy podstawowej. Bez dobrego sprzętu nie zdobędziemy wielu widzów, a przez to cała zabawa straci urok i się szybko znudzi. Aby samemu z satysfakcją patrzeć na własne TikToki trzeba chociaż trochę w sprzęt zainwestować. Na początku nie musi być to wiele, ale dobra kamera i mikrofon to w tym momencie artykuły pierwszej potrzeby.
Można zacząć i zatrzymać się na telefonie. Jeżeli posiada on wystarczająco dobry aparat i zbiera dźwięk bez większych zniekształceń, to na początku wystarczy. Warto wziąć pod uwagę fakt, że czasem stoimy dalej od telefonu, czasem bliżej; raz możemy krzyknąć, a raz mówić szeptem. TikToki bywają przeróżne i nawet kręcąc vlogi czy poradniki w zamkniętym pomieszczeniu jesteśmy narażeni na zmianę oświetlenia, akustyki, czy utratę ostrości obiektywu.
Dlatego jeżeli planujemy pozostać przy kręceniu filmików na TikToka tylko telefonem, musi on być na tyle dobry, by nie odstraszać widzów. A konkurencja jest całkiem spora. Poniżej znajdziecie moje propozycje telefonów, które przybliżą Was jakością filmów do czołówki TikToka, a przy okazji dobrze sprawdzą się w montażu filmów i przeskakiwaniu między aplikacjami mediów społecznościowych. Zainwestuj w dobry telefon i nie przejmuj się jakością nagrań.
Bez dobrego oświetlenia jesteśmy skazani na zmieniające się światło słoneczne i ewentualnie to, które mamy w pokoju. W efekcie tego możemy być oświetleni nierówno, blado, lub znów wyjść prześwietleni. Na początku przygody z TikTokiem profesjonalne światło studyjne zupełnie nie jest niezbędne i może być nietrafionym zakupem. Ale niewielka lampa, która nas doświetli i w odpowiedni sposób podkreśli naszą twarz lub oglądany przedmiot na pewno pomoże w zebraniu szerszej widowni.
To jeden z tych elementów, które pomogą nam w osiągnięciu celu niezależnie od tego czym kręcimy i co kręcimy. Poradniki, vlogi, czy akrobatyka potrzebują dobrego światła, by wideo było wyraźne i przyjemnie się je oglądało. Warto przyzwyczajać swoich widzów do dobrej jakości materiałów od samego początku.
Mikrofon to również nieobowiązkowa część wyposażenia. Jeżeli mamy telefon z dobrym mikrofonem, to ten zewnętrzny nie będzie nam niezbędny. Jeżeli jednak chcemy wynieść swoje TikToki ponad to, to ten element staje się już naprawdę potrzebny. Dzięki temu nasz głos będzie skupiony (bez niepotrzebnego pogłosu) i jeszcze przyjemniejszy do słuchania. Mikrofony są różne, dlatego polecam dwa rodzaje:
Jeżeli mamy w planach kręcić na zewnątrz, gdzie może być dużo hałasu z otoczenia, wiatr, a mikrofon wbudowany może słabo radzić sobie z odległością osoby mówiącej, taki dodatek bardzo ułatwi pracę, a czasem może ją nawet uratować.
Last but not least, czyli ostatni na liście, ale wcale nie najmniej znaczący. To dla tych, którzy chcą poczuć się jak profesjonaliści, lub chcą nimi zostać w pełnej krasie. Aparaty z funkcją nagrywania wideo to nie jest najtańsza zabawa. Można polecić ją tym, dla których smartfon to za mało. Dzięki kamerze kręcone wideo zawsze będzie miało doskonałą jakość. Nie jest to rozwiązanie dla amatorów, ponieważ ilość funkcji w takim sprzęcie jest aż przytłaczająca, a namieszanie w opcjach może skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego – gorszą jakością wideo.
Jednak ci, którzy etap nagrywania smartfonami mają za sobą, mogą przebierać w możliwościach. Tutaj trudno jest określić funkcjonalność takiego sprzętu, ponieważ za jednym zamachem możemy nagrywać TikToki, filmy na YouTube i robić świetnej jakości zdjęcia na Instagrama. Ograniczają nas jedynie umiejętności.
Nie jest łatwo stanąć przed kamerą i zacząć o czymś opowiadać, nawet żartować. Dlatego zanim kupimy jakąkolwiek część sprzętu to sprawdźmy, czy się w tym odnajdziemy. Odwagi można nabrać po prostu się nagrywając i ćwicząc przed lustrem. Warto zacząć się nagrywać i robić wygłupy, najlepiej śmiać się z samego siebie. Tutaj sprzęt nie jest tak ważny, bo efekt w postaci filmu ma służyć tylko nam.
Kiedy nabierzemy odwagi, zauważymy z jakiej perspektywy wyglądamy najlepiej, co nam wychodzi, a co trzeba jeszcze poćwiczyć, możemy zacząć próby nagrywania kontentu, który zamierzamy tworzyć. Dzięki temu na TikToku wylądują już te przećwiczone materiały, które będą wyglądały przynajmniej dobrze.
Warto jest też oglądać materiały o podobnej tematyce. Co się dobrze ogląda, co inni twórcy robią dobrze, a jakie błędy powielają? Jako czujny obserwator będziemy mogli uczyć się na cudzych błędach, nie na swoich.
Content is king. Wie o tym każdy twórca internetowy, który odniósł sukces. Jeżeli pierwszy raz słyszymy o tej zasadzie, lepiej szybko ją zapamiętajmy. Dla algorytmu TikToka (i wszystkich innych mediów społecznościowych) nie ma nic ważniejszego niż regularność i uwaga społeczności. A jak utrzymać uwagę widzów? Regularną, wciągającą treścią.
Ponieważ TikTok to medium krótkich form wideo, dobrze jest często dodawać filmy – a najlepiej codziennie. Jednak sama regularność jest najważniejsza. Przyzwyczajenie odbiorców do tego, że o określonej godzinie dodajemy film sprawi, że nasi widzowie będą na niego czekali.
Krótko, zwięźle i na temat. To trzy główne zasady tego medium. Krótki film odtwarzany w kółko przez widzów sprawi, że algorytm wywinduje nasz film polecając go większej liczbie osób, Może trafi nawet do „dla Ciebie”? Oczywiście filmy, które trwają około 60 sekund również mają szansę na sukces, ale utrzymanie uwagi widza, który przyzwyczajony jest do 15 – 30 sekundowych filmików jest znacznie trudniejsze. Na początku warto skupić się na krótszych filmach.
W budowaniu społeczności najważniejszy jest aspekt przynależności do niej. Odbiorcy muszą czuć, że osoba, którą oglądają jest podobna do nich. Nie wywyższa się, chętnie bierze udział w rozmowach, odpowiada na komentarze.
Udzielanie się w komentarzach na swoich filmach i filmach innych twórców jest niezwykle istotne, bo dzięki temu dajemy się poznać szerszej grupie odbiorców i nawiązujemy z nimi bezpośredni kontakt. To świetna droga do bardziej zażyłej relacji, a więc sposób na utrzymanie odbiorców przy sobie.
Znalezienie swojej niszy może nie być prostym zadaniem. Ale mogą nam to ułatwić nasze zainteresowania. Gdy opowiadamy o swoich pasjach, doradzamy mniej zaawansowanym, a nawet rozśmieszamy ludzi, bo to po prostu lubimy, znacznie łatwiej jest nam się wybić na tle innych twórców.
Nagrywanie na TikToka może być impulsem mody i z tego powodu łatwiej jest wpaść w nudę. Jeżeli będziemy mówili o tym, co nas cieszy, interesuje i zarażali innych pozytywnymi emocjami, to przygoda z kręceniem na TikToka może nie tylko trwać znacznie dłużej, ale i szybciej urośnie liczba naszych fanów.
Aby zacząć nagrywać TikToki wystarczy dobra kamera w telefonie, odwaga i głowa pełna pomysłów. Z czasem warto zaopatrzyć się w sprzęt lepszej jakości, by zadowolić nawet tych najbardziej wymagających widzów. Warto korzystać z filtrów, efektów, hasztagów i nagrywać duety. TikTok to dzisiaj miejsce dla kreatywnych osób, pełnych energii i chęci do nagrywania wideo.
Najlepiej zacząć nagrywać siebie i obserwować, co nam się podoba, a nad czym trzeba jeszcze popracować. Warto od samego początku zwracać uwagę na dykcję, gestykulację, światło i dobrą zabawę.
Nie polecamy tego rozwiązania, ponieważ wbudowane funkcje w aplikację mobilną TikToka mają bardzo dużo funkcji. Poza tym, nie ma co zbytnio kombinować.
Tworzyć świetne materiały i wrzucać je regularnie. Zadbajmy o jakość techniczną, merytorykę i regularne odstępy czasu, a zdobędziemy upragnione 1000 followersów.
O w sumie to coś pokombinuje bo mam kamerkę sportową nową Lamax x9.2. Można do niej podłączać zewnętrzne mikrofony to może coś bardziej ambitnego wyjdzie.