Gdzie opłaca się tankować paliwo? Najlepsze aplikacje do sprawdzania cen na stacjach benzynowych

Ceny paliw wystrzeliły jak z procy, stale rosną i póki co (niestety) nic nie wskazuje na to, aby miały się zatrzymać. Fakt, że za litr 95-tki trzeba obecnie zapłacić ponad dwa razy więcej niż w 2020 roku, spędza sen z powiek wielu kierowcom, którzy stale zastanawiają się nad jednym prostym pytaniem: jak tankować taniej? Na szczęście z pomocą przychodzą aplikacje mobilne do sprawdzania cen na stacjach benzynowych. Poniżej znajdziesz kilka z tych, które naszym zdaniem są najlepsze.

Od czego zależy cena paliwa?

Koszty paliwa są zależne od wielu czynników. Oprócz ceny baryłki określonego surowca, składają się na nie także akcyza, podatek VAT i marża koncernu, pod którego szyldem jest ono sprzedawane. 

Obecnie podwyżki dotyczą wszystkich paliw – benzyny, oleju napędowego oraz LPG. Należy przy tym zaznaczyć, że to właśnie ten ostatni, najtańszy dotychczas rodzaj paliwa, podrożał najbardziej w stosunku do swojej pierwotnej wartości. Jego cena wzrosła prawie o 50% w porównaniu do tego, jak wyglądała tylko dwa lata temu! Nie pociesza też cena pozostałych opcji. Za litr tańszej benzyny (95-tki) płacimy mniej więcej 8 zł. Diesel to z kolei koszt oscylujący wokół kwoty 7,70 zł.* I niestety – wygląda na to, że na tym nie koniec.

Jaki jest powód tak wysokich cen? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Spekulacje ekspertów, jak i zwykłych, zmotoryzowanych obywateli kręcą się wokół wszystkich wymienionych powyżej składowych cen paliwa, ale również zahaczają o teorie, które mają nierozerwalny związek z rekordowo wysoką inflacją i dramatycznym osłabieniem złotówki oraz z niestabilną w tym zakresie sytuacją na rynku paliw. 

Nie bez znaczenia pozostaje również wojna za naszą wschodnią granicą, której konsekwencje energetyczne odbijają się na całej europejskiej społeczności. Faktem jest również, że Polska nie jest w stanie sama wygenerować takiej ilości paliwa, aby pokryć potrzeby swoich mieszkańców, zatem musi polegać na cenach proponowanych przez międzynarodowych dostawców, a ta uzależniona jest od skali popytu, która występuje nie tylko u nas, ale i w innych miejscach świata. 

pieniądze

Na której stacji opłaca się tankować? 

Na to pytanie otrzymamy odpowiedź, korzystając z aplikacji dla urządzeń mobilnych, które zweryfikują ceny paliwa na poszczególnych stacjach benzynowych. Zwykle, w lekkiej i przejrzystej formie, podają one informacje o nazwie polecanych punktów i cenie, która aktualnie w nim obowiązuje. 

Większość aplikacji na smartfon do szukania informacji o kosztach paliwa opiera się o bieżącą lokalizację użytkownika – na jej podstawie inteligentne algorytmy odnajdują najlepsze z możliwych opcji cenowych, które dostępne są w jego pobliżu. Zazwyczaj podają ich kilka – tak, abyśmy mieli możliwość wyboru najlepszej dla siebie opcji. 

Na tym jednak nie koniec. Poznaj nasze propozycje aplikacji do tańszego tankowania i przekonaj się, co jeszcze oferują. 

Polecane aplikacje do sprawdzania cen paliwa

Fuelio

Pierwsza propozycja w naszym zestawieniu to jasna, przejrzysta i bardzo intuicyjna aplikacja, która przypadnie do gustu każdemu kierowcy.

Powód? Fuelio jest nie tylko źródłem informacji o cenach paliwa, ale również osobistym dziennikiem, w którym można zebrać informacje o poszczególnych tankowaniach, a przy tym wygodnie obserwować statystyki dotyczące wydatków na paliwo. Liczne wskazówki i informacje zebrane na podstawie poszczególnych tankowań i przejechanych na nich dystansów pomogą z kolei zoptymalizować zużycie paliwa, a przez to ograniczyć związane z nim koszty. 

Zapiszemy tu też m.in. sprawy serwisowe i związane z nimi wydatki na samochód. Dodamy również np. daty przeglądu i innych ważnych wydarzeń, które są istotne dla pracy auta. Natomiast dzięki współpracy z GPS-em możemy też cieszyć się obrazem trasy z minionych podróży. 

Co istotne, można tu sprawować kontrolę zarówno nad jednym, jak i wieloma pojazdami. Nie będzie też problemu z obsługą aut z dwoma bakami, np. benzyną + LPG. Dzięki Fuelio można mieć to wszystko w jednym miejscu – we własnym smartfonie.

Aplikację Fuelio pobierzesz w sklepie Google Play oraz AppStore

fuelio aplikacja mobilna
fot. Google Play

tuTankuj

Kolejna propozycja została stworzona przez kierowców, więc genialnie trafia w ich potrzeby. Bardzo przystępny program na smartfony do weryfikacji wydatków na tankowanie w kilku krokach pozwala sprawdzić cenę paliwa w najbliższej okolicy. Co ciekawe, nie tylko na bieżąco, ale i w perspektywie czasu, bo oferuje prognozy i przewidywania analityków portalu e-petrol.pl. Dotyczą one obniżek lub skoków ceny, dzięki czemu można wybrać najbardziej korzystny moment na zakup paliwa i nieco zaoszczędzić.

Podobnie do poprzedniczki tuTankuj również pozwala na zapisywanie najważniejszych informacji o tankowaniu i przejechanej trasie. Instalując niniejszą aplikację na telefonie dołącza się również do społeczności tuTankuj, którą tworzą aktywni użytkownicy. Dzielą się tu swoimi doświadczeniami, doradzając i przestrzegając innych.  Zainstaluj tuTankuj i przekonaj się, że Ty też możesz skorzystać z jej dobrodziejstw. 

Aplikacja tuTankuj działa wyłącznie na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Pobierzesz ją w sklepie Google Play

tutankuj aplikacja paliwo
fot. Google Play

Waze

Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła aplikacja, w której wskazywanie cen paliwa jest jedynie jedną z funkcjonalności. Tak naprawdę Waze to rozbudowany program nawigacyjny, dedykowany smartfonom, który pozwala szybko i bezpiecznie docierać do zamierzonego celu. Informowanie o korkach, remontach i kontrolach drogowych, a także sugerowanie najlepszych dostępnych tras – to tylko kilka z jego innych zalet.

Jak zatem sprawdzić ceny paliwa za pomocą Waze? Wystarczy, że wejdziemy w menu i wybierzemy ikonę paliwo. Wówczas będziemy mogli m.in. wyszukiwać stacje, które znajdują się w najbliższej okolicy albo wzdłuż trasy, którą podążamy. Bez najmniejszych problemów porównamy ceny w różnych punktach i zdecydujemy, jaki z nich wybrać. Będąc na stacji, możemy też aktualizować koszt tankowania, aktywnie uczestnicząc przy tym w tworzeniu treści dostępnych w Waze.

Aplikacja Waze jest dostępna dla urządzeń opartych na Android oraz iOS

fot. Google Play

Google Maps

Opcję pokazywania cen paliw od jakiegoś czasu znajdziemy też w znanych i lubianych Mapach Google. I choć firma z Mountain View zdecydowała się na wprowadzenie tej opcji do Polski całkiem niedawno, to np. w USA jest ona już bardzo dobrze znana. Wystarczy zaznaczyć skrót do pokazania stacji paliw w okolicy, a te, które udostępniły dane dla Google, wyświetlą cenę za litr benzyny – tuż przy swojej pinezce. 

Funkcja jest w trakcie rozwoju i poszerzania bazy, więc miejmy nadzieje, że z czasem większość punktów będzie miało w niej swój udział. Tym bardziej, że działa to całkiem przyjemnie. 

Przypomnijmy, że głównym zadaniem Google Maps, podobnie do Waze, jest funkcja nawigacji. Oprócz punktów tankowania, za jej pomocą sprawdzimy także m.in. pobliskie hotele, sklepy, restauracje, bankomaty, punkty POI i wiele innych.

Google Maps pobierzemy w sklepach: Google Play oraz AppStore

google maps paliwo
fot. Google Maps

Yanosik

Ostatnia aplikacja to jeden z najpopularniejszych antyradarów, który pokochali zarówno zawodowi kierowcy, jak i amatorzy poruszania się samochodem.

Yanosik oferuje funkcję sprawdzania cen za paliwo i umożliwia wybór najlepszej opcji. Co więcej, za jego pomocą można modyfikować koszty paliwa, jeśli np. widzimy, że uległy zmianie – tak, aby kolejne osoby miały zweryfikowane informacje. Jak? Po kliknięciu w okienko POI stacji na mapie pojawi się cena wraz z możliwością jej korekty. Dostępne tu stacje to m.in. Orlen, Lotos oraz Shell. 

P.S. Zdjęcie podglądowe z pięknych czasów 🙂

Aplikację Yanosik pobierzesz w sklepie Google Play oraz w AppStore

fot. Yanosik
Źródło: AppStore, Google Play, Yanosik, motocaina.pl, cire.pl
*ceny podane w tekście są aktualne na dzień 15.06.2022