Wojna, wojna nigdy się nie zmienia, czyli wszystko, co wiemy o postapokaliptycznym serialu Fallout od Amazona

Fallout to jeden z najbardziej oczekiwanych seriali 2024 roku i jedna z najciekawiej zapowiadających się ekranizacji gier w historii. Te nie mają szczęścia – czy Fallout podąża inną ścieżką i jakościowo jest mu bliżej do The Last of Us HBO, czy może to kolejna adaptacja, o której prędko zechcemy zapomnieć? Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć o serialu Fallout tuż przed jego premierą.

Kiedy premiera serialu Fallout? Gdzie obejrzeć?

Fallout miał trafić na platformę streamingową Prime Video 12 kwietnia, ale w ostatniej chwili Amazon ogłosił, że serial zadebiutuje dzień wcześniej – 11 kwietnia 2024 roku o godz. 3:00 w nocy czasu polskiego.

Ile odcinków w 1. sezonie Fallouta?

Co ważne, wszystkie 8 odcinków trafi od razu na platformę Amazon Prime Video.

fallout serial na amazon prime video

Fabuła serialu Fallout. Apokalipsa w falloutowym wydaniu pełną gębą

Akcja serialu Fallout rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, który oryginalnie przedstawiony był w grach wideo – kultowej serii o tym samym tytule od firm Interplay (Fallout 1, Fallout 2 i Fallout Tactics) i Bethesda Softworks (Fallout 3, stworzone przez Obsidian Entertainment Fallout: New Vegas i wreszcie Fallout 4 i Fallout 76).

To luźna adaptacja gier, która nie kontynuuje żadnych wątków znanych miłośnikom serii. To po prostu nowa historia w tym samym (choć w zasadzie też niejako nowym) świecie podlanym retrufuturystycznym sosem, który zdobył serca milionów fanów. Wydarzenia w serialu mają miejsce w zniszczonym Los Angeles ponad 200 lat po wojnie nuklearnej z 2077 roku. Opowieść, która mocno zagra na nostalgicznych nutach, przenosi więc je aż do 2296 roku i obejmuje losy kilku postaci:

 • Lucy (Ella Purnell) – bohaterka o idealistycznej naturze, która nie widziała do niedawna świata poza Kryptą 33, zmuszona jest wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż po pustkowiach, by uratować swojego ojca.
 • Maximus (Aaron Moten) – młody żołnierz, który dołącza do Bractwa Stali.
 • Cooper Howard (Walton Goggins) – zmutowany łowca nagród, które zna czasy przed wybuchem wojny nuklearnej.
lucy z ojcem w serialu fallout
Lucy z ojcem Hankiem w Krypcie 33

W obsadzie nie spodziewaj się plejady gwiazd. Znajdują się w niej jeszcze takie nazwiska, jak Kyle MacLachlan (Hank, ojciec Lucy), Matt Berry (robot serwisowy Mr Handy), Sarita Choudhury (Lee Moldaver, liderka jednej z frakcji) czy Michael Emerson (naukowiec Wilzig, istotny dla fabuły).

Fallout bractwo stali serial
Maximus

W serialu nie brakuje też różnych frakcji, zmutowanych postaci (ba, jednym z bohaterów jest przecież… ghul), wielu nawiązań do gier oraz połączenia powagi i sporej dawki czarnego humoru, jakże charakterystycznego dla marki. W Falloucie osobnym właściwie bohaterem jest postapokaliptyczny świat, który wybija się na tle innych seriali i filmów nietuzinkowym podejściem do tematyki.

ghul w serialu fallout
Walton Goggins jako ghul

Trailery serialu Fallout ociekają postapokaliptycznym klimatem 

Nawet jeśli serial nie dowozi według niektórych historią, to przynajmniej o warstwę wizualną i klimat nie ma się martwić. Widać z miejsca włożony budżet, a klimat amerykańskich lat 50. XX wieku wręcz wylewa się z ekranu.  

Chcesz dowiedzieć się więcej o procesie przerobienia gry na serial? Poznaj punkt widzenia twórców i obsady:

Ktoś może doczepić się, że jest „mało mrocznie”, ale właśnie taki jest Fallout. Mrok nie jest tu widziany na każdym kroku i pod każdym względem. To z jednej strony kolorowy, ociekający czarnym humorem świat, ale z drugiej jest on brudny i brutalny, nie zawsze jednak na wierzchu.

Pierwsze recenzje serialu Fallout

Pierwsze opinie o serialu Fallout za nami i są one generalnie bardzo pozytywne. Embargo zeszło dzień przed premierą i obecnie średnia ocen w agregatorze Metacritic wynosi 72%. Z kolei w serwisie Rotten Tomatoes aż 93% obecnych recenzji jest pozytywnych (na podstawie 59). Na razie jedynymi mniej przychylnymi są te opublikowane chociażby na Rolling Stone, The Playlist, CNN czy The Hollywood Reporter. Przewaga jest jednak (umiarkowanie) pozytywnych.

Przykładowe oceny serialu Fallout

 • Digital Spy – 10/10
 • IGN – 9/10
 • Variety – 9/10
 • Slant Magazine – 8,8/10
 • Consequence – 8,3/10
 • Radio Times – 8/10
 • Empire – 8/10
 • Slashfilm – 8/10
 • The Telegraph – 8/10
 • Gamespot – 7/10
 • Collider – 7/10
 • The Independent – 6/10
 • CNN – 5,5/10
 • The Hollywood Reporter – 5/10
 • Rolling Stone – 5/10
 • The Playlist – 3,3/10

Serial Fallout skazany na sukces

Showrunnerami serialu są Graham Wagner (scenarzysta Doliny Krzemowej, Baskets i Biura) i Geneva Robertsson-Dworet (scenarzystka Kapitan Marvel i Tomb Raidera z Alicią Vikander), a producentami: Jonathan Nolan i Lisa Joy (Westworld). Nolan wyreżyserował aż 5 odcinków serialu. Kluczową rolę odgrywa w serialu również muzyka, za którą odpowiada Ramin Djawadi, twórca ścieżki dźwiękowej do Gry o tron.

lucy wychodząca z krypty 33

Te nazwiska może nie są gwarancją jakości, ale to ekipa, która istotnie przyczyniła się do powstania tak udanych seriali, jak Westworld (choć ten im dalej, tym gorszy…) czy Dolina Krzemowa.

2. sezon Fallout niemal pewny

Amazon tak wierzy w sukces Fallouta, że 2. sezon jest niemal potwierdzony. Ma on być kręcony w słonecznej Kalifornii (pierwszy powstawał w Utah i Nowym Jorku), gdzie twórcy otrzymają aż 25 milionów dolarów ulgi podatkowej. To sporo nawet w obliczu bardzo wysokiego budżetu 1. sezonu, który miał wynieść nawet 153 mln dolarów (wychodzi niespełna 20 mln za odcinek).

fallout serial

Oficjalne zamówienie 2. sezonu wydaje się więc tylko kwestią czasu. Ile w sumie sezonów ma mieć serial Fallout? Tak naprawdę zależy od sukcesu i chęci twórców. Serial nie opiera się konkretnie na fabule żadnej gry, więc póki są ciekawe pomysły na rozwój akcji, wydarzenia mogą ciągnąć się w nim w nieskończoność.

Źródło: Amazon, Variety, opracowanie własne

Przeczytaj:

Zobacz również:

Odkryj TV i audio do oglądania seriali w x-komie

Sprawdź także ofertę odtwarzaczy multimedialnych w x-komie