Diuna 2 jak Imperium kontratakuje. Recenzje (niemal) zgodne: to największe kino science fiction od lat

Diuna 2 zadebiutuje w polskich kinach już dziś i pierwsze recenzje zwiastują prawdziwą ucztę dla kinomana, nie tylko wizualną. W opiniach padają porównania do Gwiezdnych wojen: Imperium kontratakuje, a sam film to najlepsze kino science fiction od wielu lat. Sprawdź, jak konkretnie w recenzjach wypadła Diuna 2 i dowiedz się więcej o samym filmie przed seansem w kinie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Diunie 2 przed premierą

Diuna 2 to fabularna kontynuacja pierwszej części, a właściwie jej druga połowa. Jest to bowiem dalszy ciąg historii przedstawionej w pierwszym tomie Diuny Franka Herberta. Jej akcja rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach z „jedynki”, która kończy się podróżą Paula Atrydy i Lady Jessiki do ziem Fremenów, lokalnej i wolnej ludności Arrakis. Tam przygotują się do wielkiej bitwy i zemsty na Harkonnenach. 

Dowiesz się więcej o Diunie:

Druga część to nie tylko bogatsza fabuła, więcej wątków i jeszcze więcej (bardziej zgłębionych) postaci, ale także okazja, by zobaczyć ujeżdżanie czerwia oraz oczekiwane i hucznie zapowiadane w zwiastunach sceny bitewne. To, co zasługuje na dodatkowe uznanie, to świat, który podziwiasz na ekranie. Jest on stworzony głównie dzięki efektom praktycznym.

Przypomnij sobie pierwszą część i przygotuj się na serial Dune: Prophecy w HBO Max

Przed obejrzeniem Diuny 2 w kinach możesz przypomnieć sobie pierwszą część w serwisie streamingowym HBO Max. Takie produkcje najlepiej ogląda się w kinie na wielkim ekranie oraz dobrej  jakości telewizorach z odpowiednim nagłośnieniem. Warto także przygotować swoje kino domowe pod zapowiedziany na koniec 2024 roku serial Dune: Prophecy.

Ile trwa Diuna 2?

Diuna 2 to najdłuższy film Denisa Villeneuve’a. Seans trwa, włącznie z napisami końcowymi, 2 godziny i 46 minut. Jest więc dłuższy o 11 minut od pierwszej części.

Kto odpowiada za ścieżkę dźwiękową do Diuny 2?

Do roli kompozytora ścieżki dźwiękowej do Diuny powrócił Hans Zimmer, który otrzymał za pierwszą część zasłużonego Oscara.

Kto jest autorem scenariusza Diuny 2?

Za scenariusz Diuny 2 odpowiadają Denis Villeneuve (reżyser) i Jon Spaihts (współautor scenariusza do pierwszej części).

Obsada Diuny 2. Skład marzeń powiększa się o kolejną gwiazdę

Obsada zarówno pierwszej, jak i drugiej części powala. Część postaci nie powraca, ale dochodzą nowe, w które wcielają się nie mniejsze gwiazdy. Warner Bros. jedną z nich trzymało w tajemnicy aż do samej premiery. Co prawda krótko przed uroczystą galą pojawiły się przecieki o występie Anny Taylor-Joy, ale teraz to już stało się oficjalne.

Alia w książkowej Diunie jest jeszcze małym dzieckiem, ale to zostało na potrzeby filmu zmienione (w nim jeszcze nie rodzi).  Jej postać pojawia się jedynie w jednej krótkiej scenie. To tak naprawdę zapowiedź Diuny 3, w której postać ta odegra znacznie większą rolę.

  • Alia Atryda (Anna Taylor-Joy)– niezwykła córka Lady Jessiki i Leto Atrydy, znana jako święta Alia od noża.
  • Shaddam IV Corrino (Christopher Walken)– Padyszach Imperator, 81. władca Imperium, który oddał w lenno Arrakis Harkonnenom, a potem Atrydom.
  • Księżna Irulana Corrino (Florence Pugh)– najstarsza córka Szadama IV, Bene Gesserit.
  • Feyd-Rautha Harkonnen (Austin Butler)– okrutny i przebiegły bratanek Vladimira Harkonnena, który został wyznaczony na jego dziedzica. Ma być głównym antagonistą w drugiej części filmu.
  • Lady Margot Fenring (Léa Seydoux)– Bene Gesserit, żona hrabiego Hasimira Fenringa, mentata i doradcy Padyszach Imperatora.
florence pugh jako irulana w diunie 2

Oprócz tego powrócą:

  • Paul Atryda (Timothee Chalamet)– syn Leto i Lady Jessiki.
  • Chani (Zendaya)– Fremenka, która wchodzi w bliższe relacje z Paulem Atrydą.
  • Lady Jessika (Rebecca Ferguson)– konkubina księcia Leto Atrydy i matka Paula. Wychowanka zgromadzenia Bene Gessserit, żeńskiej szkoły kształcącej zdolności fizyczne i duchowe.
  • Gurney Halleck (Josh Brolin)– mistrz wojenny i lojalny sługa Leto Atrydy, a wolnych chwilach trubadur.
  • Thufir Hawat (Stephen McKinley Henderson)– mentat (człowiek cechujący się nadludzką inteligencją), mistrz zabójców i jeden z doradców Leto Atrydy. (sceny z aktorem nie trafiły do ostatecznej wersji filmu)
  • Stilgar (Javier Bardem)– naib siczy Tabr, czyli przywódca plemenia Fremenów, wolnego ludu na Arrakis.
  • Vladimir Harkonnen (Stellan Skarsgard)– baron jest głową rodu Harkonnenów. Władca Arrakis do czasu przybycia Leto Atrydy, który jest jego zajadłym wrogiem. Ze względu na swoją tuszę porusza się za pomocą specjalnego urządzenia.
  • Glossu „Bestia” Rabban (Dave Bautista)– starszy bratanek Vladimira Harkonnena, jeden ze szwarccharakterów, która działa na rozkazy barona.
  • Gaius Helena Mohiam (Charlotte Rampling)– Matka Wielebna Bene Gesserit.
austin butler jako feyda w diunie 2

Recenzje Diuny 2. Wizualny majstersztyk i (niemal) idealna kontynuacja

Diuna 2 to film, który z pewnością nie pozostawia obojętnym. Reżyser Denis Villeneuve podjął się ambitnego zadania, aby kontynuować opowieść w sposób, który jest zarówno wizualnie oszałamiający, jak i intelektualnie stymulujący.

Co krytycy docenili w Diunie 2?

  • Warstwa wizualna: film jest wizualnym majstersztykiem z oszałamiającymi krajobrazami i efektami specjalnymi, które przenoszą widza w zupełnie inny świat. Wygląda jeszcze lepiej niż pierwsza część, a sceny bitewne mają rozmach.
  • Głębia tematyczna i bogatsza fabuła: Diuna 2 nie ogranicza się tylko do spektaklu wizualnego. Film ma nie tylko dużo więcej akcji, ale też więcej ciekawych wątków, mocniej rozwijając kluczowe postacie. Porusza także głębsze tematy związane z religią czy wojną, ale jest tu pewne „ale”… (więcej w minusach)
  • Ambitne podejście: reżyser Denis Villeneuve zasługuje na uznanie za ambitne podejście do adaptacji skomplikowanej powieści Franka Herberta, próbując zmieścić jej bogatą treść w ramach filmowej narracji. I generalnie – według opinii większości – wyszło mu to bardzo dobrze.

Co nie spodobało się (niektórym) recenzentom w Diunie 2?

Diuna 2, podobnie jak jej pierwsza część, nie wszystkim przypadła do gustu. Są krytycy, którzy docenili stronę wizualną filmu, ale skrytykowali podejście do treści i materiału źródłowego.

  • Nierówna realizacja: mimo ambitnych założeń film nie zawsze odnosi pełny sukces w realizacji swoich celów, co może pozostawić niektórych widzów z poczuciem niedosytu.
  • Złożoność fabuły i niekiedy zbyt mocne oderwanie od książki: dla niektórych widzów złożoność fabuły i mnogość poruszanych tematów może być trudna do śledzenia, co wpływa na ogólną przystępność filmu, mimo że reżyser próbował sprawić, by historia była przystępna nawet dla osoby nieczytającej książki. Niektórzy recenzenci skrytykowali brak wierności względem materiału książkowego.
  • Spłycenie wątków i postaci oraz brak niuansów: wybrani krytycy zwrócili uwagę także na brak dostatecznej głębi np. w przedstawieniu Fremenów. Brakowało im też w filmie niuansów, którymi cechuje się książkowy oryginał. Jest to zarzut podobny do tego, który padał w stosunku do treści „jedynki”.

Podsumowując, Diuna 2 jest filmem, który zasługuje na uwagę ze względu na swoje wizualne piękno i ambitne podejście do trudnych tematów, bijąc pierwszy film właściwie pod każdym względem. Mimo pewnych niedociągnięć w realizacji, jest to dzieło, które stawia ważne pytania i zmusza do myślenia, jednocześnie zapewniając niezapomniane wrażenia wizualne. Reżyser Denis Villeneuve ponownie udowadnia, że jest mistrzem w tworzeniu kinowych światów, które są równie piękne, co skomplikowane.

paul atryda w diunie 2

Oceny Diuny 2. Wyżej oceniana od pierwszej części, ale czy jest to arcydzieło?

Średnia ocen w agregatorze Metacritic wynosi obecnie 80% przy 40 recenzjach, a więc w tej chwili jest ona o 6% wyższa od tych, które zbierała pierwsza Diuna. Z kolei na Rotten Tomatoes jest aż 97% pozytywnych opinii, co jest najwyższą wartością ze wszystkich dotychczasowych filmów reżysera. Ich średnia jest jeszcze wyższa niż na Metacritic, bo 8,6/10 (8,1/10 wśród bardziej uznanych krytyków). Jest to Te oceny robią wrażenie, biorąc pod uwagę, że w RT znajdziesz aż 114 recenzji.

Więcej przykładowych ocen Diuny 2:

  • Total Film – 10/10
  • The Independent – 10/10
  • Polygon – 9,3/10
  • Screen Rant – 9/10
  • Rolling Stone – 9/10
  • Variety – 9/10
  • Vanity Fair – 9/10
  • IGN – 8/10
  • The Guardian – 8/10
  • Collider – 8/10
  • TheWrap – 7,5/10
  • Slashfilm – 7/10
  • The Hollywood Reporter – 6/10
  • BBC – 6/10
  • IndieWire – 5/10

Kiedy premiera Diuny 2 w kinach?

Diuna 2 po kilku obsuwach, w tym ostatniej związanej ze strajkiem aktorów i scenarzystów, wreszcie zadebiutuje w kinach. Stanie się to już 29 lutego 2024 roku, ponad dwa lata po premierze pierwszej części. Choć cyfra wskazuje sequel, to tak naprawdę druga połowa przedstawionej wcześniej opowieści, bo ciągle bazuje na tym samym materiale źródłowym (pierwszym tomie sagi Franka Herberta).

Diuna 2 nie trafi prędko na HBO Max. Wydarzy się najwcześniej 45 dni po premierze w kinach, ale biorąc pod uwagę skalę zainteresowania i wyniki przedsprzedażowe (podobno wyższe niż Oppenheimera, który zarobił na świecie prawie miliard dolarów), stanie się to zapewne znacznie później.

plakat diuny 2

Czy będzie Diuna 3? Powstaje scenariusz do Mesjasza Diuny

Denis Villeneuve otwarcie przyznał, że chciałby stworzyć jeszcze jeden film na podstawie książek Franka Herberta, a konkretnie na Mesjaszu Diuny, drugim tomie serii. To na nim miałaby bazować Diuna 3. Obecnie trwają prace nad scenariuszem, a Warner Bros. podobno dało wstępnie zielone światło.

Wszystko jednak zależy od wyników finansowych, ale prognozy wskazują na sukces. Oczekuje się nawet przekroczenia miliarda dolarów przychodu, co wygenerowałoby znaczny zysk przy budżecie 190 mln dolarów (z opóźnieniami i marketingiem mógł on przekroczyć 300 mln, więc dwukrotność tego to minimum, by film zaczął na siebie zarabiać). Jest na to duża szansa, bo pierwsza część mimo pandemii i równoczesnej premiery na HBO Max przyniosła przychód na poziomie 433 mln dolarów.

Według przewidywań w samych Stanach Zjednoczonych Warner Bros. szykuje się na otwarcie rzędu 60-80 mln dolarów (pierwsza część zaliczyła w pierwszy weekend 41 mln dol.), a to podobno zaniżone, mniej hurraoptymistyczne szacunki. W sumie, z resztą świata, otwarcie może przynieść nawet 190 mln dolarów.

Diuna 3 miałaby wyjść w 2027 roku, a więc w podobnym odstępie, jakie dzieli dotychczasowe części. Denis Villeneuve ma zająć się wcześniej innym projektem – prawdopodobnie mroczną, thrillerową wersją Kleopatry ze Zendayą w roli głównej.

Odkryj TV i audio w x-komie

Zapoznaj się również z rankingami TV