Oprócz szeregu wymogów związanych ze specyfikacją techniczną, laptopy dla nauczycieli, dofinansowywane ze środków publicznych, muszą spełniać też inne kryteria. Na przykład kryterium oprogramowania, które obowiązkowo należy zainstalować na takim laptopie. Jeśli w tym momencie wpadliście z popłoch z obawy o kolejne koszty, które trzeba będzie ponieść, uspokajamy – aplikacje, które dla Was przygotowaliśmy, są dostępne nieodpłatnie, a niektóre nawet domyślnie zainstalowane na laptopach z systemem Windows 11.
W ogólnym artykule zbierającym najważniejsze informacje dotyczące bonu dla nauczyciela w 2023 roku wymieniliśmy rodzaj oprogramowania, jakie musi mieć zainstalowany laptop dla nauczyciela w momencie rozpoczęcia użytkowania.
Co się tam znalazło? Już przypominamy:
Co ciekawe, stworzyliśmy również artykuł na temat polecanych – choć opcjonalnych – aplikacji i narzędzi dla nauczycieli, które sprawią, że lekcje będą ciekawsze, a praca dydaktyczna odrobinę lżejsza. Teraz jednak przejdźmy do oprogramowania, które, zgodnie z wymogami ustawodawcy, MUSI znaleźć się na laptopie finansowanym lub współfinansowanym w ramach programu bonów dla nauczycieli.
Nadrzędnym kryterium doboru aplikacji, oprócz jakości, jest możliwość pobrania i korzystania z nich bez konieczności płacenia za nie. Znajdziecie więc tutaj wyłącznie darmowe narzędzia, co oczywiście nie oznacza, że będą one złe, niefunkcjonalne i nieprzydatne.
Darmową, a jednocześnie godną polecenia aplikacją spełniającą te warunki, jest Writer, czyli edytor tekstu, który jest częścią pakietu Apache Open Office. Do wypróbowania mamy też inną aplikację o tej samej nazwie, pochodzącą z biurowego pakietu LibreOffice.
Co ciekawe, oba pakiety bazują na tym samym kodzie i pochodzą od tego samego projektu – OpenOffice.org, który został pomyślany jako alternatywa i konkurencja dla pakietu biurowego od Microsoftu. Na pewnym etapie rozwoju doszło do rozłamu, który sprawił, że zespół podzielił się na dwa mniejsze, podobnie jak sam projekt. Stąd mamy dwa popularne darmowe pakiety biurowe, które są rozwijane po dziś dzień.
Tutaj również sięgamy do zasobów darmowych LibreOffice oraz Apache Open Office, gdzie dostępne są aplikacje o nazwie Calc, będące wartościową alternatywą microsoftowego Excela.
Na kultowym PowerPoincie robienie prezentacji się nie kończy. Jeśli pobraliście któryś z darmowych pakietów biurowych, o których wspomnieliśmy we wcześniejszych punktach, dostaliście do rąk narzędzia o nazwie Impress.
Tutaj sprawa jest o tyle prosta, że darmowa przeglądarka internetowa na systemie Windows 11 jest instalowana domyślnie. Mowa oczywiście o narzędziu Edge, duchowym następcy Internet Explorera, choć znacznie od niego szybszym, bardziej funkcjonalnym i z lepszymi opiniami wśród użytkowników.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć korzystać z innych darmowych przeglądarek, takich jak Chrome, Firefox czy Opera.
W przypadku programu pocztowego sprawę również ułatwia fakt, że system Windows 11 ma zainstalowaną aplikację Poczta. Wśród jej zalet z pewnością warto wymienić przejrzysty design i intuicyjność obsługi. Jak na darmowe narzędzie prezentuje się i działa bardzo dobrze.
Do najprostszej edycji grafiki wystarczy nam preinstalowany na Windows 11 Paint. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy wykonać choć odrobinę bardziej zaawansowane zadanie. Wtedy z pomocą możemy pójść do twórców aplikacji GIMP, która oferuje całkiem spore możliwości jak na narzędzie, które jest darmowe.
Jeśli szukamy darmowego narzędzia, w dodatku zaprojektowanego pod kątem nauczania programowania, dobrym pomysłem będzie skorzystanie ze Scratcha. Warto dodać, że Scratch został zaprojektowany, opracowany i moderowany przez Fundacja Scratcha, czyli organizację non-profit. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o projekcie, koniecznie odwiedźcie oficjalną stronę Scratcha.
Pod kątem edycji wideo mamy dla Was dwie propozycje. Pierwszą jest Clipchamp, prosty i darmowy edytor od firmy Microsoft, który prawdopodobnie sprosta potrzebom większości nauczycieli. Innym polecanym narzędziem, za które nie zapłacicie ani grosza (choć niektóre jego funkcje, szablony i presety są płatne), jest CupCut.
Niektórzy mogą kojarzyć ten edytor jako aplikację na Androida, ale warto wiedzieć, że CupCut ma również zaawansowany edytor wideo stworzony z myślą o komputerach osobistych.
W tym przypadku polecajka może być tylko jedna. Audacity to prawdziwy kombajn do edycji dźwięku, chętnie używany między innymi przez twórców podcastów. Możliwości tej aplikacji są przeogromne, aktualizacje – regularne, a cena? Cena wynosi zawrotne 0 zł.
Jeżeli uważacie, że w naszym zestawieniu zabrakło wartościowych i darmowych narzędzi, które sprawdzą się w pracy nauczyciela, koniecznie podzielcie się swoimi propozycjami w sekcji komentarzy pod tekstem.