Darmowe radio internetowe. Najlepsze strony i aplikacje do słuchania radia w Internecie

Słuchanie radia w Internecie wcale nie musi wiązać się z opłatami. Oczywiście w większości przypadków będzie wiązało się z okazjonalnymi reklamami, ale to nie powinno zbytnio wpłynąć na komfort słuchania. Darmowe radio internetowe to możliwość zabrania ze sobą swoich ulubionych audycji. Sprawdźmy więc, gdzie można posłuchać radia internetowego za darmo.

Jaka jest różnica między tradycyjnym radiem, a radiem internetowym? Co to jest radio internetowe?

Radio tradycyjne ma to do siebie, że aby działać potrzebuje zasięgu i odbiornika fal FM. Ponadto wiele stacji nie działa na obszarze całej polski, a radia lokalne mają z reguły słabszy sygnał niż większe stacje komercyjne.

W takim wypadku mamy ograniczony wybór stacji zależnie od tego, w jakiej części Polski się znajdujemy. Są też oczywiście takie rejony, w których nie zadziała żadna stacja. Chociaż może to i dobrze…

Radio online nie ma powyższych niedoskonałości. Radio internetowe to po prostu przeniesienie radia tradycyjnego do Internetu. Oznacza to, że jeżeli tylko mamy połączenie z Internetem, to zyskujemy dostęp do wszystkich stacji, które emitują swój sygnał do sieci. A należą do nich nie tylko stacje wyłącznie internetowe, ale też te kojarzone przede wszystkim z pasmem FM. Radio Katowice w Krakowie? Żaden problem. RMF Classic na terenie całej Polski? Jasne, że tak. Wymóg jest jeden: urządzenie z dostępem do Internetu (i zasięg, przynajmniej ta jedna kreska).

Jaka jest różnica między radiem DAB, a radiem internetowym?

Radio DAB nie potrzebuje Internetu do odbierania sygnału radiowego. Radio DAB i jego nowszy odpowiednik DAB + to cyfrowe wersje radia tradycyjnego – analogowego. DAB cechuje się wyższą jakością dźwięku oraz możliwością przesyłania np. informacji na temat słuchanej stacji. Dzięki radiu DAB/DAB+ można słuchać najpopularniejszych stacji radiowych w wyższej jakości bez potrzeby dostępu do Internetu. Niestety w dalszym ciągu nie wszystkie stacje emitują sygnał cyfrowy, ale to się zmienia. Jest ich coraz więcej.

Radio internetowe, jak sama nazwa wskazuje, potrzebuje Internetu do działania. Cechuje się wyższą jakością niż DAB i DAB +; stacji internetowych jest również więcej niż w przypadku radia cyfrowego. Ponadto istnieją stacje internetowe, które nie emitują swojego sygnału ani w tradycyjnej, ani w cyfrowej wersji. Są więc stacjami jedynie internetowymi.

Kupując swój nowy radioodbiornik warto zwrócić uwagę na to, by posiadał możliwość odbierania fal tradycyjnych, sygnału cyfrowego (najlepiej DAB +) i radia internetowego. Wtedy mamy urządzenie, które zaoferuje nam wszystkie możliwości odbioru i słuchania radia.

Jak i za pomocą czego słuchać radia internetowego online?

Radia internetowego można słuchać na dwa sposoby:

  • za pośrednictwem PC-a, laptopa, smartfonu lub tabletu
  • za pomocą odbiornika radiowego wyposażonego w radio internetowe

W pierwszym przypadku do dyspozycji mamy przeglądarkowe wersje stron internetowych ze stacjami radiowymi, oraz aplikacje, które instaluje się na urządzenie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, ale w ogólnym rozrachunku aplikacje wypadają lepiej. Są stabilniejsze i bardziej intuicyjne.

Drugi przypadek jest mniej mobilny – świetny do domowego odsłuchu radia internetowego. Za pośrednictwem radioodbiornika możemy cieszyć się radiem internetowym, a na dodatek większość dzisiaj produkowanych urządzeń wyposażonych jest w możliwość sterowania smartfonem, więc wygodniejszej opcji próżno szukać.

Porada dla tych, którzy chcą, lub muszą łączyć się ze stacjami internetowymi z poziomu smartfonu. Dzięki połączeniu Wi-Fi lub Bluetooth możecie streamować słuchaną muzykę na swój sprzęt audio – głośnik Bluetooth (np. JBL FLIP 5), lub amplituner (np. Denon RCDN-10). W takim układzie można słuchać dobrej jakości dźwięku odtwarzając radio na telefonie.

Czego warto posłuchać w Internecie? Najlepsze radio internetowe za darmo

Wybieramy najlepszą platformę radiową, która agreguje największą liczbę ciekawych stacji internetowych. Która platforma najbardziej przypadła do gustu Wam?

Open.fm – najpopularniejsza platforma radiowa

Ta platforma radiowa dostępna jest w wersji zarówno przeglądarkowej, jak i aplikacji. Open.fm to najpopularniejszy, bezpłatny agregat stacji internetowych. Pomimo tego, że lista stacji jest tutaj najmniejsza z całego zestawienia, to i tak trudno zliczyć ile stacji jest tutaj dokładnie, ale przesłuchanie każdej z osobna może zająć cały dzień.

Stacje podzielone są tematycznie, każdy temat posiada co najmniej kilka stacji. Znajdziemy tutaj podział na m.in.: pop, imprezę, hip-hop/R’n’B, Rock/Metal, alternatywę, elektronikę, uwielbiane przez wszystkich Disco Polo, czy stacje ogólne tzw. na cały dzień. Te ostatnie najbardziej zbliżone są do formy radia analogowego – posiadają audycje słownomuzyczne i serwisy informacyjne. Niestety nie ma tutaj wielkiego wyboru pod względem stacji nadających również sygnał FM. Jest m.in. Radio TOK FM, Radio Pogoda, czy Radio Złote Przeboje. Ale wielkiego wyboru nie ma. Open.fm to przede wszystkim platforma stacji wyłącznie internetowych.

Reklamy zupełnie nie przeszkadzają w użytkowaniu aplikacji. Znajdziemy oczywiście banery reklamowe, a raz po włączeniu aplikacji wyświetli nam się reklama kilkunastosekundowa, której nie da się pominąć. Ale to tyle. Swobodnie można zmieniać stacje, dodawać je do ulubionych i po prostu słuchać muzyki. Open.fm nie posiada natrętnych reklam.

Przewagą Open.fm nad innymi dostawcami stacji radiowych jest bardzo trafny repertuar stacji, które po prostu dobrze grają w swojej kategorii oraz to, że każda stacja wyświetla nadchodzące utwory. Brakowało mi tego w innych aplikacjach.

open fm radio internetowe
Przejrzysta, czytelna aplikacja ze świetną muzą

Tune.in – najbardziej rozbudowana aplikacja radia internetowego 

To platforma, która co prawda posiada swoją wersję przeglądarkową, ale ta działa w znacznie ograniczonym zakresie i stanowi raczej demo aplikacji. Aplikacja jest za to całkiem rozbudowana (to największa platforma w zestawieniu) i mieści w sobie nie tylko stacje radiowe, ale też podcasty. Tune.in dostępne jest w wersji darmowej oraz płatnej. Darmowa wersja spełnia wszystkie najważniejsze kryteria, więc nie ma potrzeby kupowania premium, by cieszyć się słuchaniem radia internetowego. Płacąc zyskujemy dostęp do kategorii podcastów o sporcie (pozostałe są za darmo) i pozbywamy się nienachalnych reklam.

Wybór stacji radiowych jest naprawdę spory. Mamy tutaj podział na gatunki muzyczne, lokalizację stacji oraz język stacji. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by posłuchać radia internetowego z Guam, Kenii, Australii, czy Holandii; albo wybrać stację radiową prowadzoną w języku Aborygenów, Chorwatów, czy Greków. Liczba stacji jest tutaj naprawdę niezliczona.

W porównaniu do skromnego repertuaru z Open.fm, tutaj mamy sporą listę stacji znanych z radia tradycyjnego. W Tune.in znajdziemy pierwsze trzy Programy Polskiego radia, Anty Radio, Radio Katowice, RMF MAXXX, Radio Zet i wiele więcej. Tradycjonaliści poczują się tutaj jak w domu.

Niestety stacje internetowe Tune.in przypadły mi do gustu w mniejszym stopniu, niż te z Open.fm. Jest ich więcej, ale nie grają tak trafnie. To rzecz gustu, jednak uważam, że warto to nadmienić. I z jakiegoś powodu w kategorii Rock/Metal pojawia się RMF MAXX.

tune in radio internetowe
Tune.in to najbardziej rozbudowana aplikacja w zestawieniu

Patronite Audio – dobre, jeżeli wspieramy twórców

To chyba najuboższa aplikacja z całego zestawienia. Znalazłem tylko trzy powody, dla których ktoś chciałby używać tej aplikacji (nie ma tutaj wersji przeglądarkowej). Po pierwsze jest tu kilka stacji, których nie znalazłem nigdzie indziej, zakładam więc, że są dostępne tylko na tej platformie. Po drugie Patronite Audio jest prostą aplikacją, w której naprawdę trudno się zgubić i coś przypadkiem kliknąć. Po trzecie, Patronite Audio służy wspieraniu twórców – ci mają możliwość udostępniania treści premium, które dostępne są jedynie dla wspierających.

Sporym atutem tej aplikacji jest zakładka podcasty, w której rzeczywiście jest multum programów. Mamy tutaj podcasty Moniki Jaruzelskiej, Aiko i Emila Truszkowskich, Tomasza Raczka, czy Rafała Gębury. Większość podcastów dostępnych na Patronite Audio jest też dostępna na innych platformach, więc dla samego darmowego słuchania podcastów szkoda aplikacji instalować.

Sednem aplikacji jest możliwość wspierania twórców, a dzięki temu dostęp do treści, które publikowane są jedynie dla wspierających. Patronite przecież służy do wspierania twórców internetowych właśnie. Jeżeli więc ktoś nie ma zamiaru przelania twórcom odrobiny grosza na Patronite, to nie ma sensu instalować na swoim urządzeniu aplikacji Patronite Audio.

To bardzo prosta aplikacja, która odznacza się możliwością wsparcia twórców

myTuner – radio internetowe z niemałą liczbą popularnych stacji

To całkiem rozbudowana, ale za to intuicyjna i funkcjonalna aplikacja, która umożliwia słuchanie radia internetowego i podcastów. Stacje posegregowane są według gatunku, miejsca emisji na skalę światową i lokalną. Tak, tutaj też nie ma problemu w tym, żeby posłuchać Afgańskiej, czy Andorskiej stacji radiowej. Niestety w aplikacji nie ma segregacji stacji po języku (a jest Tune.in) , więc żeby dotrzeć do prawdziwie rodzimej stacji radiowej trzeba poświęcić temu chwilę. Niestety wiele stacji na świecie prowadzonych jest po angielsku z mainstreamową muzyką.

myTuner oferuje pokaźną listę stacji internetowych z przeróżnych regionów świata. Gatunków muzycznych jest sporo do wyboru, ale niestety z każdego gatunku jest do wyboru zaledwie kilka stacji. Daje to spory wybór ogółem, ale wąski w wybranym gatunku. Blues odtwarzają tylko cztery stacje, country dwie, a muzykę filmową jedynie trzy. No, chyba, że jesteście fanami gatunku dance, czy disco – tutaj jest do wyboru kolejno 31 i 30 stacji.

Stacje grają największe przeboje w swojej dziedzinie, więc trudno się nudzić. Sekcja podcastów jest bardzo rozbudowana i tak samo jak przy stacjach radiowych – mamy tutaj dostęp do podcastów z całego świata. Po polsku, angielsku, a nawet azjatycku. Niestety ta sekcja uporządkowana jest jedynie tematycznie, więc wszystkie dostępne podcasty we wszystkich językach znajdują się na jednej liście.

W aplikacji oczywiście umieszczono reklamy, ale te są nienachalne i nie przeszkadzają w przeczesywaniu aplikacji. Tak jak w powyższych pozycjach, spokojnie można zmieniać stacje i dobrze się bawić.

Rozbudowana aplikacja z dużą liczbą popularnych stacji

Darmowe radio internetowe. Jakie radio polecamy?

Jeżeli chcecie posłuchać czegoś dobrego w Internecie, to polecamy:

  • Open.fm
  • Tune.in
  • myTuner
  • Patronite Audio

Platform do słuchania radia internetowego za darmo jest oczywiście więcej i nie sposób przeanalizować wszystkich. Powyższe aplikacje powinny się jednak sprawdzić u większości internetowych słuchaczy. Znajdziecie tam stacje, które nadają zarówno analogowo, jak i w sieci; oraz takie, które istnieją jedynie w sieci.

Macie swoje ulubione platformy, na których słuchacie radia internetowego? Podzielcie się tym z nami.

Czy radio internetowe wyprze radio tradycyjne?

Póki co nie zanosi się na to, by radio analogowe miało odejść w zapomnienie. Popularność tradycyjnego radia nie spada, a przy tym radio internetowe zyskuje na popularności. Czy oba te systemy mogą współistnieć, nie zabierając sobie odbiorców? Wydaje się, że tak. Ponadto całkiem dobrym rozwiązaniem jest też radio cyfrowe – DAB.

Produkowane dzisiaj radioodbiorniki pozwalają słuchać radia we wszystkich formatach, dlatego znudzeni programami w radiu tradycyjnym (oraz radiu DAB, które ma po prostu wyższą jakość dźwięku niż to analogowe), możemy przejść na programy typowo muzyczne w radiu internetowym. To daje wolność wyboru i zapewnia różnorodność.

Zobacz radioodbiorniki ze wszystkimi funkcjami w x-komie