Qualcomm i Google łączą siły. Chcą stworzyć nowy chip RISC-V dla urządzeń wearables

Qualcomm i Google podejmują wspólny krok w kierunku przyszłości. Współpraca dwóch technologicznych gigantów ma na celu stworzenie chipa RISC-V przeznaczonego dla urządzeń przenośnych. Czy ma realną szasnę na zrewolucjonizowanie sektora wearables? Tego nie wie jeszcze nikt, ale póki co, korelacja znanych marek niesie za sobą obiecujące perspektywy – zarówno pod względem innowacji technologicznych, jak i możliwości rynkowych. Sprawdźmy, co dotychczas wiadomo na jej temat.

Co to jest RISC-V?

RISC-V to architektura, która jest wynikiem wieloletnich badań i rozwoju, a w dzisiejszym świecie stanowi fundament dla projektowania procesorów i ma kluczowe znaczenie w kontekście nowoczesnych technologii. Do tego, jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, takich jak ARM, ponieważ oferuje większą swobodę w projektowaniu chipów.

Unikalność RISC-V wynika przede wszystkim ze względu na jej otwarty charakter. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że każdy może używać, modyfikować i dystrybuować tę architekturę bez obawy o naruszenie praw autorskich czy opłaty licencyjne. Ta otwartość sprzyja innowacjom i współpracy w branży.

Ponadto wymieniony system wykorzystuje prosty zestaw instrukcji (RISC), który ma pływ na efektywność i wysoką elastyczność jego kształtu. Warto zaznaczyć, że ostatnia wymieniona cecha wynika z tego że RISC-V to architektura modularna, umożliwiająca dodawanie lub usuwanie poszczególnych składowych, w zależności od wymagań konkretnego zastosowania, co umożliwia wysoką i precyzyjną personalizację procesorów.

smartwatch na ręce

Duet idealny? Qualcomm i Google łączą siły

Qualcomm znany jest z dominacji w dziedzinie procesorów dla urządzeń mobilnych, a Google w zakresie dedykowanego im oprogramowania. W praktyce współpraca obu firm oprze się na tym, że będą one uruchamiać ekosystem RISC-V dla urządzeń z systemem Wear OS. Jak? Mówiąc najprościej Qualcomm dostarczy sprzęt, a Google rozbuduje swój system operacyjny do noszenia i powiązany ekosystem narzędzi w celu obsługi nowej budowy procesorów.

Połączenie potencjału obu marek daje zatem perspektywę stworzenia przestrzeni, która zrewolucjonizuje sektor wearables zarówno pod kątem technologii i wydajności, jak i funkcjonalności. 

Qualcomm i Google – jakie efekty może przynieść ta współpraca?

Współpraca Qualcomm i Google niesie za sobą przede wszystkim innowacje, czyli rzeczy dotychczas niedostępne. Chip RISC-V od Qualcomm, wspierany przez system Wear OS od Google, z całą pewnością będzie oferował m.in. lepszą wydajność, dłuższy czas pracy baterii i nowe funkcje, które analogicznie wiązać się będą z większymi niż dotychczas nakładami energii i jeszcze bardziej wszechstronną pracą urządzenia.

RISC-V daje również producentom większą kontrolę nad projektowaniem chipów, umożliwiając tworzenie dedykowanych rozwiązań, które lepiej odpowiadają na potrzeby rynku. 

Zagraniczne portale podnoszą teorię, że przejście na architekturę RISC-V to także korzyści finansowe. Qualcomm, wybierając ten sposób działania, unika opłat licencyjnych związanych z użyciem architektury ARM, co może przekładać się na niższe koszty produkcji.

smartwatch

Co dalej? Przyszłość Qualcomm i Google 

Jednym z największych wyzwań przed obiema markami będzie rozwój ekosystemu dla RISC-V, w tym systemów operacyjnych i aplikacji. Google ma tutaj kluczową rolę do odegrania, dostosowując Wear OS do nowej architektury.

Ale nie tylko. Nie da się uniknąć wrażenia, że rynek urządzeń wearables również będzie musiał dostosować się do tej zmiany. Producentom smartwatchy i innych gadżetów będzie bowiem zależeć na tym, aby ich produkty były kompatybilne z nową technologią.

Jesteśmy podekscytowani możliwością wykorzystania RISC-V i rozszerzenia naszej platformy Snapdragon Wear jako wiodącego dostawcy krzemu dla Wear OS. Innowacje w naszej platformie Snapdragon Wear pomogą ekosystemowi Wear OS szybko ewoluować i usprawnić wprowadzanie na rynek nowych urządzeń na całym świecie
Dino Bekis
dyrektor generalny ds. rozwiązań do noszenia i mieszanych sygnałów w Qualcomm Technologies, Inc.
Źródła tekstu:
  • https://www.reuters.com/technology/qualcomm-google-partner-make-risc-v-chip-wearable-devices-2023-10-17/
  • https://www.anandtech.com/show/21098/qualcomm-swaps-out-arm-for-risc-v-for-next-wear-soc
  • https://www.anandtech.com/show/21098/qualcomm-swaps-out-arm-for-risc-v-for-next-wear-soc
  • https://www.qualcomm.com/news/releases/2023/10/qualcomm-to-bring-risc-v-based-wearable-platform-to–wear-os-by-