Duet idealny? Qualcomm i Google łączą siły
Qualcomm znany jest z dominacji w dziedzinie procesorów dla urządzeń mobilnych, a Google w zakresie dedykowanego im oprogramowania. W praktyce współpraca obu firm oprze się na tym, że będą one uruchamiać ekosystem RISC-V dla urządzeń z systemem Wear OS. Jak? Mówiąc najprościej Qualcomm dostarczy sprzęt, a Google rozbuduje swój system operacyjny do noszenia i powiązany ekosystem narzędzi w celu obsługi nowej budowy procesorów.
Połączenie potencjału obu marek daje zatem perspektywę stworzenia przestrzeni, która zrewolucjonizuje sektor wearables zarówno pod kątem technologii i wydajności, jak i funkcjonalności.
Qualcomm i Google – jakie efekty może przynieść ta współpraca?
Współpraca Qualcomm i Google niesie za sobą przede wszystkim innowacje, czyli rzeczy dotychczas niedostępne. Chip RISC-V od Qualcomm, wspierany przez system Wear OS od Google, z całą pewnością będzie oferował m.in. lepszą wydajność, dłuższy czas pracy baterii i nowe funkcje, które analogicznie wiązać się będą z większymi niż dotychczas nakładami energii i jeszcze bardziej wszechstronną pracą urządzenia.
RISC-V daje również producentom większą kontrolę nad projektowaniem chipów, umożliwiając tworzenie dedykowanych rozwiązań, które lepiej odpowiadają na potrzeby rynku.
Zagraniczne portale podnoszą teorię, że przejście na architekturę RISC-V to także korzyści finansowe. Qualcomm, wybierając ten sposób działania, unika opłat licencyjnych związanych z użyciem architektury ARM, co może przekładać się na niższe koszty produkcji.