Akcelerometr – czym jest?
Mówiąc najprościej akcelerometr jest miernikiem, weryfikującym przyspieszenie grawitacyjne – liniowe lub kątowe. Stąd z resztą jego zamienna nazwa – przyspieszeniomierz. Jak to wygląda w praktyce?
Magia akcelerometru tkwi w zaimplementowanym w jego wnętrzu czujniku przyspieszenia, który mierzy siłę, będącą następstwem zmian jego ruchu. Kiedyś akcelerometry stosowane były w ściśle określonych sektorach, np. w samolotach, pociskach sterowanych, czy samochodowych poduszkach powietrznych. Z biegiem czasu doceniono je również na innych płaszczyznach, a to sprawiło, że dziś mają wiele zastosowań, np. w medycynie, transporcie, czy w szeroko pojętej elektronice.
Jak działa akcelerometr?
Czujnik, o którym mowa jest bardzo wrażliwy na każdą, nawet najmniejszą zmianę położenia. Dzięki temu akcelerometr może zweryfikować zarówno swój własny ruch, a także ruch urządzenia, w które został wbudowany. Co ważne, mierzy on ruch w jednej, dwóch lub trzech liniach (X/Y/Z). Trzeba przyznać, że obecnie prym wiodą mierniki z ostatniej grupy, czyli tzw. akcelerometry trójosiowe.
Popularne rodzaje przyspieszeniomierzy
Jest kilka rodzajów akcelerometrów. Oto te, które warto znać:
- akcelerometry pojemnościowe MEMS – najtańsze i najmniejsze przyspieszeniomierze pojemnościowe na rynku. To właśnie one stosowane są np. elektronicznych gadżetach codziennego użytku.
- akcelerometry piezoelektryczne – charakteryzujące się dużym pasmem pomiarowym. Są przez to w stanie rejestrować drgania o wysokich amplitudach i częstotliwościach.
- akcelerometry piezorezystancyjne – najpowszechniej wykorzystywane do sprawdzenia poziomu wibracji, np. w przypadku maszyn przemysłowych.
Czym różni się akcelerometr od żyroskopu?
Czujnik przyspieszenia często mylnie kojarzony jest z żyroskopem. Różnica jednak jest znacząca. Mówiąc najprościej, żyroskop otrzymał wolno obracający się dysk, tzw. wirnik. Podczas najmniejszego ruchu czujnika, wirnik pozostaje nieruchomy i precyzyjne wskazuje centralne przyciąganie grawitacyjne. Akcelerometr natomiast mierzy ruch w określonych osiach – zarówno swój, jak i urządzenia, w którym się znajduje.
Zastosowanie akcelerometru w elektronice
Czy wiesz, że wszyscy codziennie korzystamy z akcelerometru? Od dłuższego czasu wspiera on bowiem szeroko pojętą elektronikę użytkową. Przyspieszeniomierze spotkamy między innymi w smartfonach, tabletach i gadżetach typu wearables, czyli inteligentnych zegarkach i opaskach. Ale nie tylko. Poniżej zostawiam kilka przykładów.