W końcu możesz kupić bilet komunikacji miejskiej w automacie i zapłacić Blikiem zbliżeniowym

Drogi Gapowiczu. Koniec z wymówkami. Że biletomat w tramwaju przyjmuje tylko bilon, albo że nie masz przy sobie akurat portfela i karty, a kierowca autobusu jakoś wcale nie wstał i nie zaczął klaskać, kiedy przeszkodziłeś mu w pracy. Wszystko to znam, a już wkrótce mam nadzieję poznam też możliwość wygodnych płatności za bilet blikiem zbliżeniowym, gdyż taka opcja trafia właśnie do usług komunikacji miejskiej kilku dużych, i mniejszych, miast.

Gdzie zapłacisz za bilet zbliżeniowo Blikiem

Możliwość płacenia blikiem zbliżeniowym za bilety mają jak na razie pasażerowie podróżujący transportem publicznym w Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Bydgoszczy, a już wkrótce również we Włocławku i Jaworznie. Zakupu mogą dokonywać oni przy użyciu swojego telefonu oraz urządzeń Mennicy Polskiej, w tym kasowników mobilnych obsługujących tzw. Open Payment System (OPS) i tradycyjnych biletomatów.

Na pewno nie w Krakowie

Jednakże w niektórych gminach, pozdrawiam z Krakowa, dominują własne systemy sprzedaży biletów, które rodzą wiele kuriozalnych sytuacji. Dla przykładu, w tym samym środku transportu, ale innej linii, możemy spotkać się albo z biletomatem obsługującym wyłącznie płatność monetami, albo w drugim natomiast – tylko kartą. Ok, jest tam też blik, ale w tradycyjnym wydaniu z koniecznością wpisywania kodu.

Dlatego jeżeli nie masz akurat dostępu do aplikacji sprzedającej bilety, lepiej zaopatrz się w drobniaki, gdyż przemieszczanie się po Mieście Królów Polski, to nieraz rosyjska ruletka i zabawa w ciuciubabkę z kontrolerami biletów. Być może po prostu historyczny Kraków aż nazbyt przywiązany jest do tradycji, a nowych technologii boi się niczym Smoka Wawelskiego. Ale dość dygresji.

Jak działa płatność blikiem zbliżeniowym

Zapłacić zbliżeniowo za bilety możecie każdym smartfonem obsługującym moduł NFC, oczywiście przy zastosowaniu usługi blik, którą obecnie udostępnia większość dużych banków w Polsce. Aby kupić bilet komunikacji miejskiej w ten sposób, wystarczy aktywować płatności blik w bankowej aplikacji i przyłożyć telefon do czytnika, podobnie jak w przypadku terminali.

W celu sfinalizowania transakcji nie musicie wpisywać w biletomacie żadnego kodu ani jednorazowego hasła czy PIN-u do mobilnego konta, tylko odblokować ekran telefonu przy użyciu standardowego systemu zabezpieczenia, na przykład biometrii. Jeżeli dotychczas korzystaliście z innych metod mobilnych płatności, jak Google Pay lub Apple Pay, musicie w domyślnych ustawieniach transakcji zmienić sposób na blik.

płatności blikiem zbliżeniowym

Mobilne zakupy biletów nie tylko dla lokalsów

W zdecydowanej większości w naszym kraju stosowane są karty płatnicze typu Visa czy Mastercard. Co prawda, do zakupów blikiem zbliżeniowym nie potrzebujesz jej fizycznej obecności, jednakże Mennica Polska wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom turystom zagranicznym. Dlatego od teraz jej urządzenia będą akceptowały także płatności kartami Diners/Discovery.

Źródło: www.transport-publiczny.pl