Clubhouse na Androida? Uważaj na złośliwe oprogramowanie

Popularność aplikacji Clubhouse rośnie, a wraz z nim rośnie zapotrzebowanie na jej wersję w systemie Android. Niestety, na to użytkownicy smartfonów z Androidem muszą jeszcze trochę poczekać, zachowując przy tym ostrożność, bowiem pojawiła się fałszywa wersja aplikacji zawierająca złośliwe oprogramowanie.

Clubhouse na Androida – pułapki i zagrożenia

Od kilku tygodni Clubhouse robi furorę na całym świecie. Jest to aplikacja, która polega na prowadzeniu rozmów audio. Więcej na jej temat przeczytacie w artykule: Clubhouse – aplikacja społecznościowa, która podbija świat.

Na razie do aplikacji dołączyć można tylko posiadając zaproszenie i iPhone’a lub iPada. Jednak ogromny szum wokół aplikacji spowodowany np. pojawieniem się w niej Elona Muska, sprawia, że wersja na Androida jest bardzo mocno wyczekiwana.

Wiele osób nieświadomych tego, iż Clubhouse dostępny jest teraz tylko na iOS, wyszukuje aplikacji na swoich smartfonach na Androidzie. Co ciekawe, taka aplikacja tam naprawdę istnieje. Problem w tym, że jest to zupełnie inna aplikacja stworzona w 2019 roku przez firmę zajmującą się tworzeniem specjalistycznego oprogramowania do zarządzania projektami programistycznymi.

Popularność aplikacji społecznościowej Clubhouse przyczyniła się do wzrostu pobrań tej stworzonej dla osób zarządzających rozwojem oprogramowania. Jeszcze w czerwcu 2020 Clubhouse na Androida miał na liczniku 10 tys. pobrań. 3 stycznia 2021 apka dobiła do 50 tys., a 10 lutego pobrania przekroczyły magiczny milion. 20-krotny wzrost w nieco ponad miesiąc pozwala sądzić, że to nie nagły wzrost zainteresowania programowaniem, a po prostu kwestia pomyłki.

Aplikacja Clubhouse Google Play
Aplikacja dostępna w Google Play
Aplikacja Clubhouse w AppStore

Złośliwe oprogramowanie

To jeszcze nie koniec problemów związanych z Clubhousem na Androidzie. Rosnącą popularność aplikacji próbują wykorzystać także hakerzy, udostępniając złośliwe oprogramowanie w aplikacji wyglądającej identycznie jak prawdziwa witryna Clubhouse, dostępnej już w sklepie Google Play.

Dostawca oprogramowania antywirusowego ESET, w fałszywej wersji aplikacji „joinclubhouse [.] Mobi” wykrył trojana. Z jakimi zagrożeniami to się wiąże? Po jej zainstalowaniu trojan będzie próbował wykraść hasła i loginy z 458 usług online, generując fałszywe okno logowania w otwieranych aplikacjach, takich jak Facebook, Twitter, czy aplikacje bankowe. Fałszywe okno zapisze wtedy wszystko, co wpiszesz, i przekaże twoje hasła na serwer hakera. 

Chociaż fałszywa witryna twierdzi, że oferuje aplikację Clubhouse ze sklepu Google Play, w rzeczywistości będzie dostarczać program za pośrednictwem własnego serwera. 

ESET twierdzi także, ze nawet uwierzytelnianie dwuskładnikowe niewiele tu może pomóc „Korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego opartego na wiadomościach SMS w celu zapobiegania infiltracji Twoich kont przez SMS-y niekoniecznie pomoże w tym przypadku, ponieważ złośliwe oprogramowanie może również przechwytywać wiadomości tekstowe… Złośliwa aplikacja prosi również ofiarę o włączenie usług ułatwień dostępu, skutecznie umożliwiając przestępcom przejęcie kontroli nad urządzeniem”.

Kiedy Clubhouse na Androida?

Założycielami Clubhouse są Paul Davison i Rohan Seth. Regularnie otwierają oni pokoje w aplikacji, w których opowiadają o planach z nią związanych. Cały czas pojawia się tam oczywiście także informacje na temat wersji na Androida. Twórcy zapewniają, że prace nad nią trwają, ale nie podali jeszcze dokładnej daty, kiedy ma się ona ukazać. Można się spodziewać, że nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy, lecz na dokładne informacje musimy jeszcze poczekać.

Oprócz wersji na Androida twórcy pracują także nad innymi ulepszeniami, między innymi takimi, które mają umożliwić twórcom i prowadzącym konwersacje zarabianie pieniędzy.

Aby uzyskać wiarygodne informacje na temat oficjalnej wersji na Androida, warto śledzić stronę aplikacji. Jeśli chodzi o fałszywą witrynę „joinclubhouse [.] Mobi”, obecnie podczas uruchamiania jej w przeglądarce Chrome pojawia się ostrzeżenie o złośliwym oprogramowaniu.

Aplikacje Clubhouse pobierzesz w AppStore

 

Źródło: PCMag