Oprogramowanie Wear OS oficjalnie wprowadzone. Czym jest i czy zmieni oblicze zegarków smart?

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi moment największej dotychczas aktualizacji dla zegarków z systemem Android. Mówi się, że nowa wersja systemu dedykowanego tym urządzeniom to przełom na rynku wearables. Dlaczego? Okazuje się, że Google połączyło siły z legendarną marką Samsung, a to zaowocowało spójnym oprogramowaniem o nazwie Wear OS. Projekt zbudowany jest na dotychczasowym doświadczeniu obu firm i możliwościach, które mają zmienić oblicze gadżetów smart. Sprawdźmy szczegóły.

Google i Samsung łączą siły

WearOS od Google oraz Tizen od firmy Samsung to oprogramowania dedykowane akcesoriom ubieralnym, które na rynku funkcjonują już jakiś czas. Ostatnio okazało się jednak, że niniejsze marki postanowiły połączyć swoje siły i proponują zupełnie nową alternatywę, czyli system o nazwie Wear OS. 

Jak twierdzą, jednolite i dopracowane z obu stron oprogramowanie ma szasnę zmienić oblicze korzystania ze smartwatchy z systemem Android. Co jest powodem takiego biegu rzeczy?

Wraz z intensywnym rozwojem sektora wearables, bardzo dynamicznie zmieniają się również potrzeby jego użytkowników. Dotychczas głównym monopolistą na rynku zdawał się być Apple Watch ze swoim WatchOS, który pod kątem funkcjonalności i responsywności zdecydowanie brylował na tle konkurencyjnych rozwiązań. 

Nowa propozycja Wear OS by Google, będąca korelacją nakładek od dwóch światowych marek, ma być natomiast rozwiązaniem na tyle atrakcyjnym, postępowym i otwartym na użytkownika, że może okazać się godną alternatywą dla dotychczasowego porządku.

fitbit smartwatch aktywność

Co przynosi Wear? 

W sieci aż grzmi od informacji na temat najważniejszych zmian, które niesie za sobą współpraca Google i Samsunga. Szybsza wydajność, lepsza żywotność baterii i większa liczba aplikacji dla systemu operacyjnego – to tylko kilka z najczęściej powtarzanych newsów na temat innowacyjnego oprogramowania Wear OS. Z konkretów podawane są przede wszystkim:

  • 30% szybsze ładowanie w aplikacjach,
  • płynniejsze animacje w całym interfejsie użytkownika,
  • inteligentniejsze zużywanie energii, w celu uzyskania długiej żywotności baterii,
  • właściwa synchronizacja aplikacji i powiadomień, 
  • nowe i konfigurowalne tarcze zegarka i elementy interfejsu użytkownika.

Idąc dalej, trzeba zaznaczyć, że Wear OS by Google zawiera nowe, ulepszone skróty. Są one dostępne bezpośrednio z ekranu głównego. Sprawia to, że od teraz będziemy mogli bez trudu dostosować nasze ulubione aplikacje i poustawiać je np. w formie kafelków na wyświetlaczu, m.in. za pomocą przycisków w zegarku.

fitbit smartwatch

Aktualizacje i przestrzeń dla nowych aplikacji

Warto też zaznaczyć, że współpraca Google i Samsung zaowocowała nowymi możliwościami tworzenia aplikacji dla systemu operacyjnego. Przedstawiciele firmy Samsung opracowali nawet nowy interfejs API Tiles i edytor projektowania tarcz zegarka, ułatwiając tym samym tworzenie nowych, fantazyjnych zbiorów aplikacji przez programistów z całego świata. 

Mówi się, że obie firmy największą nadzieję pokładają w aplikacjach do grania – stąd nacisk na dopracowanie kwestii przestrzeni do tworzenia nowych programów.

Ale to nie wszystko. Zmiany mają dotknąć także tego co znane. Google zaktualizowało także swoje aplikacje, w tym Mapy Google i Asystenta. Przedstawiciele firmy z Mountain View twierdzą, że aplikacje zostały przeprojektowane i są teraz o wiele efektywniejsze. Zaznaczają też, że usługa Google Pay została udostępniona dla 26 nowych krajów, ułatwiając tym samym płacenie przez NFC kolejnym użytkownikom, a YouTube Music otrzymało nowe funkcje, m.in. inteligentne pobieranie.

Które zegarki dostaną oprogramowanie Wear?

Plotki głoszą, że nowa wersja oprogramowania dla zegarków z Androidem ma być dostępna jeszcze w tym roku, a pierwszym modelem, który ją otrzyma z automatu będzie prawdopodobnie jeden z zegarków Samsung, tj. Samsung Galaxy Watch 4.

Nie zapominajmy też, że Google jest też firmą macierzystą marki Fitbit co sprawia, że z pewnością  czerpie z niej inspiracje, np. do tworzenia funkcji zdrowotnych.  Nieoficjalnie mówi się, że oprogramowanie Wear otrzymają również TicWatche oraz poszczególne zegarki Fossil.

Zobacz też koniecznie:

Źródło: medium.com, engadget.com, www.androidcentral.com, wearos.google.com