Ciemny motyw w wyszukiwarce Google – jak włączyć?

Google testuje tryb ciemny w swojej wyszukiwarce. Jednak nie wszyscy mają okazję go włączyć, ponieważ możliwość zmiany otrzymują tylko losowo wybrani użytkownicy. Na szczęście liczba szczęściarzy zwiększa się, a testy zwiastują, że niebawem Google udostępni dark mode dla wszystkich. Tłumaczymy, jak sprawdzić, czy ciemny motyw jest dostępny, a także jak go włączyć.

Ciemny motyw w Google – jak włączyć?

Niektórzy użytkownicy ciemny motyw w Wyszukiwarce Google mają już od jakiegoś czasu, inni otrzymali go niedawno, a są też tacy, którzy w dalszym ciągu nie mogą zmienić tego ustawienia. Wszystko dlatego, że dark mode w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie jest dopiero w fazie testów, a możliwość zmiany otrzymują jedynie losowo wybrani użytkownicy na świecie. Ci, do których uśmiechnęło się szczęście, mogą zgłaszać ewentualne błędy, a także opinie związane z działaniem dark mode w Google. I nic dziwnego, że tryb ciemny jest jeszcze testowany, ponieważ na wielu urządzeniach nie wyświetla się jeszcze poprawnie.

Jak włączyć ciemny motyw w Wyszukiwarce Google? W pierwszej kolejności użytkownik otrzyma komunikat o możliwości zmiany trybu. A kto takiej informacji nie zauważył, może przejść do ustawień wyszukiwania i tam sprawdzić, czy pojawiła się możliwość zmiany wyglądu. Do wyboru będzie motyw jasny, ciemny, a także domyślny dla urządzenia.

Alternatywnie tryb ciemny da się włączyć za pomocą flag w przeglądarce Google Chrome.

jak włączyć tryb ciemny w google

Dark Mode – dlaczego warto z niego korzystać?

Dosyć szybko rośnie liczba aplikacji, programów czy serwisów internetowych, które oferują swoim użytkownikom ciemny motyw czy też tryb nocny. Nic dziwnego, w końcu zapewnia on lepszą ochronę wzroku, a przecież przed ekranem laptopa czy smartfona spędzamy dziennie kilka, a nawet kilkanaście godzin. A już szczególnie dark mode przydaje się, kiedy przeglądamy internet po zmroku. Samo zmniejszenie jasności ekranu może nie być wystarczające i ciągle będzie męczyć wzrok.

Oprócz tego, tryb ciemny oszczędza baterię, a dzięki temu urządzenie wytrzyma dłużej na jednym ładowaniu.

Więcej o tym, jak chronić wzrok piszemy w tekście: Jak ograniczyć światło niebieskie na komputerze i smartfonie?. A jeśli zastanawiasz się, jak zmienić tryb z jasnego na ciemny w najpopularniejszych aplikacjach, zajrzyj do tekstów:

Sprawdź również, do jakich wniosków doszli naukowcy w kwestii jakości snu związanej z używaniem trybu ciemnego.