5 lat temu, 11 lutego 2020Aktualizacja: 7 lutego 2022
0
5
Początek lutego i Dzień Bezpiecznego Internetu stanowią doskonałą okazję, aby przypomnieć sobie, jak ważne jest świadome korzystanie z zasobów sieci internetowej, oraz jak wiele niebezpieczeństw czyha w cyberprzestrzeni, szczególnie na nieświadomych użytkowników. Poniżej znajdziecie zatem kilka wskazówek, które pomogą, aby Wasze codzienne funkcjonowanie w sieci było możliwie najbardziej bezpieczne.
Wiadomo, że każdy z nas chciałby żyć w świecie i środowisku, gdzie nie dochodzi do złośliwych ataków, a internetowe wirusy stanowią wyłącznie nieszkodliwe legendy. Niestety, w rzeczywistości nie jest tak kolorowo i musimy mieć na uwadze, że korzystając z komputerów czy smartfonów obsługujących dostęp do Internetu, jesteśmy stale narażeni na niebezpieczeństwo płynące z sieci.
Co więcej, problem ten dotyczy nie tylko urządzeń, które wykorzystujemy na co dzień do pracy, ale np. również inteligentnych sprzętów i gadżetów, które posiadamy w domu, a które również korzystają z zasobów sieci. Mowa np. o telewizorach, pralkach, lodówkach oraz gadżetach Smart Home.
Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?
Przestrzeganie odpowiednich zasad i unikanie konkretnych zachowań, podczas korzystania z internetu, pomoże skutecznie ograniczyć ryzyko narażenia się na cyberataki.
Unikaj pobierania podejrzanych plików, nie otwieraj wiadomości od nieznajomych
Zasada stara jak świat, a mimo wszystko wielu z nas nadal jej nie stosuje. Pamiętajcie, że pobieranie plików z podejrzanych źródeł i otrzymanie wiadomości od nieznajomych lub z kont o budzących Waszą wątpliwość nazwach, mogą być pierwszym krokiem do zawirusowania i „wpuszczenia” złośliwego oprogramowania na pokład sprzętu, z którego korzystacie. Stosujcie się więc do tej zasady, bo jak mówi znane przysłowie: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Zwracaj uwagę na szczegóły
Aby korzystanie z Internetu było bezpieczne, zwracajcie również uwagę, czy domena, z której korzystacie, posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, w tym SSL – dzięki niemu internetowe transakcje przebiegają bez zagrożeń. Jest to szczególnie istotne np. przy płatnościach internetowych.
Zwróćcie także uwagę, czy witryna nie posiada skróconego URL, który może być pierwszym ostrzeżeniem przed czyhającą na Was pułapką. Nie przyjmujcie również zaproszeń od nieznajomych i dobrze przemyślcie, zanim zezwolicie aplikacjom na dostęp do Waszych danych w smartfonie oraz lokalizacji urządzenia.
Zadbaj o aktualne oprogramowanie i szyfruj dane
Korzystajcie wyłącznie z aktualnego oprogramowania antywirusowego. Najlepiej sprawdzonego. Możecie je wybrać np. na podstawie opinii innych użytkowników. Dzięki temu zyskujecie pewność, że sprzęt jest odpowiednio chroniony przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym. Nie zaszkodzi, jeśli raz na jakiś czas, dla pewności przeskanujecie sprzęt manualnie.
Na tym jednak nie koniec. Możecie również zaszyfrować dane na swoim dysku oraz zrobić ich kopie zapasowe. Taki zabieg da gwarancje, że dane tam zapisane będą dostępne wyłącznie dla Was i dla osób, które do tego upoważnicie. Pamiętajcie również o skomplikowanych i silnych hasłach dostępowych – najlepiej składających się z różnej wielkości liter, cyfr i znaków szczególnych.
Rozważnie korzystaj z social mediów. Chroń swoją prywatność
Mogłoby się wydawać, że social media to wyłącznie dobra zabawa. Być może w pierwszej kolejności rzeczywiście kojarzą się z miło spędzonym czasem, rozmowami i wysyłaniem śmiesznych obrazków. Jest to jednak także miejsce, w którym najbardziej dzielicie się swoją prywatnością. Zadbajcie zatem o odpowiednie skonfigurowanie danych na platformach, z których korzystacie. Jak zrobić to w tych najpopularniejszych serwisach? Odpowiednie wskazówki znajdziecie w poradnikach:
Wszystkie sprzęty w Waszym domu najpewniej czerpią sygnał internetowy z jednego urządzenia, czyli routera. Przy jego zakupie, warto zatem skupić się na zabezpieczeniach, które oferuje. Wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów oraz skali cyberprzestępstw, większość routerów dostępnych na rynku potrafi całkiem nieźle filtrować przesyłane dane. Jest zatem w czym wybierać.
Dzień Bezpiecznego Internetu to doskonała okazja do uświadomienia sobie skali niebezpieczeństwa, z jaką spotykamy się na co dzień w cyberprzestrzeni. Zazwyczaj sądzimy, że jeżeli problem nie dotyka nas bezpośrednio, to go nie ma. Otóż nic bardziej mylnego.
Pamiętajcie, że korzystanie z powyższych podstawowych zasad nie jest czymś skomplikowanym, a pozwoli znacznie zniwelować stopień zagrożenia ze strony sieci. Bądźcie czujni i rozważni. Nie tylko od święta 🙂