6 najlepszych programów do edycji PDF

Z PDF-ów korzysta chyba każdy. Można je znaleźć w postaci rachunków, faktur, instrukcji, podręczników oraz książek. Odczyt tych dokumentów to prosta sprawa, ale co z ich edycją? Do tego celu niezbędny jest odpowiedni program do edycji plików PDF. Sprawdź 6 najlepszych darmowych narzędzi do edycji PDF.

Co to jest PDF?

PDF to po prostu dokument w formacie przenośnym. Portable Document Format został opracowany przez firmę Adobe Systems Inc w 1992 roku. Format okazał się rewolucją w dziedzinie konwertowania dokumentów papierowych na cyfrowe i jest używany aż po dziś dzień.

Pliki PDF komputer

Gdzie i dlaczego wykorzystuje się pliki PDF?

Format PDF jest powszechnie wykorzystywany do wielu różnych celów, takich jak:

  • Instrukcje obsługi – odejście od klasycznej formy papierowej instrukcji to tylko kwestia czasu. Już teraz większość producentów kieruje nas na swoją stronę internetową, często odbywa się to za pomocą kodu QR.
  • Publikacje elektroniczne – czyli książki, artykuły, prace naukowe, umowy. Możliwość umieszczania wielu stron w jednym pliku, bez możliwości edycji. Dodatkowo PDF to format obsługiwany praktycznie przez każde urządzenie.
  • Szablony dokumentów – często ze względu na ograniczoną możliwość edytowania treści. Aby edytować PDF-y, potrzebujesz specjalnego programu.
  • Pliki komputerowe powstałe w wyniku skanowania – zwłaszcza jeżeli np. skanujesz kilka stron z rzędu, które pierwotnie stanowiły jeden dokument, format PDF będzie wygodniejszy niż czysto „obrazkowe” PNG lub JPG. 

Jakie są zalety korzystania z PDF?

Zalety plików PDF:

  • Kompatybilność z wieloma urządzeniami – pliki PDF można odczytać na PC, tabletach, smartfonach, oraz dedykowanych czytnikach e-booków.
  • Funkcje nawigacyjne – w stworzonych plikach można dodać zakładki, przyciski nawigacyjne, miniatury, wewnętrzne i zewnętrzne łącza, pola formularzy, wątki artykułu oraz komentarze.
  • Wydajność – pliki PDF mają mniejszy rozmiar niż ich odpowiedniki HTML. Dzięki temu mogą być bezproblemowo dołączane do niemal wszystkich witryn internetowych. Dodatkowo dokumenty mogą być „zlinearyzowane”, co pozwala użytkownikowi na rozpoczęcie wyświetlania pliku, zanim zostanie on całkowicie pobrany.
  • Bezpieczeństwo – tworząc plik PDF, możesz uniemożliwić użytkownikom edytowanie, drukowanie lub kopiowanie zawartości.

Najlepsze programy do edycji PDF

Jeżeli pracujesz z komputerem już od jakiegoś czasu, z dużym prawdopodobieństwem natknąłeś się na pliki PDF i zauważyłeś, że po otwarciu nie można ich edytować. Aby móc dokonywać zmian w takich dokumentach, musisz użyć specjalnego programu. Oto lista polecanych programów do edycji PDF:

Foxit Reader

Foxit Reader to program służący do przeglądania i edycji plików PDF. Aplikacja współpracuje z wieloma wersjami systemu operacyjnego Windows, zajmuje niewiele miejsca i bardzo szybko się uruchamia. Za pomocą Foxit Reader masz możliwość dodawania komentarzy, zakreślania tekstu, zabezpieczania sygnaturami czy udostępniania dokumentów znajomym pocztą elektroniczną.

Strona programu Foxit Reader

Program do edycji PDF Foxit Reader

DeftPDF

DeftPDF to kompleksowe oprogramowanie do edycji PDF w przeglądarce, z którego możesz korzystać bezpłatnie. Program posiada intuicyjny wygląd i jest przyjazny dla użytkownika, co umożliwi Ci wykonywanie szerokiego zakresu zadań edycji, scalania, kompresji oraz wypełniania i podpisywania. Dodatkowo DeftPDF trwale usuwa Twoje pliki pięć godzin po ich przetworzeniu.

Strona programu DeftPDF

Program do edycji PDF DeftPDF​

PDFescape

PDFescape to kolejny internetowy edytor PDF, tym razem posiadający również aplikację na komputery osobiste. Model biznesowy to tak zwane freemium, ponieważ program jest bezpłatny, ale jego możliwości można rozszerzyć, kupując wersję Premium lub Ultimate. Narzędzie zawiera pełny zestaw opcji do edycji, przeglądania i adnotacji plików PDF, a także możliwość projektowania i wypełniania formularzy.

Strona programu PDFescape 

Program do edycji PDF PDFescape​

PDFelement

Główną zaletą PDFelement jest prostota obsługi. Dzięki niemu możesz bardzo łatwo tworzyć nowe dokumenty PDF i edytować już istniejące, o ile nie zostały zabezpieczone. Dostępne narzędzia są podobne do tych z klasycznego edytora tekstu i pozwalają rozmieszczać elementy na stronach na wiele sposobów.

Strona programu PDFelement 

Program do edycji PDF PDFelement​

Adobe Acrobat Pro DC

Adobe Acrobat Pro to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia i edycji plików PDF. Oferuje ogrom funkcji i możliwości, niestety jest płatny. Koszt miesięcznej subskrypcji to 18,44 euro. W Adobe Acrobat bez problemu edytujesz tekst, obrazy, obiekty, a nawet całe strony. Może nie jest to najtańszy i najłatwiejszy program, ale możliwości ma ogromne.

Strona programu Adobe Acrobat

Program do edycji PDF Adobe Acrobat Pro DC​

Okular

Okular to darmowy i popularny program do przeglądania dokumentów typu open source. Posiada takie opcje jak: kopiowanie i zapis tekstu w postaci obrazu, rysowanie linii, stempel, zakreślacz i wiele innych funkcji. Aplikacja świetnie radzi sobie z podstawowymi czynnościami, niestety w przypadku zaawansowanej edycji nie jest zbyt przydatna.

Strona programu Okular

Okular