Paszport covidowy – co warto o nim wiedzieć?

Świat, który znaliśmy wcześniej zniknął w mgnieniu oka. Wszyscy nie możemy się już doczekać normalności, którą odebrała nam pandemia. Na szczęście widać światełko w tunelu, a jest nim paszport covidowy. Choć zagrożenia nie wyeliminuje, ułatwi nam powrót do życia sprzed pandemii. Czym jest paszport covidowy? Co warto o nim wiedzieć?

Paszport covidowy – jak będzie działał?

Tytułowy paszport ma być zbiorem informacji o szczepieniach, ozdrowieńcach oraz aktualnych testach na COVID-19. Specjalny certyfikat można już teraz pobrać ze strony pacjent.gov.pl, a także dodać w aplikacji mObywatel. Są to jednak informacje honorowane wyłącznie w Polsce. Kraje Unii Europejskiej pracują nad rozwiązaniem, które sprawi, że szczepienia będą uznawane międzynarodowo.

Idea jest taka, by po zeskanowaniu kodu QR otrzymać komplet informacji covidowych danej osoby. Stąd określenie paszportu, gdyż umożliwi nam to bardziej swobodne podróżowanie po Europie. Służby graniczne skanują kod QR i na podstawie uzyskanych danych zdecydują czy pojedziemy dalej. Ponadto dostęp do miejsc i wydarzeń, których gospodarze będą wymagać zaświadczenia o szczepieniu czy negatywnym teście na COVID-19 będzie łatwiejszy.

Porozumienie w sprawie paszportu covidowego ma zapaść do końca maja. Wszystko wskazuje na to, że osoby, które planują wakacje w państwie członkowskim UE, będą mogły spokojnie pakować walizki. W tej chwili trudno jeszcze stwierdzić, jak europejski certyfikat będą honorować kraje spoza Unii Europejskiej.

paszport covidowy

Co warto wiedzieć o paszporcie covidowym?

Certyfikat ma być ważny przez 12 miesięcy. Po tym czasie trzeba będzie go odnowić, przyjmując kolejną dawkę szczepionki. Odnawianie będzie konieczne do czasu oficjalnego zakończenia pandemii. Pozwoli to także uniknąć kwarantanny czy obowiązku wykonania testu PCR przy wjeździe do danego kraju.

Zielony certyfikat, bo tak też określa się paszport covidowy lub zawarte w nim dane, ma być dostępny w trzech wariantach: otrzymają go osoby zaszczepione i/lub z negatywnym testem na COVID-19 i/lub ci, którzy przeszli już zakażenie koronawirusem.

Jeśli wszystkie kraje Unii Europejskiej dojdą do porozumienia, system ma zostać uruchomiony najpóźniej 25 czerwca. Wtedy będziemy mogli w pełni skorzystać dobrodziejstw paszportu covidowego i liczyć na to, że to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce.

Źródła: businessinsider.pl / rmf24.pl

Sprawdź również: