Paszport covidowy – jak będzie działał?
Tytułowy paszport ma być zbiorem informacji o szczepieniach, ozdrowieńcach oraz aktualnych testach na COVID-19. Specjalny certyfikat można już teraz pobrać ze strony pacjent.gov.pl, a także dodać w aplikacji mObywatel. Są to jednak informacje honorowane wyłącznie w Polsce. Kraje Unii Europejskiej pracują nad rozwiązaniem, które sprawi, że szczepienia będą uznawane międzynarodowo.
Idea jest taka, by po zeskanowaniu kodu QR otrzymać komplet informacji covidowych danej osoby. Stąd określenie paszportu, gdyż umożliwi nam to bardziej swobodne podróżowanie po Europie. Służby graniczne skanują kod QR i na podstawie uzyskanych danych zdecydują czy pojedziemy dalej. Ponadto dostęp do miejsc i wydarzeń, których gospodarze będą wymagać zaświadczenia o szczepieniu czy negatywnym teście na COVID-19 będzie łatwiejszy.
Porozumienie w sprawie paszportu covidowego ma zapaść do końca maja. Wszystko wskazuje na to, że osoby, które planują wakacje w państwie członkowskim UE, będą mogły spokojnie pakować walizki. W tej chwili trudno jeszcze stwierdzić, jak europejski certyfikat będą honorować kraje spoza Unii Europejskiej.