Skutki pandemii widać… na twarzach ludzi. Wszystko przez wideorozmowy

Skutki pandemii będziemy zapewne odczuwać jeszcze przez wiele lat. Przewiduje się, że zmieni to nasze podejście w wielu dziedzinach życia. Jednak niektóre do tej pory wyciągnięte wnioski są niespodziewane. Podobno skutki pandemii pojawiły się też na… twarzach ludzi, szczególnie tych młodszych. Tak przynajmniej twierdzą lekarze specjalizujący się w medycynie estetycznej.

Coraz młodsi ludzie korzystają z botoksu

Eksperci medycyny estetycznej twierdzą, że w ostatnim czasie zauważyli znaczny wzrost liczby zabiegów z użyciem botoksu wśród młodszych pokoleń. Twierdzą, że zmiana najbardziej zauważalna jest wśród kobiet, w wieku około 20 lat. Powodem mają być wideorozmowy, a dokładnie to, że podczas takich spotkań kobiety miały szansę dłużej się sobie przyglądać, a co za tym idzie, dostrzegać swoje doskonałości.

Doktor Dmitriy Schwarzburg  zauważył znaczny spadek wieku u swoich pacjentek oraz to, że odwiedzają jego gabinet, nie tylko by zrobić botox, ale także na różne inne zabiegi, na które jeszcze kilka lat temu decydowały się dopiero osoby co najmniej kilka lat starsze.

Według pielęgniarki Stacy Garrity wielu klientów kliniki, w której pracuje, w ciągu ostatniego roku przyznało, że zaczęli dostrzegać swoje drobne zmarszczki dopiero dzięki Zoomowi, a powrotu do normalności nie mogą doczekać się by to zmienić, poprawić wygląd i poczuć się lepiej.

botox

Social media i filtry także wpływają na samoocenę

Schwarzburg zauważył jednak, że pandemia de facto przyspieszyła tylko to, co już można było zauważyć wcześniej, a mianowicie zwiększone zainteresowaniem ludzi botoksem. Powiedział, że mediana wieku pacjentów w jego klinice spada już od około czterech lat, a przyczynę upatruje w dużej mierze w mediach społecznościowych. Zwłaszcza chodzi o filtry upiększające.

Ludziom tak podoba się efekt, jaki dzięki nim uzyskują, że chcą uzyskać taki na stałe. Stąd wiele pacjentek przychodzi do gabinetu ze zdjęciami z nałożonymi filtrami i proszą o dobranie zabiegów w taki sposób, aby osiągnąć taki wygląd. Najczęściej pojawiające się prośby dotyczą gładkiej skóry, pełniejszych ust, uwydatnionych policzkow i ostrej linii żuchwy.

 

strzykawka

Ale co jeszcze wyróżnia tę młodszą populację osób, które po raz pierwszy używają botoksu, to to, że wielu z nich decyduje się na stosowanie środków wygładzających zmarszczki prewencyjnie, a nie jak kiedy już są one widoczne.

Eksperci są zgodni,  chociaż Zoom, Instagram i TikTok z pewnością zmusiły młodszych ludzi do wypróbowania Botoxuże po raz pierwszy popularność zabiegów medycyny estetycznej prawdopodobnie i tak z każdym rokiem by rosła, jednak prawdopodobniej w wolniejszym tempie.

Źródło: abcnews.go.com