ProteGO Safe – aplikacja, która ma pomóc chronić nas przed koronawirusem. Czy warto ją instalować?

Pandemia jest z nami ponad rok i ciągle szukamy sposobów, by jak najszybciej sobie z nią poradzić. Pomocna ma być rządowa aplikacja ProteGO Safe, która została stworzona po to, żeby chronić nas i bliskich przed zakażeniem koronawirusem. Aplikacja zdążyła wywołać już sporo kontrowersji, które dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowników i ich danych. Przyjrzyjmy się więc, jakie funkcje ma ProteGO Safe, czy jest bezpieczna i czy warto ją zainstalować.

ProteGO Safe – co to?

ProteGO Safe to aplikacja, która została stworzona w celu walki z pandemią. Jak mówią twórcy – im więcej osób z niej skorzysta, tym lepiej będziemy chronić siebie i bliskich przed zakażeniem. W celu monitorowania swojego zdrowia możemy wykonywać krótkie testy, które mówią o tym, czy jesteśmy w grupie ryzyka. Jeśli taki test wykaże, że możliwe jest zakażenie, aplikacja wyśle ostrzeżenie. 

Ponadto apka korzysta z modułu Bluetooth, by zbierać informacje o napotkanych przez nas urządzeniach. W ten sposób może poinformować nas, czy spotkaliśmy kogoś, kto był zarażony – jeśli również korzysta z aplikacji, regularnie uzupełnia dziennik zdrowia i wysyła alerty.

protego safe

ProteGO Safe – jak działa?

Skoro wiemy do czego służy aplikacja, sprawdźmy jak wygląda w praktyce.

Test oceny ryzyka zakażenia koronawirusem

Jedną z funkcji aplikacji jest test oceny ryzyka zakażania koronawirusem. Oczywiście nie jest to diagnoza, ale ma to pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia. Test zawiera kilka pytań:

  • Czy zdiagnozowano u nas jakieś choroby przewlekłe?
  • Czy mieliśmy jeden z objawów, które są charakterystyczne dla COVID-19?
  • Czy mieliśmy kontakt z osobą, która ma podejrzenie zakażenia?

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania, ProteGO Safe sprawdzi do jakiej grupy ryzyka się kwalifikujemy.

Kwalifikacja na test w kierunku COVID-19

Wypełnić możemy również ankietę, której odpowiedzi wskażą, czy kwalifikujemy się na test w kierunku COVID-19. Musimy odpowiedzieć:

  • Czy mieliśmy bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?
  • Czy chorujemy przewlekle? (jeśli tak, na co)
  • Czy mieliśmy objawy wskazujące na zakażenie?

Po wykonaniu testu, otrzymujemy odpowiedź, czy powinniśmy zrobić test na koronawirusa.

Informacje o koronawirusie w Polsce

ProteGO Safe wyświetla między innymi informacje o szczepieniach. Możemy dowiedzieć się ile osób zostało zaszczepionych w ciągu danego dnia lub łącznie. Dowiemy się też dlaczego warto to zrobić i jak się zarejestrować. Są też dane o COVID-19 w Polsce: zakażeni, ozdrowieńcy, zgony, przyczyny zgonów (bezpośrednio na koronawirusa lub z chorobami współistniejącymi) oraz wykonane testy. Możemy dowiedzieć się również ile osób zakaziło się, wyzdrowiało oraz zmarło przez koronawirusa od początku pandemii w Polsce.

ProteGO Safe alarmuje również o aktualnych obostrzeniach dla danych regionów w kraju, a także za granicą. Jest też baza pytań i odpowiedzi dotycząca COVID-19, a także sposób postępowania w przypadku podejrzenia u siebie zakażania.

protego safe aplikacja

Czy aplikacja ProteGO Safe jest bezpieczna?

Wiemy już do czego służy ProteGO Safe, więc teraz warto przyjrzeć się bezpieczeństwu. Aplikacja ma monitorować nas oraz osoby, z którymi się spotykamy. Już sam fakt bycia obserwowanym przez rząd wywołał lawinę komentarzy. Można się spierać czy ProteGO Safe jest zagrożeniem dla naszej wolności i danych osobowych. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Użytkownicy zmusili Ministerstwo Cyfryzacji (zlikwidowane już zresztą) do podjęcia dialogu, udostępnienia polityki prywatności oraz raportu z audytu bezpieczeństwa. Zgodnie z tym, czego można się dowiedzieć, aplikacja wygląda na bezpieczną. Nie monitoruje lokalizacji i nie zbiera informacji, które mogłyby nas śledzić. Dzięki wykorzystaniu zaszyfrowanych kluczy gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych i zapewnia anonimowość. Państwo nie jest też w stanie ich wykorzystać dla własnych potrzeb, ponieważ wszystkie informacje przetwarzane są na danym urządzeniu.

ProteGO Safe wykorzystuje protokół Exposure Notification, jest więc sprawdzana przez dostawców, a nie przez rząd. Ale tymi dostawcami są Google i Apple, a wiemy, jak wiele danych od nas wyciągają. Możemy dojść do wniosku, że czy to z aplikacją, czy bez niej, nasze dane są tak samo (nie)zabezpieczone.

ProteGO Safe – opinie

Nietrudno się domyślić, że Polacy do aplikacji rządowej są nastawieni dość sceptycznie. Świadczyć mogą o tym chociażby liczby, które mówią, że ProteGO Safe pobrało mniej niż 2 miliony Polaków. Warto zaznaczyć, że jest to tylko ilość pobrań, a nie ilość aktywnych użytkowników. Obawiamy się inwigilacji i wysyłania na kwarantannę po otrzymaniu ostrzeżenia o spotkaniu osoby zakażonej. Osoby, które korzystają z aplikacji twierdzą również, że nie działa poprawnie pod kątem technicznym, np. informuje za późno o kontakcie z osobą zakażoną.

Eksperci raczej zgodnie mówią, że ProteGO Safe jest projektem chybionym i przeznaczane na to pieniądze są wyrzucane w błoto. Aplikacja, według specjalistów, jest nieskutecznym sposobem na walkę z pandemią. Takie stwierdzenia kontruje znowu rząd, który zachęca do korzystania z ProteGO Safe i twierdzi, że apka jest bezpieczna, a także jest dobrym narzędziem do walki z COVID-19.

ProteGO Safe – czy warto?

Czy warto zainstalować i korzystać z aplikacji ProteGO Safe? Przede wszystkim, żeby jej założenia zostały spełnione, musiałaby się znaleźć na smartfonach większości Polaków. Teraz korzysta z niej tylko garstka użytkowników, w związku z tym aplikacja jest właściwie bezużyteczna. Na ostateczny werdykt musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Dużo zależy od tego, jak długo pandemia będzie z nami i jak wielu użytkowników zdecyduje się, by z niej korzystać.

Na pewno ProteGO Safe nie jest narzędziem, które zwalczy pandemię. Może co najwyżej pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jednak tylko jeśli użytkownicy będą wypełniać dziennik zdrowia zgodnie z prawdą i będą alarmować, że mają objawy typowe dla COVID-19.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy warto korzystać z ProteGO Safe? Pomoże nas chronić przed koronawirusem i jednocześnie będzie dla nas bezpieczna? Dajcie znać w komentarzach.

Źródła: gov.pl / panoptykon.org / businessinsider.com.pl