Światło, kamera, akcja, czyli recenzja DJI Action 2

DJI w niedługim czasie praktycznie zdominowało rynek dronów z modelami Mini 2, Air 2s, Mavic 3, FPV i Tello, który wprowadza w świat dronów. Prędzej czy później, każdy pilot ma styczność z DJI. Wraz z nową kamerką DJI Action 2 możemy również zobaczyć, że loty cinewoopów i mniejszych dronów DIY nie muszą przyprawiać o zawał serca, a to tylko początek potencjalnych zastosować minimalistycznego cudu techniki. Postanowiłem ją przetestować i sprawdzić, czy nowość od DJI równie dobrze sprawdza się jako kamerka sportowa. Nie zawiodłem się.

Dwa zestawy DJI Action 2 i (prawie) ta sama funkcjonalność

DJI Action 2 możemy dostać w dwóch zestawach, właściwie nie różnią się one od siebie tak bardzo. Dual-Screen Combo ma kostkę z baterią i ekranem OLED, natomiast Power Combo pozbawiony jest dodatkowego ekranu. Od razu powiem, że jeśli ma to być wasza główna kamerka, droższa wersja powinna zagościć u was. Wersję z powerbankiem od razu mogę przypisać dla pilotów FPV i wszędzie tam, gdzie nagrywamy bez vlogowania.


Unboxing DJI Action 2

Kamerka przychodzi do nas w małym kartonowym pudełeczku, wszystko jest zgrabnie zapakowane. Po otwarciu ujawniają nam się dwa najważniejsze moduły zestawu: kamerka i powerbank. Na szczęście DJI szczodrze wyposażył cały zestaw i mamy tu najważniejsze akcesoria:

  • standardowy adapter do kamerek sportowych
  • kulowy adapter na gwint statywowy
  • naklejaną podstawkę wielokrotnego użycia
  • magnetyczny naszyjnik pod t-shirt
  • kabel ładowania USB-C

Jedynym, czego zabraknie nam do szybkiego startu od zera, jest pokrowiec, selfiestick i opcjonalnie karta pamięci, które można dokupić osobno.

Pierwsze wrażenia i wygląd DJI Action 2

Podejście DJI do modularności jest nietuzinkowe, można powiedzieć, że bezkompromisowo zmieścili wszystko w sześcianie 39×39×22.3 mm jak z powieści sci-fi. Z przodu dominuje ogromne szkło, chroniące obiektyw kamerki, o maksymalnym kącie widzenia 155 stopni i f2.8, a za nim skrywa się matryca 1/1.7”. To imponuje, biorąc pod uwagę, że konkurencja stosuje mniejsze matryce, które gorzej spisują się przy niskiej jasności scen. Zaraz pod obiektywem mamy sensor, który odpowiada za odpowiednią temperaturę barwową, tu mogę od razu powiedzieć, że jest to świetne rozwiązanie do nagrywania z ręki. Podczas dużych i nagłych zmian algorytm zmienia barwę nagrania wokoło sekundę.

powiadomienia o nagrywaniu DJI Action 2

W dolnym rogu na froncie mamy również mikrofon mono modułu kamerki, ten spisuje się bardzo dobrze. W wielu sytuacjach bardzo podobnie do pełnego zestawu czterech mikrofonów dostępnych po podłączeniu modułu powerbanku. W przeciwnym rogu znajduje się dioda statusu, którą możemy wyłączyć z poziomu ustawień kamerki.

Na górze jest jedyny przycisk, którym uruchamiamy kamerkę, a następnie włączamy również nagrywanie. Aby wyłączyć kamerkę, wciskamy go na jedną sekundę. Niestety nie mamy możliwości ustawienia szybkiego nagrywania od razu po załączeniu kamerki.

Od dołu mamy magnetyczne złącze i piny łączące kamerkę z akcesoriami. Z początku obawiałem się mocowania magnesami, ale po kilku dniach nie wyobrażam sobie lepszego sposobu montażu kamerki. Same magnesy są spolaryzowane tak, aby tylko jeden kierunek montażu był właściwy, jednak dzięki dodatkowym mechanicznym zaczepom możemy również zamontować kamerkę odwrotnie, bez potrzeby montowania uchwytu na nowo.

komunikacja z powerbankiem DJI Action 2

Dochodzimy tym samym do najciekawszego elementu, dużego 1,76-calowego dotykowego ekranu OLED o jasności 500 cd/m^2. Drugi taki ekran znajdziemy na module powerbanku – działają one niezależnie i przy bardzo dużej szybkości nagrywania (200-240 fps) podgląd nagrywania na frontowym ekranie jest niedostępny.

Moduł powerbank + ekran daje nam:

  • cztery mikrofony z redukcją szumów – nagrany plik jest stereo, a nagrany dźwięk jest odrobinę bardziej nastawiony na nagranie vlogerów;
  • dodatkowe 3–4 pełne ładowania kamerki, ładowanie przez 30 minut naładuje kamerkę do 85%;
  • złącze karty microSD – główny moduł ma 22 GB wbudowanej pamięci zarezerwowanej na nagrania. Po włożeniu karty microSD pojemność jest praktycznie nieograniczona, a same nagrania można przenieść z głównego modułu na kartę w kilka minut podczas ładowania;
  • drugi dotykowy ekran OLED;
  • funkcjonalne złącze USB-C (szybkie ładowanie, kamerka internetowa plug and play, możliwość podpięcia zewnętrznych mikrofonów).

Jak uruchomić DJI Action 2?

Gdy już znamy elementy naszego zestawu, przychodzi nam włączenie i skonfigurowanie kamerki. Należy poświęcić na to kilka minut i pomyśleć, jak będziemy z niej korzystać przez najbliższe lata. Kamerka, jak obecnie każdy produkt od DJI, wymaga od nas rejestracji, aby móc włączyć ją i zacząć przygodę. Aplikacja towarzysząca DJI Mimo nie jest obecnie dostępna w Sklepie Play i musimy pobrać plik instalacyjny .apk bezpośrednio ze strony producenta.

MIMO do pobrania DJI Action 2

Podczas rejestracji będziemy zapytani o to, czy chcemy lub mamy już wykupiony plan DJI Care. Osobiście jestem jego fanem, chociaż jeszcze nie udało mi się zepsuć swojego drona czy kamerki. W planie Action 2 mamy do wyboru ochronę na rok (dwie wymiany kamerki) lub dwa lata (trzy wymiany kamerki). Jeśli nie wykorzystamy tych wymian, to przez następny rok po ustaniu planu możemy wymienić naszą kamerkę jeden raz.

Same ceny planów i koszty wymian są bardzo racjonalne i tanie, jeśli wziąć pod uwagę, że ta kamerka prędzej czy później oberwie, wielokrotnie przy lotach FPV. Niewymienna bateria i szkło chroniące obiektyw to kolejne elementy przemawiające za wykupieniem tych planów i wymiany nawet w trzecim roku tylko ze względu na baterię.

Jak DJI Action 2 nagrywa video?

Action 2 nie jest jedyną kamerką sportową, ale obecnie jedyną dedykowaną coraz bardziej popularnym lotom FPV. Mała waga wynosząca 56 gramów, duża rozdzielczość nagrań i stabilizacja RockSteady pozwala na osiągnięcie imponujących efektów nawet na małych dronach. Oczywiście, kamerki naked będą tutaj ważyły jeszcze mniej, ale przy każdej kropli wody i uderzeniu ryzykujemy kilka tysięcy złotych. Action 2 jest praktycznie bezobsługowy, a plany DJI Care zajmują się potencjalnymi uszkodzeniami kamerki.

Pozostaje pytanie, czy DJI Action 2 jest na tyle wszechstronną kamerką, aby zastąpiła wszystkie inne dostępne kamerki sportowe. To zależy. Na pewno nie będziemy mieć tutaj najlepszej możliwej stabilizacji EIS z blokadą horyzontu i szerokim kątem nagrywania – po przełączeniu w tryb HorizonSteady nagrywamy maksymalnie 2.7K 60 fps z bardzo dużym wycinkiem sensora. Przy aktywnej blokadzie horyzontu pole widzenia jest identyczne z tym z poprzedniej wersji Action z włączonym RockSteady, jednak przy bliższej analizie nagrań możemy zobaczyć, że sama jakość obrazu Action 2 2.7K jest odrobinę lepsza i ostrzejsza od Action 4K.

Sama blokada pracuje poprawnie i jej algorytm odpowiada lotom dronem. Kamerka może obracać się w pełnych 360 stopniach, a obraz będzie nadal w poziomie. Jednak taka agresywna stabilizacja odbija się na małych ruchach widocznych po przybliżeniu testowych materiałów. Jeśli chcemy mieć najpłynniejszy obraz, zostańmy przy standardowym RockSteady, który został ulepszony w stosunku do poprzedniej wersji.

W opcjach kamerki i aplikacji mamy wiele formatów i jakości nagrywania, począwszy od 1080p h.264 do 4K h.265. Część z trybów od razu informuje nas, jak długo będziemy mogli nagrywać ze względu na potencjalne przegrzewanie – ważna informacja, są to przeliczniki dla kamerki zarejestrowanej na region europejski, która ma limity temperatur, jakie może bezpiecznie osiągać kamerka. Nie znaczy to, że kamerka będzie się w Europie przegrzewać – długo przed tym zadziała programowa zabezpieczenie i wyłączy nagrywanie. Kamerki zarejestrowane poza Europą mogą podwyższyć limit temperatury i nagrywać jeszcze dłużej.

Najważniejsze tryby nagrywania h.265 prezentują następujący bitrate:

  • 1080p 30 fps Low Energy – 26700 kb/s
  • 1080p 60 fps Low Energy – 44200 kb/s
  • 1080 p 30 fps – 26200 kb/s
  • 1080p 240 fps – 101000 kb/s
  • 2.7K 60 fps – 82400 kb/s
  • 2.7K 30 fps – 37000 kb/s
  • 4K 30 fps – 62000 kb/s
  • 4K 60 fps – 97600 kb/s
  • 4K 120 fps – 133300 kb/s

Jak widać, pliki mają standardowy bitrate i tryb Low Energy pozwala nam na dużo dłuższe pliki za cenę ich jakości. Dodatkowo przy nagrywaniu DJI Action 2 tworzy odrębny plik podglądu o niższej rozdzielczości, który jest zapisywany niezależnie od finalnego nagrania. Jest to dodatkowe kilka MB na każdy klip. Wymusza to na nas skorzystanie z szybszej karty microSD niż przy pierwszej wersji DJI Action.

Aby skorzystać z pełnego pola widzenia kamerki, musimy wyłączyć stabilizację i przełączyć FOV na Ultra Wide. Przy włączonej stabilizacji RockSteady zawężamy kąt widzenia o około 5 procent. Takie ustawienie przyda się w scenach kręconych z widoku pierwszej osoby, bez dodatkowego kadrowania ze względu na bardzo duże zmiany perspektywy i dystorsję beczkową. W samych nagraniach nie widać znaczącej aberacji chromatycznej w rogach kadru, a flary są bardzo krótkie. Poza Ultra Wide, mamy jeszcze tryb Wide i Standard (Dewarp). Wide ma około 120 stopni, natomiast Standard o 5 mniej ze względu na programową niwelację dystorsji beczkowej. Do codziennego użytkowania kamerkę miałem nastawioną na:

  • 4K 30 fps
  • FOV: Standard (Dewarp)
  • RockSteady
  • ISO i temperatura barwowa: Auto
  • h.265
  • kolor normalny

Kamerka nagrywa również w wypłaszczonym profilu kolorów D-Cinelike, który używałbym w projektach, które będą miały materiał z wielu źródeł. W przeciwnym wypadku obróbka zajmuje zbyt wiele czasu dla codziennego użytkowania. Same pliki DJI należą do wolnych w obróbce, przy przejściu na format DJI należy przygotować się na kilka procent dłuższe renderowanie niż u konkurencji, jednak nie aż tak długie, jak materiały ze smartfonów.

Jak DJI Action 2 nagrywa dźwięk?

Po podłączeniu dodatkowego modułu możemy wejść w nowe menu, w którym zarządzamy nagrywanym dźwiękiem. Oprócz wyboru formatu mono i stereo możemy również włączyć redukcję hałasu wiatru (tę radzę wyłączyć, gdy nie jest potrzebna) lub zmienić kierunkowość mikrofonów. Tych mamy w sumie cztery. Kierunki, które możemy wybrać to:

  • all – charakterystyka dookólna
  • front – mikrofon kierunkowy, jednak nie jest to typowy shotgun
  • front and back – charakterystyka ósemkowa
menu obrazu DJI Action 2
menu audio DJI Action 2

Oprócz wbudowanych mikrofonów, do DJI Action 2 można podłączyć zewnętrzny mikrofon USB-C. Już niedługo będzie to oryginalny zestaw dwóch bezprzewodowych mikrofonów klipsów, na które nie mogę się doczekać, jednak jeśli już teraz masz mikrofon USB, to będzie on również działał z Action 2. Przetestowałem go z najtańszym możliwym bezprzewodowym mikrofonem klipsem na USB-C i działał poprawnie, chociaż oczywiście spodziewam się, że jakość mikrofonów od DJI będzie dużo wyższa.

Z dnia Vlogera

Tym sposobem dochodzimy do strumieniowania treści bezpośrednio z kamerki. Po sparowaniu kamerki z aplikacją DJI Mimo mamy dostęp do podglądu nagrywanego obrazu praktycznie bez opóźnienia w stosunku do obrazu na ekranach kamerki. Co ważniejsze, podgląd jest widoczny przez cały czas, nie tylko przed rozpoczęciem nagrywania. Również z poziomu aplikacji możemy zarządzać wszystkimi ustawieniami kamerki, pobierać bezprzewodowo nagrania na telefon, czy rozpocząć transmisję na żywo. DJI Mimo współpracuje z trzema europejskimi serwisami:

  • Facebook
  • YouTube
  • RTMP (serwis bilibili)

Transmisję możemy udostępniać przez znaną sieć Wi-Fi lub mobilnie, przez połączenie komórkowe (LTE, 5G), a maksymalną rozdzielczością transmisji jest 1080p (RTMP) i 720p (Facebook i Youtube). Najważniejszy jest tutaj fakt włączonej stabilizacji obrazu podczas streamingu i braku wymuszonych dodatkowych abonamentów, aby z niego korzystać. Ogólna jakość wideo jest dobra jak na 720p. Po zakończeniu strumieniowania możemy je wznowić w dowolnym momencie, wchodząc w ustawienia kamerki, już bez ponownej konfiguracji na smartfonie. To wszystko wraz z możliwością podłączenia dodatkowych mikrofonów tworzy z DJI Action 2 idealną opcję dla vlogera-sportowca.

tryb pełnoekranowy DJI Action 2

Jakość nagrań przy niskim naświetleniu

Jak każda kamerka sportowa, DJI Action 2 nie jest idealna przy słabym oświetleniu. Aby RockSteady dobrze działało, czas naświetlania musi wynosić około 1/200 sekundy, a relatywnie mały sensor nie pozwoli na idealny obraz w ciemności, tak jak w aparatach pełnoklatkowych. Jednak DJI pod tym względem działa wzorowo, duży sensor i odpowiednio skonfigurowane algorytmy nie pozwalają na pokazanie się nagannego cyfrowego szumu nawet przy nagrywaniu w ciemności – czułość nie jest na tyle duża, aby pozwalała na użycie kamerki jako wideorejestratora w samochodzie poza miastem, jednak w mieście przy wyłączonej stabilizacji nocne nagrania wyglądają zadziwiająco dobrze.

kamerka w ręce DJI Action 2

DJI Action 2 i zdjęcia

W trybie zdjęć mamy do wyboru format jpg i raw, z którego jestem bardzo zadowolony, niestety nie mamy możliwości skorzystania z całego sensora i FOV jest ograniczony do trybu Standard (Dewarp) i Wide. Format zdjęć to 4:3 lub 16:9. Jakość zdjęć jest poprawna jednak możemy potraktować tę funkcję w kamerce jako dodatek i okazjonalny aparat szerokokątny.

Dużo ciekawiej robi się przy włączeniu trybu Timelapse i Hyperlapse. Hyperlapse używa nagrania wideo, aby stworzyć jeden przyśpieszony film (od 1080p do 4K), przyśpieszenie ustawiamy przed nagraniem, albo oddajemy dowodzenie trybowi auto. W trybie Timelapse kamerka robi zdjęcia w zadanym odstępie czasu i łączy całość w video wysokiej jakości. Nie musimy przy tym robić obliczeń interwału i długości filmiku, oprócz ustawień użytkownika są już na stałe zdefiniowane ustawienia efektownych zachodów słońca, przemieszczania się chmur na niebie i miejskiego życia. Niestety tutaj również maksymalna rozdzielczość filmiku to 4K.

Mocowania i akcesoria DJI Action 2

Na koniec należy wspomnieć o samych akcesoriach od DJI i kompatybilności kamerki z aktualnymi mocowaniami. DJI postawiło na całkowicie metalowe adaptery mocowań, są one niezwykle mocne i trwałe, jak to metal. Jednak same nóżki do mocowania w standardowych sankach kamerek sportowych są nieco grubsze od standardowych plastikowych, przez co część z moich nieoryginalnych adapterów nie była w stanie połączyć się z mocowaniem od DJI. Rozwiązaniem są oryginalne mocowania kamerek lub bezpośrednio mocowania dedykowane DJI Action 2, z których najciekawszym jest mocowanie na głowę.

Podsumowanie recenzji DJI Action 2

Czytając i oglądając inne recenzje tej kamerki, nie byłem pewny, czego oczekiwać. Okazało się, że dużo negatywnych opinii było niesłusznych, a sama kamerka, mimo że jest dedykowana FPV, będzie dobrym kompanem kogoś, kto chciałby nie tylko latać, a również vlogować bez abonamentów, uprawiać sporty i nie przejmować się jej uszkodzeniami. Pod względem jakości nagrywania DJI Action 2 nie ma się czego wstydzić, chociaż dla kogoś, kto już skosztował 5.3K, może brakować tej dodatkowej klarowności. W zestawie znajdziemy dużo więcej uchwytów, za które przy innych kamerkach musimy dużo zapłacić. Na dodatek magnetyczna podstawka pozwala nam przyczepić kamerkę do dowolnej stalowej powierzchni. To czyni z tej kamerki idealne rozwiązanie dla kogoś w wiecznym ruchu – kamerka w kieszeni spodni mieści się idealnie i nie przeszkadza bardziej niż paczka zapałek.

Minusy

  • ograniczająca pamięć wewnętrzna
  • mała wbudowana bateria
  • nie pasuje do wszystkich mocowań

Plusy

  • mały rozmiar
  • dobra jakość obrazu 4K
  • dobra jakość nagrań nocnych
  • automatyczna temperatura barwy nagrania
  • działa z mikrofonami USB-C
  • poprawny tryb slow motion
  • można odpiąć powerbank podczas nagrywania
  • Dwa ekrany OLED
  • podgląd nagrana na żywo przez Wi-Fi
  • łatwe vlogowanie

Ocena redakcji

8/10