Baterie Green Cell: Standard, PRO i ULTRA – o co tu chodzi i jak wybrać?

Pracujesz zdalnie czy często przemieszczasz się ze swoją elektroniką? I w jednym, i w drugim wypadku zdarza się zapewne, że musisz pracować na baterii. Dlatego, jeśli wymieniasz tę, którą fabrycznie zainstalowano w Twoim laptopie, zmień ją na najlepszą. I to nie tylko dla Twojego lapka, ale i stylu życia oraz pracy. Akumulator akumulatorowi nierówny, na rynku można znaleźć różne alternatywy, w tym takie o dużo większej pojemności niż w wymienianym komponencie. Jedną ze zdecydowanie wyróżniających się marek jest Green Cell. W ofercie posiada zarówno standardowe baterie, jak i oznaczone PRO i ULTRA. Czym się różnią i jak wybrać odpowiedni akumulator?

Przede wszystkim – o czym pamiętać przy dobieraniu baterii do laptopa?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na akumulatory od Green Cell, czy innego producenta, powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy. Michał Bródka ze Świat Baterii Blog wskazuje konkretnie na trzy: model (oznaczenie) baterii, jej napięcie oraz pojemność.

Oznaczenie to ciąg znaków (liter i cyfr), pozwalający na ustalenie kompatybilności baterii z konkretnym modelem laptopa. Nie zawsze musimy pracować z akumulatorem wypuszczonym przez tę samą firmę, której dziełem jest nasz przenośny komputer. Co więcej, tylko baterie innych producentów, jak np. Green Cell, mogą pozwolić na znaczne zwiększenie czasu pracy akumulatorze. Zawsze natomiast musimy pamiętać o tym, żeby między baterią a laptopem była zgodność.

Tyczy się ona także wyrażanego w woltach napięcia – jeśli do laptopa potrzebna jest bateria wysokonapięciowa (14,4 lub 14,8V) nie powinniśmy instalować tam akumulatora o niskim napięciu (10,8 lub 10,11V). Z kolei pojemność (określana w miliampero-godzinach lub wato-godzinach) mówi nam, jak długo będziemy mogli pracować na jednym cyklu (im wyższa wartość, tym dłuższy czas pracy). Pojemność, którą można najczęściej spotkać, to 4400 mAh (choć są też niższe).

bateria do laptopa

Czy wybierać baterię o jak największej pojemności?

Teoretycznie tak. W praktyce trzeba jeszcze uwzględnić dwie kwestie. Po pierwsze – w niektórych przypadkach większa pojemność może wiązać się ze zwiększeniem liczby ogniw, a co za tym idzie – większymi rozmiarami baterii. Zazwyczaj jest to rozwiązywane w taki sposób, że bateria z dodatkowymi ogniwami posiada „stopkę” lub pewną część lekko wystającą z tyłu laptopa. Rozwiązanie ze „stopką” posiada tę zaletę, że nieco podnosi laptopa i poprawia w ten sposób temperaturę w urządzeniu. Nie każdemu może to jednak, choćby ze względów estetycznych, pasować (choć są alternatywy w postaci akumulatorów z ogniwami o większej pojemności, które nie zwiększają objętości – będzie o nich mowa w dalszej części artykułu.)

Dlatego – po drugie – dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bateria o większej pojemności jest nam faktycznie potrzebna. Na przykład nie wykonujemy pracy w taki sposób lub w takim miejscu, że musimy częściej siedzieć na akumulatorze (np. nie pracujemy zbyt często w podróży czy pomieszczeniu, w których trudno o dostęp do gniazdka). Wtedy bardzo możliwe, że zakup pojemniejszej baterii nie jest absolutną koniecznością.

Nawet jeśli wybierasz akumulator o zmniejszonej pojemności, pamiętaj, by pochodził od sprawdzonych, uznanych marek, które zapewniają dobrą jakość wykonania. Chodzi przecież o to, by nie wymieniać baterii co sezon czy dwa – nawet jeśli pracujesz na niej stosunkowo rzadko.

Baterie Green Cell – poznaj dostępne warianty

Standard

green cell baterie

Standardowe baterie Green Cell to propozycja dla osób poszukujących po prostu solidnego akumulatora. Najbardziej liczne warianty oferują pojemność 4400 mAh. Jednak już w tym segmencie znajdziemy powiększone – z dodatkowymi trzema lub sześcioma ogniwami (tutaj mamy pojemność 6600 i 8800 mAh). Akumulatory takie cechują się żywotnością do 500 cykli ładowania (to znaczy, że dopiero po takim czasie bateria zacznie wyraźnie krócej działać).

PRO

green cell bateria pro

Ten rodzaj baterii odznacza się dłuższą żywotnością (do 700 cykli ładowania) oraz większą wytrzymałością. Wiąże się to z lepszymi jakościowo ogniwami (Samsung SDI, charakteryzujące się zwiększoną gęstością energii) oraz większą pojemnością względem opcji standardowej. Zamiast 2200 mAh mamy 2600, a zamiast 4400 – 5200 mAh. Co ważne, bateria taka nie odstaje kształtem od standardowej. Są naturalnie większe, sięgające 7800 mAh, które już nieco wystają poza laptopa.

ULTRA

green cell ultra

To zdecydowanie najwyższa klasa baterii Green Cell, przeznaczona dla osób, którym zależy na maksymalnej jakości użytkowanego sprzętu (producent sam stwierdza, że przy tworzeniu tych akumulatorów kierowano się mottem Lepsze niż ideał). Zastosowane w nich ogniwa pochodzą od Panasonica (ciekawostka – jest to ten sam rodzaj, którego używano w Tesli), a żywotność sięga nawet tysiąca cykli.

Gabaryty nie różnią się od standardowych, ale pojemność sięga 6800 mAh, czyli więcej o 2400 mAh (a więc ponad 50%) od najpopularniejszego wariantu Standard. Przekłada się to rzecz jasna na dłuższy czas pracy. Biorąc pod uwagę zachowanie standardowych rozmiarów, jest to świetna opcja dla tych, którym zależy na bardzo dużej pojemności i długiej żywotności, ale wolą by nic im poza laptopa nie wystawało.

Na chwilę obecną nie mieliśmy okazji przetestować żadnej z tych baterii na Geeksie. Niemniej jeśli tylko do nas trafi, na pewno podzielimy się swoimi odczuciami.

Źródła: Green Cell, Świat Baterii Blog