A po co mi… sprężone powietrze?

Wysokie temperatury to największy wróg komputera. Czynnikiem odpowiedzialnym za przegrzewanie się może być brud. Grube warstwy kurzu mają działanie termoizolacyjne i utrudniają schładzanie podzespołów. Jak pozbyć się kurzu? Dlaczego warto używać sprężonego powietrza? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Co to jest sprężone powietrze?

Sprężone powietrze to gaz utrzymany w ciśnieniu większym niż to atmosferyczne. Sprzedawany jest zazwyczaj w puszkach o pojemności 400 lub 600 ml. Wewnątrz puszki niestety nie masz do czynienia z czystym powietrzem, znajduje się tam mieszanina gazów, takich jak propan, butan, izobutan. Cała zawartość wydmuchiwana jest w postaci aerozolu i świetnie radzi sobie z kurzem oraz pyłkami.

Podczas czyszczenia sprzętów sprężonym gazem trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo w zasadzie w każdym sprężonym „powietrzu” występuje butan, czyli gaz palny. Dlatego czyszczony sprzęt powinien być chłodny, a sama operacja powinna zostać wykonana w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Pamiętaj też, by nie zostawiać puszki z gazem na słońcu, w nagrzanym samochodzie, ani w pobliżu piekarnika, czy innego urządzenia emitującego duże ilości ciepła. 

Do czego warto używać sprężonego powietrza?

Powietrze w sprayu to bezpieczny środek pozwalający czyścić elektronikę w trudnodostępnych zakamarkach. Usuwa okruszki, kurz, pyłki czy włosy z trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny w klawiaturze. W puszce nie ma wody, więc nic nie będzie korodować. Gaz nie przewodzi też prądu, co eliminuje ryzyko zwarcia. Sprężone powietrze często stosuje się do czyszczenia:

  • Wnętrza komputerów oraz laptopów.
  • Zanieczyszczeń z klawiatury lub innych peryferiów.
  • Newralgicznych miejsc w aparatach fotograficznych.
  • Kurzu gromadzącego się w schowkach samochodowych
  • Sprzętów codziennego użytku, które mają szczeliny lub zakamarki.

Sprawdź środki czystości dostępne w x-kom

 

filtry antykurzowe przeciwkurzowe filtracja obudowy corsair 465X

Jak wyczyścić komputer używając sprężonego powietrza?

Jedną z funkcji obudowy jest wymiana powietrza – wprowadzanie chłodnego, odprowadzanie nagrzanego. Nowa, czysta, jeszcze niezakurzona obudowa, radzi sobie z tym znakomicie. Problem pojawia się dopiero po czasie, gdy na filtrach osadza się kurz. Kurz na wentylatorach i filtrach to jedno. Drobinki osadzają się też w środku, na komponentach, co prowadzi do ich przegrzewania.

Z pomocą przychodzi sprężone powietrze, dzięki któremu możesz pozbyć się kurzu. Żeby dodatkowo chronić komponenty, dobrze zaopatrzyć się w opaskę antystatyczną. Na wszelki wypadek, by nie przenosić wyładowań na podzespoły. 

Czyszczenie komputera w 7 krokach:

Krok 1: Wyłącz komputer i odłącz go od zasilania.

Komputer bez zasilania

Krok 2: Otwórz obudowę komputera.

Wnętrze komputera

Krok 3: Używając sprężonego powietrza, przedmuchaj wewnętrzne elementy komputera krótkimi podmuchami. Warto zacząć od elementów najgłębiej położonych, żeby nie wdmuchiwać kurzu z powrotem. Nie zbliżaj dyszy zbyt blisko oczyszczanych powierzchni, trzymaj ją w odległości co najmniej 5 cm.

Czyszczenie podzespołów

Krok 4: Usuń kurz nagromadzony na wentylatorach. W tym celu przytrzymaj wentylator palcem, aby się nie obracał podczas wdmuchiwania na niego sprężonego powietrza. Jeśli zabrudzenia nie ustępują, możesz użyć ściereczki z mikrofibry i pianki do czyszczenia plastiku. Jeżeli wentylatory są trudnodostępne, musisz je wymontować z obudowy.

Czyszczenie wentylatorów

Krok 5: Wyczyść zasilacz, usuwając pyłki krótkimi dmuchnięciami. Jeśli pod zasilaczem jest filtr przeciwpyłowy, wyjmij go i również przedmuchaj.

Czyszczenie zasilacza

Krok 6: Radiator i wentylator zamontowany na procesorze także powinny zostać wyczyszczone. Wydmuchanie kurzu to podstawowy zabieg i można go przeprowadzić samemu. Raz na jakiś czas warto także zdemontować chłodzenie CPU i wymienić pastę termoprzewodzącą. Ale zrób to tylko wtedy, gdy masz pewność, że sobie poradzisz. 

Podczas wykonywania takiej operacji warto wyposażyć się wcześniej w nową tubkę pasty termoprzewodzącej oraz alkohol izopropylowy. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Piotra Jak schłodzić procesor komputera?.

Kurz w radiatorze chłodzenia CPU

Krok 7: Na koniec pozostaje wyczyścić obudowę na zewnątrz. Jeżeli twoja obudowa posiada szklane panele boczne, warto zakupić piankę do czyszczenia szkła.

Czyszczenie szkła

Czyszcząc komputer wydłużasz jego żywotność

Komputer potrzebuje do pracy prądu. Siłą rzeczy część energii elektrycznej zamienia się w cieplną, a ta najsilniej daje się we znaki w procesorze i karcie graficznej. Gdy są zakurzone, nagrzewają się jeszcze mocniej, bo kurz tworzy warstwę termoizolacyjną. Przegrzane komponenty pracują krócej, bo ich podzespoły poddawane są większym przeciążeniom.

Pamiętaj też, że brudne wentylatory obracają się wolniej. Kurz osiada w łożyskach i spowalnia wirowanie łopatek. W efekcie obieg powietrza słabnie, a w obudowie robi się goręcej. Komputer, którego wnętrze jest czyste działa sprawniej i jest mniej podatny na awarie.

Jak często czyścić komputer?

Aby utrzymać komputer w jak najlepszej kondycji, warto przynajmniej raz w miesiącu zadbać o jego  czystość, szczególnie jeśli posiadasz zwierzęta lub mieszkasz w szczególnie zapylonym środowisku. 7 powyższych kroków zajmuje chwilę i może być zbawienne dla komputera.

A po co mi… Prawdziwa kopalnia wiedzy użytecznej

A po co mi… to seria tekstów, w których autor dzielnie mierzy się z malkontencko-gderliwymi tezami i pytaniami, sięgając każdorazowo po rzeczowe, roztropne oraz pragmatyczne kontrargumenty. Inspiracji do powstania cyklu dostarczają zrzędliwe komentarze internautów, wynikające najczęściej z niedostatecznej znajomości tematu bądź obłudnych pomówień, które krążą w sieci, a które utrudniają poznanie sedna sprawy.

Tematów do publikacji nam nie brakuje, lecz jeśli coś nurtuje Was szczególnie, wyślijcie mail na adres: geex@x-kom.pl.

Kolejny, poświęcony Wideorejestratorom

Poprzedni, poświęcony Głowicom termostatycznym