Kontrola rodzicielska na Androidzie. Czym jest? Jak ją włączyć?

Przychodzi czas, że dziecko otrzymuje swój pierwszy telefon. Zazwyczaj z Androidem, bo taki sprzęt jest tańszy. I wtedy przydaje się kontrola rodzicielska na Androidzie, która nazywa się dość niefortunnie, ale ma za zadanie chronić przed poważnymi konsekwencjami. W tym przed najpoważniejszymi, czyli wyłudzeniami danych oraz kradzieżą haseł.

Co to jest kontrola rodzicielska na Androidzie?

Dzieciaki wchodzą do cyberprzestrzeni z niesamowitą łatwością. Odnajdują się w niej nieporównywalnie szybciej od dorosłych, traktując świat wirtualny na równi z realnym. Dla nich to norma, bo od urodzenia widzą dorosłych korzystających z internetu, komputerów i smartfonów. Traktują to jak coś najzupełniej naturalnego, na równi z meblami, jedzeniem i samochodem.

Brakuje im jednak wiedzy o zagrożeniach, jakie czają się w sieci. Dzieci muszą być tego nauczone, tak samo jak tego, że nie rozmawia się z nieznajomymi i nie odchodzi z nimi z placu zabaw. Internet jest źródłem wiedzy, co do tego nie można mieć wątpliwości. Jednakże roi się w nim od pułapek:

  • połączenia z numerami płatnymi dodatkowo (w dodatku kosztującymi niemało)
  • nieuczciwe praktyki telemarketerów
  • treści nieodpowiednie dla nieletnich (seks, nagość, przemoc, wojna, narkotyki)
  • cyberprzemoc
  • cyberstalking
  • spędzanie wielu godzin przed ekranem smartfona
  • mikropłatności w grach
  • złośliwe oprogramowanie (spyware, worm, adware, ransomware)

Maluchy nie zdają sobie sprawy, że ktoś ma niecne zamiary i chce oszukać, okraść lub ma zamiar czerpać przyjemność z czyjegoś nieszczęścia, nękając i poniżając. To na rodzicu spoczywa obowiązek uświadamiania, choć trzeba mieć na uwadze dziecięcą przekorność, jak i ciekawość świata.

Tylko czy da się pogodzić bezpieczeństwo w sieci z ciekawością? Oczywiście, że tak. I temu służy kontrola rodzicielska na Androida. W tym celu możesz skorzystać albo z rozwiązań oferowanych przez Google i Microsoft, albo z dostępnych w aplikacjach firm trzecich. W tym tekście skupię się na rozwiązaniach dwóch amerykańskich gigantów. Rozwiązaniach darmowych, zintegrowanych z systemami operacyjnymi komputerów i smartfonów.

Jak skonfigurować kontrolę rodzicielską w Google Play?

  1. Otwórz aplikację Google Play (inaczej Sklep Play) i pamiętaj, że musisz być zalogowany do konta Google.
  2. Kliknij ikonę konta w prawym górnym rogu aplikacji.
  3. Wybierz Ustawienia -> Rodzina -> Kontrola Rodzicielska.
  4. Włącz opcję Kontrola rodzicielska.
  5. Ustaw i potwierdź kod PIN (nie pokazuj go dziecku) – jeśli z jednego smartfona korzysta kilka osób, możesz przypisać różne ustawienia dla różnych kont.
  6. Określ treści, które chcesz filtrować i zatwierdź je.

Jak działa kontrola rodzicielska w Google Play?

Jak wynika z powyższej instrukcji, kontrola rodzicielska Google Play odnosi się tylko do pobierania aplikacji, głównie gier z ograniczeniem PEGI. Nie jest to zatem ochrona doskonała, bo ogranicza się wyłącznie do tego, co dziecko może pobrać i za co może zapłacić.

Każda próba pobrania gry wymagającej opłaty wiąże się z autoryzacją kodem PIN. Tym samym kodem PIN, który Ty ustalałeś w ramach Kontroli rodzicielskiej Google Play. Dużo więcej oferuje Google Family Link.

Jak skonfigurować kontrolę rodzicielską w Google Family Link?

  1. Pobierz i zainstaluj aplikację Google Family Link na swoim smartfonie.
  2. Otwórz ją i zaznacz swoje konto jako administratora rodziny.
  3. Pobierz i zainstaluj Google Family Link dla dzieci i nastolatków na urządzeniu dziecka.
  4. Dodaj adresy pocztowe dzieci (Gmail) do swojej wersji aplikacji.
  5. Ustaw filtry w przeglądarce i w aplikacjach.

Przed czym chroni Google Family Link?

O tym, że Google Family Link rzeczywiście działa świadczą najlepiej negatywne komentarze nastolatków pod aplikacją. Faktem jest, że Family Link umożliwia włączenie ograniczeń na:

  • gry, muzykę, filmy i książki pobierane przez Google Play.
  • strony dla dorosłych w przeglądarce Chrome.
  • wszystkie strony w internecie, z wyłączeniem tych wybranych (określonych przez rodzica).
  • filtry wyszukiwania w Google (aktywacja Safe Search).
  • filtry wyszukiwania na YouTube (poza treściami adresowanymi do dzieci).
  • czas spędzony z aplikacjami na Androida – tu nakładasz blokadę całkowitą oraz ograniczenia czasowe na każdą aplikację.
  • dzienny limit korzystania z urządzenia, a kiedy ma ono mieć porę snu (urządzenie jest wtedy zablokowane, ale można wykonywać połączenia telefoniczne).

Poza tym w ramach Google Family Link sprawdzisz, gdzie znajduje się dziecko, korzystając z funkcji Sprawdź lokalizację dziecka.

Interfejs pozwala też na sprawdzanie, ile czasu dziecko faktycznie spędzało z daną aplikacją, co ma zastosowanie, gdy nie nakładasz limitu czasowego i chcesz wierzyć na słowo. Tutaj zweryfikujesz, jak dane słowo ma się do rzeczywistości. Podobnie rzecz się ma z pobieraniem aplikacji, w tym także tych pochodzących z nieznanych źródeł, jak również z dodawaniem użytkowników do urządzenia – co wiąże się z próbą obejścia zabezpieczeń Family Link.

Mało tego, Google Family Link działa na Chromebookach, czyli na laptopach z systemem operacyjnym Google.

Bezpieczeńśtwo kontrola rodzicielska systemu Windows 10

Jak działa Microsoft Family Safety?

Na początek ważna informacja. Microsoft Family Safety występuje w dwóch odsłonach – bezpłatnej i płatnej. Ta druga dodaje tak naprawdę jedynie dostęp do lokalizacji urządzenia, które chcesz sprawdzić oraz dostęp do klasycznych odsłon aplikacji Microsoft 365 (w wersji darmowej skorzystasz z Worda, Outlooka i innych wyłącznie online).

Microsoft Family Safety daje się zainstalować na komputerach PC, smartfonach z Androidem, a także na sprzęcie Apple (ale dziś nie o nim piszę).

W Microsoft Family Safety ustawisz:

  • filtrowanie i blokowanie stron internetowych
  • limit wydatków na gry w Microsoft Store
  • dzienny limit korzystania z laptopa / komputera / Xboksa / smartfona

Jeśli pozwolisz, tutaj nie będę już się powtarzał, bo uruchamianie oraz konfigurację Family Safety opisałem w artykule: Kontrola rodzicielska Windows 10. Jak włączyć? Jak ją ustawić?