Po co kontrola rodzicielska w komputerze?
Kontrola rodzicielska przydaje się z kilku powodów. Po pierwsze, internet to siedlisko żmij, przemocy, seksu i niegodziwców wszelkiej maści. Celowo demonizuję wirtualną przestrzeń i robię to ponad miarę, niemniej takie zagrożenia też tam czyhają. Warto się przed nimi uchronić.
Po drugie, kontrola rodzicielska w Windows 10 nie polega wyłącznie na blokowaniu dostępu do witryn, lecz także na rozsądnym wyznaczaniu czasu spędzanego przed komputerem. Dzieciaki mają prawo pograć, pooglądać głupoty na YouTube, a w sieci szukają też wiedzy. Problem w tym, że tracą poczucie czasu i siedzą przed ekranem dłużej, niżby należało. Tam dzieje się dużo, tam wszystko jest na wyciągnięcie kciuka, a to kusi.
Po trzecie, płatności internetowe, które są normą. Czymś niezwykle prostym i szybkim, a przez to stają się polem do nadużyć. Kontrola rodzicielska nakłada ograniczenia na zakupy w sieci, dokonywane np. w sklepie z aplikacjami. To Ty, jako rodzic, wyznaczasz kwotę, jaką dziecko może wydać na gry, żeby uczyć je rozsądnego wydawania pieniędzy.
Wiedz, że jest to po prostu przydatne narzędzie, dające poczucie spokoju, a nie metoda totalnej kontroli dziecka. To wcale nie na tym polega.
Jak włączyć kontrolę rodzicielską na Windows 10?
Krok 1. Najpierw konto Microsoft online
Zarządzanie panelem kontroli rodzicielskiej rozpoczyna się od zalogowania do konta Microsoft. Podkreślam, że do konta online. Nie wystarczy zalogować się do pulpitu komputera.
Jeśli nie masz jeszcze konta online, koniecznie je załóż. Nie tylko na potrzeby kontroli rodzicielskiej, lecz także do robienia kopii zapasowej systemu na OneDrive.
Gdy masz już konto Microsoft online:
- Uruchom Ustawienia -> Konta -> Rodzina i inni użytkownicy.
- Utwórz konto dziecka, klikając: Dodaj członka rodziny.
- Jeśli dziecko ma maila, wprowadź adres i odbierzcie wysłane zaproszenie.
- Przejdź do strony account.microsoft.com/family aby ustawić szczegóły kontroli rodzicielskiej.