Zegarki Garmin Fenix 6. Dla tych, którzy nie boją się wyzwań

Czy końcówka sierpnia to dobry czas na premierę zegarka sportowego? Mogę śmiało powiedzieć, że dla takiego, jak Garmin Fenix 6 lepszego czasu nie ma. Producent określa go jako sprzęt na prawdziwe oblicze przygody, a więc na działanie w obliczu niesprzyjających warunków. One lada moment nastaną wraz z nieuchronnym nadejściem jesieni i zimy.

Przygoda bez ograniczeń

Skoro zegarek ma mi towarzyszyć w trakcie wypraw, to siłą rzeczy MUSI być odporny. Bardzo odporny, abym nie musiał się martwić dodatkowo o niego. W terenie wystarczą mi troski o samego siebie. Podobnie jest z resztą w trakcie ćwiczeń. Przecież nikt nie chce się rozpraszać i zastanawiać, czy bieg w deszczu nie zaszkodzi aby podzespołom zegarka?

W telegraficznym skrócie mogę określić zegarki Garmin z serii Fenix 6 mianem zegarków multisportowych, zatem dopasowanych do najróżniejszych potrzeb. Od ćwiczeń rzeźbiących sylwetkę w klubie fitness, przez narciarstwo klasyczne, bieganie, pływanie, jazdę rowerem, surwiwal, aż po wspinaczkę i grę w golfa. Dla każdej aktywności stworzono odrębny profil.

Oczywiście Garmin Fenix 6 zaserwuje potem zaawansowane dane treningowe, do których zaliczają się m.in.: dynamika biegu, pułap tlenowy, wskazówki dotyczące czasu regeneracji po wysiłku i wiele innych. Są to informacje daleko wykraczające poza klasyczne mierniki aktywności.

Garmin Fenix 6 Sapphire

Bateria, która wytrzymuje do 48 dni

Zegarki Fenix 6 mają ramki ze stali nierdzewnej lub są pokryte powłoką węglową (DLC). Wbudowana bateria, jeśli naładować ją do pełna, zapewnia do 14 dni pracy w trybie zegarka. Po aktywacji modułu GPS może działać do 10 godzin bez przerwy, odtwarzając przy tym muzykę bezpośrednio z zegarka.

Aktywując tryb ekspedycyjny, mogę wydłużyć czas pracy na baterii i zdecydowanie rzadziej ją ładować. Gdzieś tam, hen w terenie z pewnością mi się to przyda, bo jednocześnie dalej będę mógł korzystać z GPS. Natomiast o wpływie różnych aplikacji na żywotność akumulatora powiadomi mnie menedżer zasilania. Dzięki temu wiem, z czego warto w danej chwili korzystać, a co należałoby wyłączyć, żeby nie drenować baterii.

Co więcej, dla niektórych sportów istnieją odrębne, dedykowane tryby:

  • PacePro – pomaga utrzymać tempo podczas biegu dzięki nawigacji dostosowanej do nachylenia terenu.
  • ClimbPro – w czasie rzeczywistym wyświetla informacje o bieżących i zbliżających się podjazdach i podbiegach, w tym o nachyleniu, odległości i wzroście wysokości.
  • Pola golfowe – na kolorowych mapach CourseView obejrzysz ponad 41 000 pól golfowych na całym świecie, zyskasz też dostęp do funkcji celowania i PlaysLike Distance.
Garmin Fenix 6

Czujnik tętna, pulsometr i inne

Z poziomu zegarka Garmin Fenix 6 mogę zmierzyć tętno. Nadgarstkowy pomiar tętna pomaga zmierzyć na przykład intensywność ćwiczeń. Z kolei pulsoksymetr umożliwia śledzenie aklimatyzacji wysokościowej oraz określenia stopnia absorpcji tlenu przez ciało. Do dyspozycji mam również monitor energii Body Battery. Ten pozwala obliczyć energii zmagazynowanej w ciele do określenia, czy mogę jeszcze być aktywny, czy może wrzucić już na luz i udać się na spoczynek.

Z myślą o tych, którzy lubią się wspinać, Garmin zaimplementował czujniki ABC – wysokościomierz, barometr i 3-osiowy kompas. Dostarczają one komplet danych, jakże ważne na nowym szlaku, gdzie drobny nieraz błąd może spowodować zarzucenie eskapady do czasu lepszego przygotowania się.

A co w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu? Garmin Fenix 6 jest i na to gotowy. Gdyby coś się stało mam do dyspozycji funkcję wezwania pomocy, a nawet wykrycia zdarzenia. Meldunek o moim położeniu zostanie następnie wysłany do kontaktów alarmowych, ale niezbędne jest wcześniejsze sparowanie zegarka ze smartfonem. Nie zabrakło rzecz jasna dostępu do usługi Garmin Pay. Bo kto nosiłby przy sobie stale portfel i gotówkę?

Garmin Fenix 6 Pro

Fenix 6 ma własne, wbudowane mapy

I to bardzo ciekawe mapy. Na okrągłej tarczy zegarka odczytać mogę trasę zaznaczoną z benedyktyńską wprost precyzją. Garmin Fenix 6 wyświetli mi wskazówki o każdym skręcie i każdym zawrocie, jaki przyjdzie mi wykonać.

Fenix 6 ma ponadto funkcję planowania trasy powrotnej. Wszystko, co muszę zrobić, to wprowadzić odległość, jaką chcę pokonać. Zegarek zrobi za mnie resztę, tj. wyznaczy trasy, które zakończą się w punkcie startowym i pozwoli mi wybrać jedną z nich.

Mapy TopoActive Europa oraz mapy narciarskie przedstawiają się równie świetnie. Wystarczy pomyśleć, że na tarczy zegarka zobaczę nazwy biegów oraz skalę trudności stoku jeszcze zanim nim pomknę. Podoba mi się także zasobność bazy, która obejmuje aż 2000 ośrodków narciarskich na całym świecie.

Garmin Fenix 6 Solar i pozostali

Premierowe portfolio zegarków Fenix 6 prezentuje się niezwykle okazale. Modele z Fenix 6S mają koperty o średnicy 42 mm. Klasyczne, o wielkości 47 mm, mają w nazwie Fenix 6, natomiast wersja z kopertą 51 mm została nazwana Fenix 6X. Łącznie do wyboru macie 19 modeli.

Istnieją ponadto edycje Sapphire (mają odporne na zadrapania szkiełko szafirowe) oraz Pro (modele Pro obsługują muzykę, mapy i Wi-Fi). Garmin wprowadził także do oferty zegarki z przyrostkiem Solar. Jak nietrudno się domyślić, otrzymały szkło Power Glass nad tarczą, które gromadzi energię słoneczną. Działa tak, jak panel słoneczny, przy czym ta opcja dostępna jest wyłącznie dla zegarków z kopertą 51 mm.

A teraz najlepsze – każdy zegarek Garmin Fenix 6 może być równocześnie Pro i Sapphire.

Garmin Fenix 6 Pro Solar