Zegarki Garmin Forerunner i Fenix – technologiczne wsparcie sportowców

Inteligentne zegarki sportowe to urządzenia, które spoczywając wygodnie na nadgarstku, przyjmą rolę Twojego indywidualnego trenera. Firma Garmin wiedzie prym w tej branży, a w ich ofercie znajdzie się coś dla fanów najrozmaitszych dyscyplin sportowych. Czym jednak różnią się poszczególne modele i jakie znaczenie mają kolejne funkcje? Z pomocą spieszą szczegółowe tabele i poniższy artykuł.

Zegarki Garmin

Nie musisz już tonąć w kilkudziesięciu pootwieranych zakładkach i porównywać – funkcja po funkcji, który zegarek sportowy będzie dla Ciebie najlepszy. Przygotowaliśmy tabele, które ułatwią Ci ten proces. A w tym artykule znajdziesz wyjaśnienie cech, którymi wyróżniają się modele serii Forerunner oraz Fenix.

Garmin Forerunner

Atrybut biegacza to nie tylko specjalne obuwie, ale także odpowiednie narzędzie monitorujące. Seria Forerunner to zatem doskonały wybór dla fanów długich i krótkich dystansów pokonywanych o własnych nogach w truchcie i sprincie.

Garmin Forerunner

Garmin Fenix

Sportowa elegancja – to właśnie trend ostatnich lat, który spokojnie możemy przypisać urządzeniom Garmin Fenix. Zegarki te łączą w sobie ciekawy design i mnogość funkcji dostosowanych do wielu dyscyplin sportowych.

garmin fenix

Łączność w zegarkach Garmin

Bluetooth

Łączność, o której tu mowa, umożliwia nawiązywanie połączeń między urządzeniami. Wszystkie z dostępnych modeli serii Fenix i Forerunner mają łączność Bluetooth. Oznacza to, że z łatwością sparujesz bezprzewodowo smartwatch z telefonem czy komputerem. Dzięki temu możesz przesyłać informacje o swojej aktywności do odpowiedniej aplikacji i mieć przejrzysty wgląd w swoje dane. Takie połączenie urządzeń pozwala także na sterowanie zegarkiem z poziomu telefonu i na odwrót.

ANT+

ANT+ pełni podobną funkcję. Jest to protokół komunikacyjny, za pomocą którego różne urządzenia czy sensory mogą się ze sobą łączyć. Podczas gdy łączność Bluetooth pozwala na sparowanie tylko z jednym urządzeniem, ANT+ rozszerza standard komunikacji do kilku urządzeń jednocześnie. Możesz zatem połączyć informacje płynące ze smartwatcha, smartfona, pulsometru czy liczników.

NFC

NFC to także komunikacja, ale bliskiego dostępu. Urządzeń nie trzeba parować, aby przesłać dane. Wystarczy zbliżyć je na odległość do 20 cm. Dzięki działaniu na niewielkich odległościach łączność NFC zużywa mniej energii niż chociażby Bluetooth.

Ten typ komunikacji między urządzeniami kojarzony jest głównie z płatnościami zbliżeniowymi. I taką opcję posiadają także modele zegarków Garmin. Po dodaniu swojej karty do aplikacji Garmin Pay będziesz mógł korzystać z bezprzewodowych i bezdotykowych płatności, zbliżając jedynie nadgarstek do terminala.

garmin pay

Nawigacja satelitarna

GPS

Czujnik GPS odpowiedzialny jest za technologię określenia lokalizacji. Urządzenia z GPS informują o położeniu i pomagają w poruszaniu się po nowym, nieznanym terenie. Dzięki czujnikom nawigacji satelitarnej zegarki Garmin mogą oferować wiele funkcji, takich jak pomiary prędkości, dystansu, tempa. Umożliwiają nawigację, śledzenie trasy i obsługę wielu innych trybów.

GLONASS

GLONASS także jest systemem nawigacji satelitarnej, pracującej równorzędnie z GPS. Użycie obu systemów daje możliwość wykorzystania większej liczby satelitów dla dokładniejszego pomiaru pozycji, dystansu czy prędkości. Szybszy odbiór sygnału, spowodowany wykorzystaniem GPS+GLONASS, pozwala na dokładniejsze i bardziej realne nakreślenie śladu. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku trudniejszych terenów, gdzie widoczność nieba jest ograniczona.

Jeśli smartwatch posiada do tego system pozycjonowania Galileo, pomiar staje się jeszcze dokładniejszy.

Garmin Forerunner

Czujniki

Akcelerometr

Akcelerometr odpowiedzialny jest za mierzenie ruchów zegarka w pionie i w poziomie. Jest to czujnik niezbędny chociażby do liczenia kroków. Dzięki niemu możliwe jest także wykonanie pomiaru dystansu czy obliczenie spalonych kalorii. Akcelerometr wykorzystywany jest również podczas monitorowania snu, ponieważ wykrywa ruchy nadgarstka, czyli tym samym aktywność użytkownika. Czujnik ten umożliwia także pomiar tempa, dystansu i rytmu w trakcie ćwiczeń w pomieszczeniu, gdy moduł GPS jest wyłączony.

Żyroskop

Żyroskop to kolejny czujnik pomiaru ruchu, ale dokładniejszy. Mierzy bowiem ruch w trzech płaszczyznach. Dzięki temu wykonane wyliczenia, takie jak dystans czy spalone kalorie, są bardziej precyzyjne. 

Pulsometr

Pulsometr natomiast, dzięki wykorzystaniu modułu z wbudowanymi diodami i czujnikami, może zmierzyć Twój puls i ciśnienie krwi. Czujnik tętna wspomaga także dodatkowe funkcje smartwatchy – monitorowanie snu czy licznik kalorii.

Pulsoksymetr

Do pomiaru poziomu tlenu we krwi używany jest pulsoksymetr. Kontrolowanie takich parametrów pozwala określić, jak organizm aklimatyzuje się do wysokości. Funkcja ta będzie przydatna zwłaszcza dla osób uprawiających sporty wspinaczkowe lub ekspedycje.

Wysokościomierz barometryczny

Wysokościomierz barometryczny oblicza wysokość, na jakiej się znajdujesz, wykorzystując do tego pomiar ciśnienia. Im wyżej, tym ciśnienie jest mniejsze – właśnie na tej podstawie działa wysokościomierz barometryczny. Jednak, aby dane były dokładniejsze, należy go kalibrować – wprowadzając informacje ręcznie lub wykorzystując dane z GPS.

Nadgarstkowy pomiar tętna Garmin Elevate

Optyczny czujnik tętna, montowany w urządzeniach Garmin, monitoruje tętno użytkownika 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Jest to bardzo zaawansowana technologia, której celem jest dostarczenie precyzyjnych informacji dotyczących Twojego tętna podczas każdej aktywności.

pomiar tętna Garmin

Funkcje zegarków Garmin

Rodzaje aktywności

Zegarki Garmin mają fabrycznie zainstalowany pakiet różnych rodzajów aktywności. W ich skład wchodzą: bieganie, fitness, jazda na rowerze, joga, marsz, pływanie, siłownia, golf oraz tryb wielodyscyplinowy. Gdy wybierzesz odpowiednią aktywność, urządzenie wyświetli i zarejestruje dane odpowiadające konkretnej dyscyplinie.

Można jednak stworzyć nowy tryb aktywności. Wówczas należy zaznaczyć, które funkcje zegarka mają być wykorzystane podczas wykonywania ćwiczeń w tym trybie, czyli jakie pomiary ma wykonać zegarek i jakie dane chcesz widzieć na swoim wyświetlaczu w trakcie treningu.

Zgodność z Garmin Connect Mobile

Garmin Connect Mobile to stworzona specjalnie dla urządzeń Garmin aplikacja, która pomaga usystematyzować zebrane pomiary i informacje o aktywnościach. Na podstawie zgromadzonych statystyk możesz analizować swoją sportową aktywność, dane dotyczące zdrowia, efektywność treningów. Z aplikacją Garmin Connect Mobile pobierzesz plany i wskazówki treningowe oraz podejmiesz rywalizację z wynikami – własnymi i innych użytkowników.

garmin connect aplikacja

Aplikacja Connect IQ

Dostęp do aplikacji Connect IQ daje użytkownikom zegarków Garmin możliwość rozszerzenia swojego modelu o dodatkowe funkcje. Dzięki niej do bazy danych urządzenia można dograć mniej popularne rodzaje aktywności fizycznej, które nie zostały ujęte fabrycznie, co pozwala na poszerzenie listy dostępnych funkcji. Oprócz tego dostępnych jest więcej ciekawych aplikacji czy widżetów.

Pilot VIRB

Jest to funkcja, która umożliwia sterowanie kamerą sportową VIRB wprost z urządzenia. Aby użytkowanie jej było szybsze i możliwe z poziomu nadgarstka, należy sparować oba urządzenia. Wówczas wystarczy wybrać odpowiedni przycisk zegarka, aby rozpocząć i zakończyć nagrywanie czy zrobić zdjęcie.

Aplikacja LiveTrack

Aplikacja LiveTrack służy do udostępniania lokalizacji na żywo. Po uruchomieniu funkcji, do wybranej przez Ciebie grupy osób, zostanie wysłany link z podglądem informacji dotyczących Twojej aktywności. Osoby te mogą zatem na bieżąco zobaczyć Twoje położenie i postęp – dystans, czas, średnie tętno i tempo.

Aplikacja LiveTrack będzie szczególnie przydatna, jeśli chcesz podzielić się z trenerem swoimi postępami albo gdy bierzesz udział w zawodach, a Twoim znajomi chcą Cię dopingować i obserwować na żywo Twoje wyniki. Jednak możliwość udostępniania lokalizacji zwiększy także Twoje bezpieczeństwo. Jeśli biegasz, jeździsz czy wspinasz się na nieznanym terenie, aplikacja LiveTrack powiadomi innych, w jakim miejscu się znajdujesz.

Group LiveTrack

Aplikacja Group LiveTrack umożliwia natomiast śledzenie pozycji znajomych, bezpośrednio z ekranu swojego urządzenia Garmin. Obserwacja znajomych w czasie rzeczywistym powiązana jest oczywiście z funkcją LiveTrack.

Udostępnianie zdarzeń na żywo

Funkcja Live Event, czyli udostępnianie zdarzeń na żywo, umożliwia dzielenie się ze znajomymi zdobytymi osiągnięciami. Wybrane kontakty dostaną automatyczne powiadomienie o zaliczeniu przez Ciebie zdarzenia, takiego jak ukończenie biegu czy okrążenia.

Wykrywanie zdarzeń podczas wybranych aktywności i pomoc

Wyrywanie zdarzeń i pomoc to funkcje, które odpowiedzialne są za śledzenie i bezpieczeństwo użytkownika. Dzięki nim zegarek Garmin automatycznie wykryje nieprzychylne i nieprzewidziane zdarzenie – wypadek oraz wezwie pomoc. Twoja lokalizacja zostanie wówczas udostępniona wybranym osobom. Pomoc możesz wezwać ręcznie, czyli samodzielnie wybierając tę funkcję w zegarku lub ustawić opcję automatycznego powiadamiania w razie konkretnych przypadków.

Podwójna siatka współrzędnych

Podwójna siatka współrzędnych to funkcja taktyczna. Korzystając z niej, możesz zapisać swoją aktualną pozycję. Później w prosty sposób wrócisz do tego samego miejsca, w którym się znajdowałeś.

Pasek ruchu

To właśnie on wykrywa Twoją dłuższą bezczynność i przypomina o aktywności fizycznej. Pasek ruchu pojawia się po zarejestrowaniu godzinnego braku aktywności i uzupełnia o kolejne segmenty co 15 minut. Aby go wyzerować, wystarczy wykonać chociaż parę kroków. Jest to znak, który zmusi Cię do wstania i krótkiego spaceru, a przecież dłuższe siedzenie prowadzi do zmian metabolicznych.

Fenix Garmin

Cel automatyczny

Na podstawie poziomu Twoich poprzednich aktywności, urządzenie Garmin automatycznie wykreuje cel, czyli liczbę kroków, jaką powinieneś wykonać każdego dnia. Oczywiście podczas poruszania się zegarek wskaże postęp w realizacji założonego celu. Możesz jednak zrezygnować z funkcji automatycznej i samodzielnie wprowadzić swój cel, używając do tego aplikacji Garmin Connect.

Minuty intensywnej aktywności

To kolejna funkcja, która prowokuje do aktywnego trybu życia. Urządzenia Garmin wyliczają czas intensywnej i umiarkowanej aktywności. Dane zbierane są na podstawie analizy kroków na minutę oraz pomiaru tętna, które różni się poziomem w stanie spoczynku i wysiłku.

Intensywne minuty naliczają się, gdy Twoje ciało jest w dynamicznym ruchu przez co najmniej 10 minut. Wyższe natężenie, podczas którego Twoje tętno znacząco wzrasta, liczone jest podwójnie. Zebrane dane sumują się, informując Cię o poziomie tygodniowego postępu.

Funkcja TrueUp

Funkcja TrueUp to udogodnienie dla użytkowników, którzy posiadają więcej niż jedno urządzenie Garmin. Dzięki niej możliwa jest synchronizacja danych między nimi. Urządzeń można używać oddzielnie, zgodnie z potrzebą, a zapisywane na nich dane będą automatycznie kompletować się na każdym z akcesoriów producenta.

Rozszerzeniem tej funkcji jest Physio TrueUp, które synchronizuje kolejne dane. W odróżnieniu od TrueUp, które przesyła informację o: krokach, kaloriach, dystansie czy intensywności, Physio TrueUp synchronizuje z kompatybilnym urządzeniem następujące dane: pułap tlenowy, czas regeneracji, obciążenie treningowe, widżety sportowe oraz sumy tygodniowe i miesięczne.

Funkcja Move IQ

Funkcja Move IQ automatycznie wykrywa rodzaj aktywności, jeśli jest ona wykonywana co najmniej przez 10 minut. Dane aktywności mają indywidualne wzorce ruchów, które dzięki tej funkcji zostaną wykryte samodzielnie przez urządzenie, bez ingerencji użytkownika. Należą do nich na przykład chodzenie, bieganie, pływanie, jazda na rowerze i wiele innych. Schemat wykonywanych ruchów zostaje wykryty jako wydarzenie i jest wyświetlany w sekcji Mój dzień serwisu Garmin Connect. Nie zostaną one jednak wyświetlone na liście aktywności, w raportach czy aktualnościach.

Wiek sprawnościowy

Wiek sprawnościowy obliczany jest na podstawie pułapu tlenowego. Pozwala on kontrolować postępy pracy nad kondycją. Oczywiście, im jesteś sprawnościowo młodszy, tym Twoja kondycja jest na wyższym poziomie.

Body Battery

Body Battery to funkcja monitorująca energię Twojego organizmu. Jej poziom zależy od wielu czynników – poziomu stresu, trybu życia, zbilansowanej aktywności fizycznej, pracy serca czy jakości snu.

Analiza zebranych danych pozwala ustalić, jaki jest ogólny stan „naładowania baterii ciała”. Dzięki tej funkcji dowiesz się, czy potrzebujesz odpoczynku, czy wzmożenia aktywności. Urządzenie wskaże, ile energii zużyłeś, więc także ile możesz przeznaczyć na trening bądź zaalarmuje, że potrzebujesz odpoczynku.

Auto Pause

Funkcja Auto Pause, czyli automatycznej przerwy, będzie przydatna, gdy podczas treningu na trasie pojawia się sygnalizacja świetlna lub inna przeszkoda, która zmusza do zatrzymania się. Dzięki tej funkcji stoper wstrzyma się automatycznie, gdy zegarek wykryje postój lub spowolnienie tempa bądź prędkości poniżej wartości, która była określona dla danej aktywności.

Auto Lap

Funkcja Auto Lap to automatyczne oznaczanie okrążenia lub określonego dystansu. Wartość domyślna wynosi 1 KM, ale parametry te również można dostosować – tak jak informacje, które wyświetlą się po zakończeniu okrążenia. A po wykonanym treningu możesz prześledzić dokładne dane i pomiary zbierane podczas każdego etapu Twojej aktywności.

Pułap tlenowy

Pułap tlenowy to wskaźnik wydolności użytkownika. Gdy podnosi się kondycja, wskaźnik ten wzrasta.

garmin pułap tlenowy
źródło: Garmin

Virtual Partner i Virtual Racer

Virtual Partner to Twój wirtualny partner, motywujący do osiągania celów treningowych. Po ustawieniu tempa możesz się z nim ścigać. Podczas biegu urządzenie Garmin poinformuje, czy udało Ci się pokonać wirtualnego przeciwnika albo ile czasu do niego tracisz.

Natomiast Virtual Racer, choć działa podobnie, uwzględnia zmienne prędkości i zaistniałe w czasie rzeczywistym warunki. Korzystając z tej funkcji, bierzesz udział niemal w prawdziwym wyścigu. Przy Virtual Partner tempo jest stałe.

Segmenty Garmin i Strava

Funkcje dotyczące segmentów dają możliwość stworzenia wirtualnego wyścigu dla danej trasy, między użytkownikami społeczności Garmin Connect i Strava. Po utworzeniu segmentu możesz podjąć próbę pobicia własnych wyników albo pokonania innych użytkowników. Możesz zatem porównać się wirtualnie z innymi biegaczami i kolarzami, którzy przebyli tę samą trasę.

Stan wytrenowania oraz obciążenie treningowe i jego charakter

Stan wytrenowania wskazuje Twój poziom sprawności fizycznej i wydajności. Urządzenie Garmin sprawdza i podpowiada, jak Twój organizm jest przygotowany do kolejnych, bardziej intensywnych aktywności. Na tej podstawie możesz zatem ocenić skuteczność Twoich treningi.  Do określenia stanu wytrenowania potrzebne są dane dotyczące pułapu tlenowego oraz progu beztlenowego.

Garmin stan wytrenowania
Źródło: Garmin

Natomiast obciążenie treningowe to łączna wartość pomiarów z 7 dni. Wskaźnik ten pomaga ustalić, czy Twoje treningi nie są zbyt intensywne albo za mało intensywne. Aby podnieść poziom swojej kondycji, musisz wiedzieć, czy sportowa aktywność jest odpowiednio zbilansowana, zgodnie z możliwościami Twojego organizmu.

Garmin obciążenie treningowe
Źródło: Garmin

Charakter obciążenia treningowego wskazuje, czy Twoja aktywność jest zbilansowana w trzech kategoriach: ćwiczenia spokojne aerobowe, intensywne aerobowe i beztlenowe. Połączenie tych rodzajów ruchu ma na celu poprawienie wydajności i sprawności fizycznej. Modele zegarków posiadające tę funkcję jeszcze dokładniej szacują obciążenie treningowe, a co za tym idzie jego efektywność.

Kadencja biegu

Kadencja to inaczej rytm biegu. Zegarki Garmin, które mają tę funkcję, podają użytkownikowi parametry związane z liczbą kroków wykonanych na minutę.

Garmin forerunner bieg

Funkcje treningowe

Zegarki firmy Garmin posiadają rozbudowane funkcje, dostosowane do konkretnych dyscyplin. Wybór odpowiedniego modelu uzależniony powinien być zatem od rodzaju uprawianych sportów. Jeśli biegasz i/bądź jeździsz na rowerze, wybór może być podyktowany innymi funkcjami, które posiada zegarek. Bowiem funkcje biegowe i rowerowe są podstawą we wszystkich modelach omawianych tu zegarków firmy Garmin. Jednak konkretne modele wzbogacone są o fabrycznie zainstalowana funkcje, odpowiednie dla innych dyscyplin, takich jak: zajęcia na świeżym powietrzu, golf, a nawet żeglarstwo.

Jeśli dużo ćwiczysz na siłowni odpowiednim dla Ciebie wyborem, będzie model posiadający rozbudowane możliwości pomiarowe dostosowane do aktywności w pomieszczeniu oraz oferujący funkcje treningów siłowych, wydolnościowych i automatyczne liczenie powtórzeń. Dla miłośników fitnessu i jogi także znajdą się odpowiednie modele, które mają rozszerzone tryby treningowe.

Garmin Forerunner

Szczególną uwagę na wybór odpowiedniego modelu powinni zwrócić pływacy. Klasa wodoszczelności ma duże znaczenie. Mniejsza wystarczy biegaczom, których na trasie może gonić deszczowa chmura. Natomiast model odpowiedni dla fanów pływania powinien wyróżniać się wyższą klasą wodoszczelności oraz rozbudowanymi funkcjami pływackimi. Wówczas zegarek skompletuje odpowiednie dla Twojej dyscypliny parametry treningu.

Inteligentny wybór

Inteligentne zegarki sportowe firmy Garmin sprawią, że Twój trening będzie bardziej efektywny. Zebrane dane i parametry dotyczące wydolnościowego przygotowania Twojego organizmu zmotywują do dalszej pracy i rozwijania fizycznych możliwości. Wybierz swój model i sprawdź, jak prezentują się Twoje treningi w liczbach.

Poznaj wszystkie modele Garmin Forerunner oraz Garmin Fenix dostępne w x-kom