Lenovo pokazało pierwszego ThinkPada na Snapdragonie. Na jednym ładowaniu ma pracować nawet do 28 godzin

Jaki czas pracy na baterii musi mieć laptop, żeby móc go za to chwalić? 8 godzin? 12? Ile by to nie było, z pewnością znacznie mniej niż 28 godzin. Tymczasem właśnie tyle, według zapowiedzi Lenovo, ma wykręcać nadchodzący ThinkPad X13s. Czy to zasługa innowacyjnych rozwiązań w zakresie akumulatora? Bynajmniej, kluczem jest energooszczędny procesor ARM.

ThinkPad X13s – przełom czy kolejny eksperyment Lenovo?

Wielokrotnie powtarzałem, że od jakiegoś czasu Lenovo jest bodaj jedynym producentem, który próbuje jakoś rozruszać skostniałą i nudną „scenę” laptopów. Tutaj świetny ThinkBook Plus, z zewnętrznym ekranem e-ink i rozsądną wyceną, tam znów ThinkPad X1 Fold, pierwszy na świecie notebook ze składanym ekranem – drogi jak diabli, ale naprawdę obiecujący w kontekście przyszłych naśladowców.

Teraz Lenovo przygotowało kolejną wartą uwagi propozycję. Jest nią ThinkPad X13s, czyli pierwszy w historii ThinkPada bazujący na procesorze ARM, konkretnie na Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3. Rozwiązanie jest o tyle ewolucyjne (na rewolucję to chyba wciąż za mało), że ma się przekładać na ponad 24 godziny bezprzewodowej pracy na jednym ładowaniu.

13-calowy ThinkPad X13s waży 2,35 funta, czyli niewiele ponad 1 kg. Snapdragon 8cx Gen 3, w który jest wyposażony, to procesor o niskim TDP (9 W), z wbudowaną obsługą 5G i 4G. Urządzenie wygląda bardzo elegancko, a Lenovo przekonuje, że obudowa jest wykonana w 90 procentach z magnezu pochodzącego z recyklingu.

Lenovo ThinkPad X13s front

Poza tym jest raczej standardowym przedstawicielem serii – z wygodną klawiaturą, TrackPointem, certyfikatami wytrzymałościowymi MIL-STD i wieloma wariantami konfiguracyjnymi. ThinkPad X13s obsługuje Wi-Fi 6/6E, 5G sub6 i 5G mmWave, chociaż te opcje w dużym mierze będą uzależnione od rynku, konkretnie tego, czy będą je oferować operatorzy internetu i telefonii komórkowej. Co z portami? Tutaj skromnie, dwie sztuki USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gb/s).

Do wyboru mamy mieć aż trzy warianty ekranów, z czego każdy z rozdzielczością 1920 x 1200 pikseli; różnice mają być widoczne w jasności i obsłudze dotykiem. Ponadto Lenovo da nam możliwość wyboru pojemności dysku SSD, gdzie „sufitem” ma być 1 TB. W kontekście RAM-u natomiast, najlepsze jednostki będą wyposażone w 32 GB RAM LPDDR4x.

O czym jeszcze warto wspomnieć? Na przykład o kamerce internetowej. Ta ma rozdzielczość 5 MP, ale i kamerę na podczerwień oraz funkcję Computer Vision, usprawniającą wykrywanie obecności człowieka.

Lenovo ThinkPad X13s

Czy to ma szansę się udać?

Warto wiedzieć, że ThinkPad X13s nie jest pierwszym laptopem, któremu zafundowano mariaż z procesorem ARM. Sam Snapdragon też nie jest nowicjuszem w temacie. W poprzednich latach sporadycznie pojawiały się tego typu urządzenia, napędzane marketingowo obietnicą długiej pracy na baterii i łącznością komórkową.

Problem jednak zawsze był ten sam, a była nim rozczarowująca wydajność.

Teraz ma być inaczej. Lenovo twierdzi bowiem (według tomshardware.com), że Snapdragon 8cx Gen 3 ma oferować wydajność na poziomie jednostek Intel Core i5.

Co więcej, pomocny okazuje się fakt, iż fabrycznie instalowanym systemem w ThinkPadzie X13s będzie Windows 11. Dotychczas dużym wyzwaniem dla laptopów zasilanych procesorami ARM była kompatybilność z aplikacjami skompilowanymi dla x86. Windows 11 natomiast umożliwia uruchamianie 64-bitowych aplikacji x86. Oczywiście pozostają wątpliwości pt. „jak to będzie działać w praktyce”, ale tutaj już musielibyśmy wchodzić w sferę przypuszczeń.

Ciekawostką, a jednocześnie rozwiązaniem, które wydaje się wytyczać laptopom ARM-ową ścieżkę, są natywne aplikacje. Lenovo, Qualcomm i Microsoft współpracują od jakiegoś czasu z deweloperami, a efektem tej współpracy mają być oznaczenia potwierdzające zgodność aplikacji z urządzeniami bazującymi na ARM. Wśród natywnych aplikacji znaleźć się mają m.in.: Microsoft 365, Zoom i Sophos.

Lenovo ThinkPad X13s aplikacje natywne

Kiedy premiera ThinkPada X13s? Jak kształtują się ceny?

ThinkPad X13s ma się pojawić w sprzedaży od maja 2022 roku. Ceny mają zaczynać się od 1099 dolarów, więc tanio nie będzie. Niestety na tym kończą się to, co wiemy, bowiem Lenovo zapowiedziało, że precyzyjniejsze informacje zostaną udostępnione w bliskiej przyszłości.