Granie w chmurze xCloud na PC? Być może już wiosną 2021

W sieci pojawiła się informacja o tym, że usługa grania w chmurze xCloud już wkrótce może być dostępna dla użytkowników komputerów osobistych. I choć można się zastanawiać, dlaczego dopiero teraz, a nie od początku działania xClouda, wiadomość ta może budzić wśród graczy uzasadnioną ekscytację. Jeśli bowiem usługa będzie działała równie dobrze, co na urządzeniach z Androidem, a Microsoft dołączy ją do Game Pass Ultimate bez dodatkowych opłat, mamy szansę na spory hit.

xCloud na PC – co się odwlecze…

Jeśli istnieje coś, na co sympatycy Xboksów czekają bardziej niż na nowe gry, to jest to z pewnością rozszerzenie usługi Cloud Gaming (xCloud) o możliwość grania w chmurze na komputerach osobistych. Generalnie wielu graczy było dość zaskoczonych, że Microsoft nie zaoferował tej możliwości już od początku istnienia xClouda, skupiając się wyłącznie na smartfonach i tabletach z Androidem. Wkrótce jednak powinno się to zmienić.

W grudniu Microsoft ogłosił, że zarówno pecety, jak i urządzenia na systemie iOS, zostaną dodane do środowiska xCloud wiosną 2021 roku. Teraz natomiast mają być widoczne pierwsze konkrety związane z tą zapowiedzią.

W ostatnich tygodniach firma udostępniła Cloud Gaming za pośrednictwem przeglądarki sporej (i zamkniętej) grupie beta testerów. Jak donosi serwis bestgamingpro.com, to ostatni z etapów poprzedzających publiczne uruchomienie usługi, najpewniej w formie publicznej bety.

xCloud pad wiedźmin 3

Cloud Gaming na PC – na razie tylko z przeglądarkami Chrome i Edge

Jeśli wierzyć krążącym informacjom, na razie xCloud na PC nie działa w stu procentach tak, jakby życzyli sobie jego twórcy. Z drugiej strony jest to stan rzeczy, którego można było się spodziewać, a błędy wyłapane przez testerów powinny znacząco poprawić działanie usługi.

Dodatkowo Cloud Gaming działa obecnie tylko z przeglądarkami Chrome i Edge, więc użytkownicy Firefox czy Safari będą musieli otworzyć się na nie, jeśli chcą korzystać z usługi strumieniowego przesyłania gier.

Autor artykułu opublikowanego na bestgamingpro.com nie jest pewien, czy Microsoft kiedykolwiek zdecyduje się na stworzenie samodzielnej aplikacji do grania w chmurze na PC. Wskazuje jednak na to, że w ubiegłym roku miała wyciec do sieci apka, która taką funkcjonalność umożliwiała. Niemniej xCloud w przeglądarce wciąż wydaje się znacznie wygodniejszy w użytkowaniu, co może mieć kluczowe znaczenie dla „być albo nie być” potencjalnej aplikacji.

Źródło: Bestgamingpro.com, techtimes.com

Przeczytaj także: