NVIDIA GeForce NOW, czyli granie w chmurze. Co to jest? Co oferuje?

GeForce NOW to usługa grania w chmurze, dzięki której odpalisz wszystkie najnowsze tytuły gier bez konieczności inwestowania w drogie podzespoły. Co to jest GeForce Now? Jak działa? W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o usłudze GeForce NOW, która pomoże Ci pozbyć się problemu zbyt słabego PC-ta.

Co to jest NVIDIA GeForce NOW?

NVIDIA GeForce NOW zapewnia graczom możliwość zdalnego strumieniowania rozgrywki, eliminując potrzebę martwienia się o lokalne wymagania dotyczące komputera. Wszystko, czego potrzebujesz, to wystarczająco szybkie połączenie internetowe, wynoszące około 25-50 Mb/s. Zatem do połączenia możesz użyć zarówno Wi-Fi jak i kabla, w przypadku tego pierwszego zalecam korzystanie z częstotliwości 5Ghz.

Gry są renderowane zdalnie na jednym z serwerów Nvidii, rozsianych po Europie i Stanach Zjednoczonych. Usługa pozwala na uruchamianie już wcześniej zakupionych gier z cyfrowych sklepów, takich jak Steam, Epic Games Store, GOG i Uplay. Oprócz tytułów free-to-play, jak Fortnite, dostępna jest ogromna biblioteka gier, które nie wymagają instalacji, a co tydzień do usługi dodawane są kolejne gry.

Granie w chmurze ma jednak swoje minusy. Jednym z nich jest sam fakt, że streaming gier odpalanych po stronie serwera jest bardzo obciążający dla łącza internetowego. Napotkanie nawet najmniejszych problemów, takich jak utrata pakietów, może powodować lagi bądź pojawianie się artefaktów.

Laptop z GeForce Now

Co oferuje subskrypcja GeForce NOW?

Usługa GeForce NOWłączy się z cyfrowymi sklepami z grami PC, dzięki czemu możesz przesyłać strumieniowo gry z własnej biblioteki. Aktualnie w ramach GeForce NOW obsługiwanych jest ponad 750 gier, a lista cały czas rośnie. Na swojej stronie NVIDIA deklaruje pojawienie się nowych gier, w każdy czwartek. Zagrasz więc w Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed: Valhalla czy Far Cry 5, a tytułów AAA jest dużo więcej. Pełną bibliotekę gier możesz sprawdzić pod linkiem nvidia.com.

Ile kosztuje abonament GeForce NOW?

Subskrypcja GeForce NOW w podstawowej wersji dostępne jest bez żadnych opłat, niestety wymaga to pewnych ustępstw. W darmowej wersji jednorazowe sesje w grze mogą trwać maksymalnie godzinę, nie masz możliwości skorzystania z funkcji RTX oraz aby zagrać musisz oczekiwać w kolejce. Mimo to jeśli chcesz sprawdzić, jak to działa, nadal jest to fajna opcja.

Konsola NVIDIA ShieldTV

Możesz również wykupić subskrypcję, która zapewni ci priorytetowy dostęp do serwerów, dłuższą  sesję oraz możliwość aktywacji ray-tracingu w kompatybilnych tytułach. Cena pakietu PRIORITY to 49,00 zł za miesiąc lub 490 zł, jeśli zdecydujesz się z góry zapłacić za cały rok. Z subskrypcji możesz zrezygnować w dowolnym momencie i nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Po rezygnacji wykorzystujesz pozostałe dni dostępu, a wykupiony z góry dostęp nie jest zwracany.

Jakie platformy wspiera GeForce NOW?

Do uruchomienia usługi musisz pobrać aplikacje GeForce NOW, dzięki której możesz przypisać do swojego konta gry. Pamiętaj, żeby zagrać, potrzebujesz także klawiatury, myszy lub pada. Aby zainstalować aplikację musisz:

  1. Odwiedzić stronę nvidia.com
  2. Zalogować się lub utworzyć nowe konto
  3. Wybrać docelową platformę
  4. Przeprowadzić instalację programu

Aplikację uruchomisz na komputerach stacjonarnych, laptopach, telewizorach z androidem, a nawet na smartfonie lub tablecie. Usługa jest dostępna zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iOS-em, komputerach Mac i konsolach NVIDIA SHIELD.

Stanowisko GeForce Experence

Jakie są alternatywy dla GeForce NOW?

Gry uruchamiane w chmurze zyskują coraz większą popularność. Przy okazji nie sposób też nie zauważyć, że w przestrzeni internetowej pojawia się coraz więcej usług tego typu, a każda z nich proponuje nieco inną funkcjonalność. Oprócz Nvidia GeForce NOW, najpopularniejsze platformy to:

  • Microsoft xCloud – usługa MS oferuje chmurę blisko 200 gier, a lista jest stale rozbudowywana (w jednej z ostatnich aktualizacji dodane zostały gry z usługi EA Play). Dostęp do tej pokaźnej biblioteki wymaga aktywnego abonamentu Xbox Game Pass Ultimate i posiadania dedykowanego kontrolera.  
  • PlayStation Now – chmura od Sony pozwala na uruchomienie gier oferowanych na konsolach PlayStation. Dostępne są tutaj tytuły PlayStation 4, PlayStation 3 i PlayStation 2. Możesz korzystać z tej usługi na konsolach PlayStation 4 i PC.
  • Google Stadia – rozwiązanie od firmy z Mountain View oferuje granie w 4K, 60fps i z aktywnym HDR. Niestety, abyś mógł korzystać z usługi, musisz opłacać abonament oraz wykupić osobny dostęp do gier. Stadia działa na urządzeniach z przeglądarką Google Chrome.
GeForce NOW VS Stadia VS xCloud

Czy warto inwestować w GeForce NOW?

Jeżeli posiadasz starszy komputer lub laptop, który wystarcza do pracy, ale jest za słaby do gier, to GeForce NOW jest świetnym rozwiązaniem. Nie musisz wydawać kilku tysięcy na nowy sprzęt, a darmowa wersja próbna pozwoli Ci sprawdzić, czy twój internet da sobie radę. Nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad.

Podczas rozgrywki mogą pojawić się problemy z funkcjonowaniem gry, wiąże się to bezpośrednio ze stabilnością łącza. W przypadku klasycznych gier RPG czy strategii nie jest to aż tak bardzo odczuwalne, problem pojawia się w dynamicznych grach, w których każdy ułamek sekundy ma znaczenie.

Kończąc, warto wspomnieć o tym, że usługa Nvidii jest oferowana nie tylko na komputery osobiste. Możesz zagrać również na smartfonach, tabletach czy telewizorach z systemem Android. Jeśli więc nie masz obaw co do swego internetu, a gaming to Twoje drugie ja, na tę chwilę ze spokojem mogę polecić usługę NVIDIA GeForce NOW.

Sprawdź wszystkie abonamenty i PrePaid do konsol w sklepie x-kom

Zobacz także: