Xbox Game Pass na PC zdrożeje. I to dwukrotnie

Nowości od Microsoftu ciąg dalszy. Tym razem jednak do beczek miodu z etykietą „Xbox Series X” trzeba dodać łyżkę dziegciu. Idzie bowiem podwyżka i to nie byle jaka – już niedługo za miesiąc korzystania z Xbox Game Pass na komputery stacjonarne zapłacimy dwa razy tyle, co dotychczas.

Xbox Game Pass na PC – nowa cena

Na wstępie powiedzmy od razu, że do tej pory Game Pass na PC udostępniany był w wersji beta. Teraz Microsoft zapowiedział zakończenie okresu testowego, czego wynikiem jest nowa cena za korzystanie z usługi.

Dotychczasowo gracze płacili 19 zł i na razie Microsoft zakomunikował podwyżkę wyłącznie w dolarach (z 5 na 10 dolarów), można się spodziewać, że i w złotówkach cenach ulegnie podwojeniu, a więc za miesiąc Game Passa na PC przyjdzie nam zapłacić 38 zł.

Gears 5 Kait Ahaś

Od kiedy podwyżka Game Passa na PC?

Podwyżka wejdzie w życie od 17 września. Dotyczy wyłącznie usługi na komputery stacjonarne. Cena za Ultimate, pozwala na korzystanie z biblioteki gier Game Passa zarówno na konsoli, jak i pecetach, pozostaje, przynajmniej na razie, ta sama, co dotychczas.

EA Play logo

Czy to aby na pewno zła wiadomość?

Nikt nie lubi podwyżek, to prawda, ale w przypadku Game Passa na PC warto wspomnieć o dwóch rzeczach.

Pierwszą stanowi wspomniane już zamknięcie bety, która bywała mocno niestabilna. Problemy zdarzały się już na etapie instalacji dedykowanej aplikacji. Osobiście mogę to potwierdzić, bo w ostatnich miesiącach całkiem sporo gamingowych laptopów przeszło mi przez ręce i na każdym testowałem pecetowego Game Passa.

Wpadki apka zaliczała także podczas pobierania gier, sypiąc błędami i przerywając cały proces. Było to o tyle irytujące, że wznowienie instalacji wymagało ingerencji użytkownika. Tym samym nie brakowało sytuacji, gdy chcieliśmy pobrać dany tytuł, zostawialiśmy komputer włączony, a po powrocie okazywało się, że proces zatrzymał się na 8%.

Zamknięcie Bety sugeruje, że Microsoft ma już w pełni gotowy i bezawaryjny produkt.

Kolejna rzecz – podejrzewam, że większość graczy i tak wybierze wersję Ultimate, za którą dopłacić trzeba kilkanaście złotych, a która oferuje znacznie więcej funkcjonalności: dostęp zarówno do PC, jak i Xboksa, granie w chmurze xCloud i scalenie biblioteki Game Passa z biblioteką EA Play.