x-kom PRO z GeForce RTX 4080 kontra RTX 3090 Ti w Adobe Premiere Pro

Pracujesz jako montażysta wideo, a może dopiero chcesz zacząć przygodę z edytowaniem filmów na poważnie? Szukasz odpowiedniego komputera, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i uprzyjemnić użytkowanie aplikacji? Budżet odgrywa mniejszą rolę, bo chcesz zoptymalizować swoją pracę i robić więcej, szybciej i lepiej? Montowanie wideo wymaga wydajnych komponentów i wbrew pozorom nie liczy się tylko procesor, ale także coraz bardziej karta graficzna. Sprawdź, ile zyskujesz na komputerze x-kom PRO z GeForce RTX 4080.

x-kom PRO z GeForce RTX 4080 w Adobe Premiere Pro. Ile zyskujesz na GPU NVIDIA Ada Lovelace?

Seria komputerów x-kom PRO ochrzczona jest certyfikatem NVIDIA GeForce RTX Studio (i nie tylko, bo Quadro RTX Studio także). Tego typu PC muszą spełnić jasno ustalone przez „zielonych” wymagania – mieć optymalne podzespoły i kartę graficzną wspieraną sterownikami NVIDIA Studio. Powstają one z myślą o kreatywnych twórcach – nie bez powodu. Choć nie każdy montażysta wideo potrzebuje od razu najwydajniejszego PC, to inwestując w komputer z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX możesz paradoksalnie zaoszczędzić.

Testowany x-kom PRO napędzany jest przez GeForce’a RTX 4080, opartego na nowoczesnej architekturze NVIDIA Ada Lovelace. Nowa seria GeForce RTX 40 wprowadziła szereg usprawnień, które pozwoliły nie tylko zwiększyć wydajność w grach, ale także w profesjonalnych aplikacjach. Są to najlepsze konsumenckie GPU do wymagającego oprogramowania, nie licząc naturalnie akceleratorów graficznych stricte przeznaczonych do tego typu zadań.


front komputera x-kom pro z rtx 4080


W niniejszym teście skupiliśmy wyłącznie na renderowaniu i konwersji wideo. Jego głównym bohaterem jest komputer x-kom PRO z GeForce RTX 4080 i Intel Core i9-13900F. Sprawdź, jakie korzyści przynosi przejście ze starej generacji GPU w powszechnie stosowanej przez montażystów aplikacji Adobe Premiere Pro.

x-kom PRO, czyli platforma testowa z certyfikatem GeForce RTX Studio


Najważniejszym podzespołem testowanego x-kom PRO jest GeForce RTX 4080, który rozkłada na łopatki w grach topowy układ z poprzedniej generacji – GeForce’a RTX 3090 Ti. Czy to samo można powiedzieć o aplikacjach do montażu czy konwersji wideo? Sprawdź testy komputera x-kom PRO w tych zastosowaniach i zobacz, ile możesz zyskać.

Zanim jednak przejdziesz do (omówienia) wyników, warto wspomnieć o tym, że testowany komputer x-kom PRO ma ustawioną przez inżynierów x-komu krzywą wentylatorów pod kątem optymalnej pracy. Sama jednostka cechuje się dobrze dobranym połączeniem wysokowydajnych podzespołów: drugiej z kolei flagowej karty NVIDIA Ada Lovelace oraz topowego Intel Core i9-13900F z serii Intel Core 13. generacji bez odblokowanego mnożnika i zintegrowanego układu graficznego.

Test x-kom PRO z GeForce RTX 4080 w aplikacjach do edycji i konwersji wideo

Przed przystąpieniem do dania głównego sprawdziliśmy wydajność procesora Intel Core i9-13900F w prostym benchmarku: CPU-Z, by pokazać, że moc w komputerze x-kom PRO nie jest zależna tylko od karty graficznej. Choć ta – jak wykazują zresztą testy w Adobe Premiere Pro – staje się coraz ważniejsza w życiu profesjonalistów, którzy cenią sobie swój czas pracy i chcą go jeszcze mocniej zoptymalizować – niezależnie od kosztów.

Wyniki te (862,2 w teście pojedynczego rdzenia i 15433,1 punktów w wielordzeniowym) potwierdzają, że do wymagających zadań Intel Core i9-13900F jest jednym z najlepszych wyborów. Nawet jeśli korzystasz z aplikacji, które nie wykorzystują mocy GPU, to nie musisz obawiać się, że jej zabraknie. Producent zadbał o to, by x-kom PRO miał optymalnie dobrane komponenty, włącznie z dyskami i pamięcią RAM, których pojemność jest wystarczająca nawet do wymagających projektów.

Sprawdźmy, jak x-kom PRO na pokładzie z GeForce RTX 4080 radzi sobie z renderowaniem i konwersją wideo w odpowiednio Adobe Premiere Pro i benchmarku HWBOT x265.

Adobe Premiere Pro

Renderowanie (długiego) filmu potrafi zająć sporo czasu, zwłaszcza jeśli jest w wysokiej rozdzielczości. Nawet jeśli nie zajmujesz się tym profesjonalnie, to możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeśli chcesz tym zajmować się tym bardziej na poważnie, ale nie wiesz, ile możesz zyskać, korzystając z (najnowszego) GPU w profesjonalnych aplikacjach?

Topowym procesorom, takim jak Intel Core i9-12900F, proces ten zajmuje nawet kilkanaście minut. Intel Corei 9-13900F ma nieco wyższe taktowanie, więcej rdzeni (24 zamiast 16) oraz wątków (32 zamiast 24), a także więcej pamięci cache. Jest więc w stanie wyrenderować film nieco szybciej niż znajdujący się na wykresie Intel Core i9-12900F, ale nadal to będzie bliski wynik temu odnotowanemu na starszym odpowiedniku.

Niby pozornie niedużo, ale czy na pewno? Co jeśli renderujesz kilka filmów każdego dnia albo zajmujesz się obróbką dużych plików? Przerzucenie tych zadań na GPU skraca ten czas kilkukrotnie! W przypadku GeForce’a RTX 3090 Ti nawet 3-krotnie, ale to i tak nic w porównaniu do serii GeForce RTX 40. Mimo że GeForce RTX 4080 nie jest odpowiednikiem flagowca NVIDIA Ampere, to i tak potrafi wykonać to samo zadanie prawie dwa razy szybciej od niego. W porównaniu do jego starszego brata, GeForce’a RTX 3080, różnica byłaby jeszcze wyższa.

Filmik, który renderowaliśmy, był w rozdzielczości 4K i trwał około 10 minut, więc jeśli Twoja praca bazuje na dłuższych materiałach wideo, to różnica w czasie realizacji zadania pogłębiłaby się tylko jeszcze bardziej.

HWBOT x265 Benchmark

Benchmark, który odpowiada za test konwersji wideo. Wykorzystuje w nim instrukcje nowoczesnych CPU i skaluje się dobrze z wieloma rdzeniami. Aplikacja oferuje dwa tzw. presety (1080p i 4K) i konwertuje w obu przypadkach wideo z H.264 do H.265/HEVC. Wynik mierzony jest za pomocą średniego fps – im wyższa wartość, tym lepiej. Komputer poradził sobie z tym zadaniem tak, jak można było się tego po nim spodziewać.

x-kom PRO z GeForce RTX 4080. Nie tylko szybszy rendering wideo

Korzyści w Adobe Premiere Pro nie wynikają tylko ze (znacznie) skróconego renderingu wideo, ale także z płynności działania samego programu i części służącej do edycji wideo. To więc zysk nie tylko w czasie, ale i w komforcie pracy, zwłaszcza jeśli operujesz na „ciężkich” plikach w rozdzielczościach 4K, 6K czy nawet imponujących 8K.


Enkodery (NVENC) i dekodery NVIDIA (NVDEC) wykorzystywane przez karty graficzne GeForce RTX przyspieszają i uprzyjemniają pracę przy edycji wideo, pozwalając na płynny podgląd wideo i jego odtwarzanie nie tylko w wysokiej rozdzielczości, ale także z wielu strumieni. Jeszcze wydajniejsze niż w Ampere rdzenie RT i Tensor także bywają pomocne w tych scenariuszach, w których są wykorzystywane.

Na komputerze tej klasy, jak testowany x-kom PRO z GeForce RTX 40, nie będziesz zgrzytać zębami z frustracji i ze zniecierpliwienia. Idzie jak krew z nosa, a deadline Cię goni? Na PC z GeForce RTX 4080 nie tylko sprawniej wyedytujesz film w czasie rzeczywistym, ale także błyskawiczny może być sam eksport. Ten potrafi być nawet 5-krotnie szybszy niż na kartach GeForce RTX 30, a przecież już generacja NVIDIA Ampere zapewniała świetne wyniki w tego typu zastosowaniach.

Co więcej, dzięki napędzanym przez sztuczną inteligencję i rdzenie Tensor funkcjom, takim jak automatyczne kadrowanie czy maska wyostrzająca, możesz sprawniej obrobić wideo, i to w czasie rzeczywistym! To oczywiście tylko przykłady, bo akcelerowanych układami GPU efektów jest znacznie więcej i nie ograniczają się one tylko do Adobe Premiere Pro.

Edycja wideo bywa niezwykle czasochłonnym procesem. Ten, jak pokazały nasze testy, skrócisz i usprawnisz za pomocą karty graficznej GeForce RTX 40 lub komputera wyposażonego w nią. Dodatkową zaletą jest zwiększenie wyraźnie komfortu przy rozległych projektach, które wymagają nakładania wielu efektów czy operowania na dużych plikach w wysokiej rozdzielczości. Jakby tego było mało, GeForce RTX 40 – zamiast Quadro – oznacza także większą uniwersalność takiego PC. To ważne, jeśli nie żyjesz tylko samą pracą.

akcelerowane aplikacje układami geforce rtx
Zyskujesz nie tylko w Adobe Premiere Pro


x-kom PRO z GeForce RTX 4080 to korzyści wychodzące poza wydajność

Komputery z certyfikatem NVIDIA GeForce RTX Studio to także dodatkowe wsparcie NVIDII i rozwijanie popularnych aplikacji profesjonalnych i szereg optymalizacji zwiększających wydajność serii GeForce RTX w tych zastosowaniach. Mowa m.in. o funkcjach, które wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji i sprzętowe rdzenie Tensor, które zostały stworzone do obliczeń AI.

Jednak wsparcie od „zielonych” nie ogranicza się tylko do tego. To również nieustannie wydawane sterowniki NVIDIA Studio, stworzone dla profesjonalistów, którzy używają GeForce’y RTX 40 do pracy, a nie grania, choć to GPU, które zapewni także najwyższe doznania w grach. Komputer x-kom PRO to bowiem jednostka diabelnie uniwersalna, a dla testowanej konfiguracji niestraszne projekty na wielką skalę czy najbardziej wymagające produkcje z ray tracingiem.

Co ważne, za certyfikat NVIDIA GeForce RTX Studio nie płacisz dodatkowo. To „tylko” gwarancja najwyższej wydajności, optymalnie dobranych podzespołów i dodatkowych korzyści, takich jak wsparcie i optymalizacje od NVDII w profesjonalnych aplikacjach, dla twórców kreatywnych treści.

GeForce RTX 40 oferuje jeszcze więcej zalet niż seria RTX 30 i komputery wyposażone w obsługujące pełne kodowanie AV1 układy Ada Lovelace są przeznaczone dla tych użytkowników, którzy nie chcą iść na żadne kompromisy. Jeśli zamierzasz maksymalnie przyspieszyć i uprzyjemnić proces konwersji czy montażu wideo, to trudno o lepszy wybór niż najnowsza generacja NVIDIA – przynajmniej wśród konsumenckich GPU. I nie ma w tym ani grama przesady, co pokazuje (nie tylko) nasz test.

Chcesz wiedzieć, jak komputer x-kom PRO sprawdza się w innych profesjonalnych zastosowaniach? Sprawdź testy w aplikacjach do renderingu i animacji 3D:

x-kom PRO z i9-13900F/128 GB/2 TB + 8 TB/RTX 4080/W11Px znajdziesz w x-komie

Poznaj bliżej komputery NVIDIA GeForce RTX Studio i odkryj pełną ofertę x-kom PRO w x-komie

Artykuł powstał we współpracy z firmą NVIDIA, Michałem Tekielim z redakcji Geex i Jackiem Pelką, specjalistą z działu inżynierii, który odpowiada za testy komputera x-kom PRO z GeForce RTX 4080 w profesjonalnych aplikacjach.