Najważniejszym podzespołem testowanego x-kom PRO jest GeForce RTX 4080, który rozkłada na łopatki w grach topowy układ z poprzedniej generacji – GeForce’a RTX 3090 Ti. Czy to samo można powiedzieć o aplikacjach do montażu czy konwersji wideo? Sprawdź testy komputera x-kom PRO w tych zastosowaniach i zobacz, ile możesz zyskać.
Zanim jednak przejdziesz do (omówienia) wyników, warto wspomnieć o tym, że testowany komputer x-kom PRO ma ustawioną przez inżynierów x-komu krzywą wentylatorów pod kątem optymalnej pracy. Sama jednostka cechuje się dobrze dobranym połączeniem wysokowydajnych podzespołów: drugiej z kolei flagowej karty NVIDIA Ada Lovelace oraz topowego Intel Core i9-13900F z serii Intel Core 13. generacji bez odblokowanego mnożnika i zintegrowanego układu graficznego.
Test x-kom PRO z GeForce RTX 4080 w aplikacjach do edycji i konwersji wideo
Przed przystąpieniem do dania głównego sprawdziliśmy wydajność procesora Intel Core i9-13900F w prostym benchmarku: CPU-Z, by pokazać, że moc w komputerze x-kom PRO nie jest zależna tylko od karty graficznej. Choć ta – jak wykazują zresztą testy w Adobe Premiere Pro – staje się coraz ważniejsza w życiu profesjonalistów, którzy cenią sobie swój czas pracy i chcą go jeszcze mocniej zoptymalizować – niezależnie od kosztów.
Wyniki te (862,2 w teście pojedynczego rdzenia i 15433,1 punktów w wielordzeniowym) potwierdzają, że do wymagających zadań Intel Core i9-13900F jest jednym z najlepszych wyborów. Nawet jeśli korzystasz z aplikacji, które nie wykorzystują mocy GPU, to nie musisz obawiać się, że jej zabraknie. Producent zadbał o to, by x-kom PRO miał optymalnie dobrane komponenty, włącznie z dyskami i pamięcią RAM, których pojemność jest wystarczająca nawet do wymagających projektów.
Sprawdźmy, jak x-kom PRO na pokładzie z GeForce RTX 4080 radzi sobie z renderowaniem i konwersją wideo w odpowiednio Adobe Premiere Pro i benchmarku HWBOT x265.
Adobe Premiere Pro
Renderowanie (długiego) filmu potrafi zająć sporo czasu, zwłaszcza jeśli jest w wysokiej rozdzielczości. Nawet jeśli nie zajmujesz się tym profesjonalnie, to możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeśli chcesz tym zajmować się tym bardziej na poważnie, ale nie wiesz, ile możesz zyskać, korzystając z (najnowszego) GPU w profesjonalnych aplikacjach?
Hmmmm policzmy:
CPU ~ 3000
GPU ~ 7000
RAM ~ 1800
MB ~ 1500
SSD ~ 8000
HDD ~ 1000
Zasilacz ~ 1000
Inne ~ 1000
Za podstawowe komponenty zapłacimy w granicach +/- 18k to z 26k cena się wzięła z???