Co to jest UX i UI – wyjaśniamy, co to znaczy po polsku oraz co to jest

UX, UI – te skróty odnoszą się do projektowania produktów cyfrowych, takich jak aplikacje czy strony internetowe. Pewnie nie spotykasz się z nimi po raz pierwszy. Ale czy wiesz, co znaczą i jak przetłumaczyć je na język polski? Przeczytaj poniższy tekst, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

UX – o co chodzi?

UX, czyli user experience to – tłumacząc z angielskiego – doświadczenie użytkownika. Można porównać je do naszych doświadczeń jako klientów sklepów stacjonarnych. Wyobraź sobie, że wchodzisz, np. do supermarketu, gdzie wszystko jest uporządkowane, opisane i łatwo znajdujesz to, czego szukasz, a obsługa jest miła i pomocna. Z takiego sklepu wychodzisz z pozytywnymi doświadczeniami i prawdopodobnie za jakiś czas znowu tam wrócisz.

co robi ux designer?

Na czym polega projektowanie User Experience?

W świecie cyfrowym UX działa podobnie – projektanci user experience starają się zrozumieć, jak ludzie korzystają z aplikacji i stron www. Następnie proponują takie rozwiązania, by ułatwić nam poruszanie się po aplikacjach i szybkie znajdowanie niezbędnych informacji na witrynach internetowych. Czuwają, abyśmy nie zdenerwowali się po kilku sekundach od uruchomienia strony czy apki.

Wszystkie te działania mają zapewnić użytkownikowi komfort i usprawnić korzystanie z produktów cyfrowych. A co za tym idzie – sprawić, by nasze user experience było jak najbardziej pozytywne. Doświadczenie użytkownika ma duże znaczenie marketingowe. Kto ma cierpliwość i czas na szukanie numeru telefonu do firmy, na stronie której nie da się nic znaleźć?

User experience dotyczy zatem ogólnego doświadczenia użytkownika w kontakcie z produktem lub usługą. Ale nie chodzi tu wyłącznie o sam wygląd interfejsu, lecz przede wszystkim o to, jak on działa.

ux designer - projekt interfejsu

Czym zajmuje się UX designer?

Zadaniem UX designera jest zaproponowanie twórcom takiego interfejsu, by nawet najbardziej niecierpliwy lub niedoświadczony użytkownik nie irytował się, tylko płynnie i intuicyjnie korzystał ze strony czy aplikacji. Przejrzyste menu, łatwo dostępne informacje kontaktowe, szybkie ładowanie stron – to m.in. te elementy, o które trzeba zadbać, by korzystanie z danego produktu było pozytywnym doświadczeniem.

Projektanci UX koncentrują się zatem na zrozumieniu użytkowników, ich potrzeb, wartości oraz sposobów, w jaki będą „komunikować” się z produktem. Aby jak najlepiej sprostać tym zadaniom, przeprowadzają szereg działań, m.in.: badanie użytkowników, prototypowanie, testowanie użyteczności i optymalizację.

User experience zawiera więc kilka elementów. Składają się na nie zarówno aspekty techniczne i funkcjonalne danego produktu, jak i psychologiczne oraz emocjonalne.

ux designer projektuje interfejs

Co to jest UI? Co robi UI designer?

UI, czyli User Interface, to interfejs użytkownika. Jeśli UX porównywaliśmy do tego, jak czujesz się, wchodząc do sklepu, to UI przypomina wystrój tego sklepu – od kolorów ścian, przez oznaczenia działów, aż po rodzaj czcionki na cenówkach. W świecie online UI jest tym, co widzisz na ekranie: przyciski, ikony, kolory i układ elementów. Projektanci interfejsów dbają o to, były one nie tylko ładne, ale też czytelne i spójne.

ui designer tworzy aplikację mobilną

UX i UI – jak łączą się w projektowaniu produktów cyfrowych

Projektant interfejsów wciela w życie rozwiązania zaproponowane przez UX designera. Praca UI designera jest zatem bardziej techniczna i praktyczna niż w przypadku projektanta UX.

Projektanci UI często pracują blisko z UX designerami, aby upewnić się, czy stworzony przez nich interfejs jest estetyczny i wystarczająco przystępny dla potencjalnego użytkownika.

 UX/UI to istotne obszary, które wpływają na sukces marketingowy produktów cyfrowych, ponieważ decydują o tym, na ile łatwo i przyjemnie można osiągać swój cel przy użyciu danej aplikacji lub strony www.

etapy pracy ux designera

5 kont na Instagramie związanych z projektowaniem UX, które warto śledzić

Zainteresował Cię temat UX designu? Zajrzyj na konta tych twórców na Instagramie.
  • Anfisa Bogomolova @anfisign to ux designerka, edukatorka, pracująca mama. Ma ponad 100 000 subskrybentów. Jaj konto jest świetnie dopracowane wizualnie, a treści zawierają praktyczne, konkretne wskazówki. Anfisa na swoim profilu dzieli się doświadczeniami z życia codziennego UX designerki i pokazuje, jak zbudować wartościowe portfolio.
  • Jan Mraz @janm_ux Jan jest osobą odpowiedzialną za UX i wizualne aspekty produktów w Atheros Intelligence. Dzieląc się treściami na swoim Instagramie, zbudował społeczność ponad 200 tysięcy projektantów, programistów oraz osób, które po prostu kochają design, dyskutują o najnowszych trendach w projektowaniu i najlepszych praktykach projektowych.
  • Aneta Kmiecik @ux.aneta poprzez swoje posty na Instagramie Aneta inspiruje projektantów, dzieląc się cennymi spostrzeżeniami i wiedzą branżową. Pomaga swoim obserwatorom doskonalić się w projektowaniu UX i rozwijać ich kariery.
  • UI UX Daily @ui.ux_daily ten profil to codzienna dawka inspiracji dla wszystkich, który interesują się projektowaniem. Znajdziesz tam najnowsze trendy i ciekawe prace projektantów z całego świata. Śledź UI UX Daily, by podpatrzeć ciekawe rozwiązania graficzne i zdobyć świeże pomysły do kreatywnego działania.
  • Trina M. @ux.forthewin specjalizuje się w projektowaniu inkluzywnym i pokazuje, jak wykorzystywać jego elementy w codziennej pracy. Projektowanie inkluzywne to cenna umiejętność, którą warto doskonalić. Działając w ten sposób będziesz tworzyć interfejsy jeszcze lepiej dopasowane do wszystkich użytkowników i ich specjalnych potrzeb.