WTF #12 – Koniec gier z serii FIFA

WTF, czyli Ważne Techno Fakty to szybki przegląd wybranych informacji ze świata technologii. Najważniejsze premiery, wiadomości sprzętowe oraz ciekawostki – to wszystko w formie krótkiego wideo. Jeśli nie masz czasu na czytanie technologicznych newsów w sieci, WTF to coś w sam raz dla Ciebie.

WTF #12. O czym w dwunastym odcinku?

  • FIFA 23 będzie ostatnią
  • Fortnite za darmo w Xbox Cloud
  • RTX-y 4000 wcześniej niż planowano?
  • GTX 1630, czyli nowa, budżetowa karta graficzna
  • FSR 2.0 prawie jak DLSS?
  • Przenośna konsola z Ryzen 7 6800U
  • Pamięci RAM z własnymi wentylatorami

FIFY 24 już nie będzie

Na początek informacja, która zszokowała wszystkich fanów wirtualnego futbolu. FIFA 23 to ostatnia odsłona najpopularniejszej serii gier piłkarskich… a przynajmniej pod taką właśnie nazwą. Wszystko za sprawą tego, że EA Games nie przystało na warunki finansowe Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. FIFA (Fédération Internationale de Football Association) wyceniła kolejne 4 lata licencji na 1 miliard dolarów, natomiast okazało się, że dla wydawcy to kwota całkowicie zaporowa.

ea sports fc

Nie oznacza to oczywiście, że w przyszłorocznej odsłonie gry nie zobaczymy prawdziwych piłkarzy i klubów. Cała sprawa dotyczy wyłącznie nazwy gry, a FIFA 23, która ukaże się we wrześniu będzie ostatnią odsłoną o takim tytule. W przyszłym roku zagramy już nie w FIFĘ, a w EA Sports FC. Co ciekawe, federacja nie chce pozostawać bierna i mają w planach stworzyć własną konkurencję dla futbolówki EA Games.

RTX-y wciąż za drogie? To może GTX 1630?

Choć wydawało się, że to tylko zwykła plotka, to po kilku dniach pojawiło się potwierdzenie wraz z oficjalną datą premiery. GeForce GTX 1630 zadebiutuje już 31. maja i ma być bezpośrednim rywalem najtańszych kart graficznych AMD, a także następcą poczciwego GTX-a 1050 Ti. Skąd ta nagła decyzja o wprowadzeniu budżetowego układu graficznego?

Podobno to wina AMD, a dokładnie to efekt wprowadzenia na rynek kart Radeon RX 6500 XT oraz RX 6400, choć biorąc pod uwagę specyfikację nowego GPU od NVIDII, to raczej mowa o konkurencji dla tej drugiej. GTX 1630 ma być wyposażony w 512 rdzeni CUDA, 4 GB pamięci GDDR6 oraz 64-bitową szynę pamięci, co oznacza, że będzie to karta dla naprawdę mało wymagających lub po prostu niedzielnych graczy.

gtx 1630

O ile więc sama specyfikacja karty jest sporo niższa od GTX-a 1650, to taktowanie zegara 1630-tki ma sięgać w trybie boost nawet 1800 MHz. Wydaje się, że to jedyny powód, dla którego TDP nowego GTX-a zostało ustanowione na 75 watów, czyli tyle samo, ile w przypadku kart 1650. Pozostaje jeszcze kwestia ceny, a tą poznamy prawdopodobnie podczas nadchodzących targów Computex 2022. Na podstawie wstępnej specyfikacji można szacować, że GTX 1630 powinien kosztować około 600-700 PLN, jednak znając dzisiejsze realia, będzie to kwota o  kilkaset złotych wyższa.