WTF #5 – Koniec taniego Windowsa na Allegro?

WTF, czyli Ważne Techno Fakty to szybki przegląd wybranych informacji ze świata technologii. Najważniejsze premiery, wiadomości sprzętowe oraz ciekawostki – to wszystko w formie krótkiego wideo. Jeśli nie masz czasu na czytanie technologicznych newsów w sieci, WTF to coś w sam raz dla Ciebie.

WTF #5. O czym w piątym odcinku?

  • Czy to koniec taniego Windowsa na Allegro?
  • Premiera karty graficznej AMD Radeon RX 6600 XT
  • Eksplodujące zasilacze Gigabyte
  • Niezwykle gorący RTX 3090
  • Ile zarobiła NVIDIA oraz AMD w Q2 2021?
  • Lukla w zabezpieczeniach Steam i nagroda dla Polaka
  • Zapowiedź Call of Duty: Vanguard
  • Pogłoski o remasterze trylogii GTA
  • Pierwsza strona internetowa ma już ponad 30 lat

Windows za dychę? Allegro kończy z używanym oprogramowaniem ESD i OEM

Windows za 50 złotych, za dyszkę, a może tylko za złotówkę? Na Allegro można przebierać w ofertach taniego oprogramowania z drugiej ręki, a przecież oficjalne ceny są nieporównywalnie wyższe, bo za Windowsa zapłacimy od 500 zł w górę.

Z czego to wynika to kwestia zupełnie osobna, ale na 6 września 2021 zaplanowana jest kolejna zmiana regulaminu Allegro, która zakłada całkowity zakaz sprzedaży używanego, cyfrowego oprogramowania ESD oraz OEM. A to oznacza z kolei, że osoby, które z takich cen korzystały, mogą niemal na pewno się z takimi ofertami pożegnać.

Jak to będzie wyglądało w praktyce zobaczymy już za chwilę, jednak zanosi się na to, że wszyscy handlarze tanimi Windowsami (i nie tylko), będą musieli przenieść się gdzie indziej.

Premiera AMD Radeon RX 6600 XT. Czy to lepszy wybór niż RTX 3060?

11 sierpnia miała premiera nowej desktopowej karty graficznej AMD Radeon RX 6600 XT, a więc konkurenta dla układu NVIDIA GeForce RTX 3060. Tutaj można by postawić kropkę, ponieważ premiera rzeczywiście była, pojedyncze modele kart to kupienia jeszcze są… ale wieszczę Wam, że zaraz znikną. Być może na długo.

I to wcale nie dlatego, że nowy Radeon jest tak chodliwy, a po prostu nie ma go zbyt dużo. Cena rzeczywista odbiega oczywiście od wartości MSRP, ale okolice 2500 złotych w jakiej dostać można kartę graficzną RX 6600 XT nadal są atrakcyjne – tym bardziej, jeśli wziąć pod uwagę o ok. 10% wyższą wydajność w porównaniu do GeForce’a RTX 3060.

Radeon nie oferuje jednak technologii DLSS, a z włączonym Ray Traycingiem spisuje się gorzej niż karta „zielonych”. Tak, czy inaczej, jeżeli szukacie teraz karty do swojego peceta, to radzę się pospieszyć. Wyboru może za chwilę już nie być, a więcej na temat nowego Radeona dowiecie się w naszym teście wydajności: Radeon RX 6600 XT w sprzedaży. Test wydajności w grach.