Steam: gry wzorcowo działające na Steam Decku będą miały specjalne oznaczenia

Posiadacze Steam Decków, przed pobraniem gry, będą mogli sprawdzić, czy była przetestowana na przenośnej konsoli Valve. Wszystko dzięki specjalnym oznaczeniom, etykietom kompatybilności, które poszczególne tytuły na Steamie mają dostać, jeśli okaże się, że na Steam Decku działają bardzo dobrze.

Znaczniki kompatybilności gier z konsolą Steam Deck

Premiera Steam Decka, zaplanowana na grudzień 2021 roku, zbliża się wielkimi krokami. Naturalnie więc do sieci trafia coraz więcej informacji nie tylko na temat samej konsoli, ale i całego ekosystemu, jaki ma stworzyć.

Najświeższy news mówi o tym, że poszczególne tytuły na Steamie mają być oznaczane specjalnymi etykietami kompatybilności ze Steam Deckiem. Innymi słowy – informować użytkownika, że gra XYZ była sprawdzona na konsoli Valve i działa na niej bardzo dobrze, więc śmiało można ją kupić i pobrać.

Etykiety mają być podzielone na cztery kategorie. Najwyższy poziom kompatybilności będzie oznaczony jako „Verified”. Jego wyróżnikiem będzie zielone logo oraz znacznik wskazujący te gry, które na Steam Decku działają „świetnie”, od razu po odpakowaniu z „cyfrowego pudełka”.

Kolejnym znacznikiem jest żółty wykrzyknik. Oznacza on, że może być konieczne wprowadzenie ręcznych ustawień, aby gra działała, jak należy. Pozostałe dwa znaczniki dotyczą gier, które albo nie są obsługiwane przez Steam Deck, albo ich status jest nieznany, bo nie były jeszcze przetestowane.

Zweryfikowana gra – to znaczy jaka?

Gry oznaczone jako „zweryfikowane” spełniają kilka konkretnych kryteriów, m.in.:

  • działają z klawiaturą ekranową,
  • obsługują natywną rozdzielczość Steam Decka,
  • w pełni obsługują system operacyjny konsoli,
  • w ich menu można poruszać się za pomocą kontrolera.
Steam Deck etykiety kompatybilności
Źródło: The Verge

Steam naturalnie będzie promować gry zweryfikowane

Te mają się wyświetlać użytkownikom jako pierwsze, tj. pierwsza strona wirtualnego sklepu będzie zawierać wyłącznie gry ze znacznikiem „Verified”. Nie oznacza to oczywiście, że Valve chce w jakikolwiek sposób ograniczać posiadaczom Steam Decka korzystanie z całości zasobów sklepu.

Deweloperzy mogą sprawdzać kompatybilność swoich gier ze Steam Deckiem

Valve przygotowało specjalne wytyczne dla deweloperów, aby ci mogli weryfikować, czy ich gry będą kompatybilne z przenośnymi komputerami PC, ale też kroki, dzięki którym każdy producent będzie mógł przesłać swoje tytuły do weryfikacji.

Duże i „ważne” gry mogą być sprawdzane przez Valve, nawet jeśli producent nie wykazał inicjatywy, by w ogóle kompatybilność ze Steam Deckiem badać. Warto wspomnieć też o tym, że nawet jeśli deweloper z góry zakłada, że jego gra nie pasuje do przenośnej konsoli Valve, nie ma możliwości ukrycia jej przed specjalną wersją sklepu, przygotowaną z myślą o Steam Decku.

Co to oznacza dla graczy?

Dla tych, którzy zamówili już Steam Decka albo planują to zrobić, to dobra wiadomość. Inicjatywa Valve już w zamierzeniu umożliwia użytkownikom uniknięcie rozczarowań, wynikających z kupowania gier, które na Steam Decka się nie nadają i są na nim niegrywalne. Wygląda na to, że firma Gabe’a Newella myśli z wyprzedzeniem, chcąc uniknąć problemów z ewentualnymi reklamacjami. I bardzo dobrze.