Wanted Raccoon – szopi ruch oporu

Najróżniejszych, dziwnych symulator jest teraz całe zatrzęsienie. Wyróżnić mogę na przykład takie „kwiatki”, jak słynny symulator kozy, symulator kamienia czy symulator… kromki chleba. A co powiecie na grę o pociesznym szopie, który musi walczyć o swój dom? Poznajcie Wanted Raccoon.

Szop niczym podziemny ruch oporu

Fabuła gry Wanted Raccoon przedstawia się następująco. Mamy naszego włochatego przeszukiwacza śmietników, który został zmuszony przez ludzi do walki z ich zagrażającym naturze reżimem. Ludzie, jak przystało na rasę (niby) inteligentną, przejęli teren szopa, wycinając drzewa, krzewy, zasypując jaskinie i na zgliszczach zwierzęcego domu budując własne osiedla.

Wanted Raccoon menu gry

Jako prawowity członek leśnej braci, szop postanawia zawalczyć o swój dom i rodzinę. W tym celu zaczyna walczyć z ludźmi, próbując wykurzyć ich z tego niegdyś pięknego terenu. Ważnym punktem jego krucjaty staje się też uratowanie schwytanych braci i sióstr, przetrzymywanych w różnych częściach miasta.

Wojownik przywdziany w szarość i biel

Już sam rys fabularny gry Wanted Raccoon rysuje się bardzo oryginalnie. Dalej jest jeszcze lepiej. Gra opierać się będzie na wykonywaniu poszczególnych zadań w mieście, które ostatecznie mają zakończyć się przejęciem go przez szopią grupę i uratowaniem pozostałych zwierzątek. Aktywności, co widać na zwiastunie, będzie sporo, więc gracz nie powinien narzekać na brak ciekawych rzeczy do robienia.

Wanted Raccoon złomowisko

Zresztą na nudę tym bardziej nie będzie można narzekać, patrząc na walory humorystyczne tej produkcji. Multum ciekawych sposobów na wykorzystanie otoczenia w celu upokorzenia ludzi? Jest. Przejaskrawiona fizyka ragdolli, sprawiająca, że każde ciało zachowuje się jak kukła? Jest. Znajdźki w postaci hełmu czołgisty dla naszego włochatego koleszki? No wiadomo, że jest!

Oczywiście wszystko to, i w zasadzie wiele więcej widziałem już chociażby w Goat Simulator. Tam jednak rozgrywka głównie polegała na totalnej rozwałce i sprowadzaniu na ulice miast absolutnego chaosu, mordu i pożogi. Wanted Raccoon ma być bliżej do normalnej gry, niż do tworu skrojonego wprost pod youtuberów, chociaż i tutaj zapewne ta produkcja stanie się sezonowym hitem internetowych twórców.

Wanted Raccoon jedzenie

Niby zwykły szop, a tyle potrafi

Sama rozgrywka przypomina mi nieco już leciwe gry z serii Sąsiedzi z piekła rodem. I tak jak w produkcjach sprzed prawie 20 lat, tak i tutaj możliwe będzie niemal dosłowne podkładanie świń mieszkańcom Raccoon City. Swoją drogą ciekawe, czy spotkamy jakieś nawiązania w postaci easter eggów do gier Resident Evil.

Oprócz wspomnianego psocenia konieczne będzie również uwalnianie swoich pobratymców, odblokowywanie kolejnych rejonów złomowiska (czyli naszej bazy wypadowej), ucieczka przed policją czy nawet crafting. Tak, to wszystko znajdzie się w grze o szopie.

Wanted Raccoon czapki

Pod względem oprawy audiowizualnej Wanted Raccoon przestawia się raczej biednie. Mnie to jednak nie dziwi i mówiąc szczerze, nie przeszkadza. Jest to tytuł z gatunku tych, które mają być czytelne dla odbiorcy i sprawiać jak najwięcej frajdy poprzez powodowanie kolejnych, coraz to bardziej absurdalnych sytuacji. Tak jak kilka lat temu Goat Simulator podbił serca ludzi na całym świecie, tak teraz myślę, że Wanted Raccoon może chociaż na chwilę zabłysnąć.

Kiedy premiera Wanted Raccoon?

Gra obecnie jest dostępna we wczesnych dostępie i w zasadzie wciąż jest rozwijana przez deweloperów. Z tego powodu dokładna dana premiery nie jest jeszcze znana, chociaż na oficjalnym profilu produkcji na platformie Steam twórcy podali informację o wydaniu gry w drugim półroczu 2020 roku. Czy będzie to bliżej końca wakacji, czy końca roku, tego nie wiadomo.

Pod tym linkiem znajdziecie grę Wanted Raccoon na pecetowej platformie Steam.

Wanted Raccoon policja