W 2020 roku Chromebooki sprzedały się cztery razy lepiej niż w 2019

Jeśli komuś się wydaje, że wyzwania, jakie postawiła przed nami pandemia, stanowiły żyzny grunt pod sprzedaż Chromebooków, to… dobrze mu się wydaje. Z raportów firm badawczych Gartner i Canalys wynika, że w minionym roku urządzenia te rozeszły się w liczbie ponad 30 milionów, z czego ponad jedna trzecia – w czwartym kwartale 2020.

30 milionów sprzedanych Chromebooków w 2020 roku

Według analityków Chromebooki mają za sobą świetny rok, a ostatni kwartał 2020 był najmocniejszy w historii laptopów Google. Firmy Gartner i Canalys przeanalizowały, iż w zeszłym roku sprzedano ponad 30 milionów tych urządzeń.

Warte odnotowania jest również to, że tylko w ostatnich trzech miesiącach 2020 udało się sprzedać od 11 do 11,7 miliona Chromebooków. Jeśli wierzyć danym dostarczonym przez Canalys, to najlepszy kwartał w historii notebooków Google’a i aż 287-procentowy wzrost w stosunku do czwartego kwartału 2019 roku.

Raporty Gartner i Canalys przedstawiają różne porównania sprzedażowe między 2019 a 2020 rokiem, niemniej oba świadczą o imponującym progresie. Gartner szacuje wzrost sprzedaży na 80%, Canalys – na 109%. Dla porównania – ogólna sprzedaż komputerów PC zwiększyła się w 2020 roku o 11 procent, co jest największym wzrostem, jaki komputery osobiste zanotowały od przeszło dekady.

Oczywiście nie oznacza to, że Chromebooki na ten moment stanowią zagrożenie dla tradycyjnych komputerów PC, których sprzedano blisko 275 milionów sztuk. Tak czy inaczej laptopy Google radzą sobie na rynku coraz lepiej.

Przeczytaj także: Acer Chromebook CB314. Ile z laptopa w laptopie? Wyjaśnia test i recenzja

Chromebook CB314 z procesorem Intel

Chromebooki jako narzędzie do nauki zdalnej

Nie da się ukryć, że Chromebooki zyskały tak dużo na kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. W wielu krajach nauka z ławek szkolnych i sali wykładowych przeniosła się do domów. Rodzice (a w niektórych państwach również szkoły) musieli zapewnić dzieciom dostęp do komputerów do nauki zdalnej.

Chromebooki sprawdziły się w tej roli świetnie. Są tanie, a przy tym szybkie, łatwe do wdrożenia i zarządzania. Za cenę średniopółkowego laptopa gamingowego możemy kupić nawet trzy takie urządzenia, co może stanowić ratunek dla wielu rodziców, szczególnie tych, którzy mają więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym.

Źródło: The Verge

Zobacz też: Ranking laptopów do 2000 zł