To nie małpie figle – Musk pokazuje, jak makak prowadzi rozgrywkę przy pomocy myśli

Sterowanie myślami to już w coraz mniejszym stopniu wynalazek rodem z „Firefoksa” z Clintem Eastwoodem. W kończącym się tygodniu Elon Musk zaprezentował video, na którym sympatyczny makak Pager gra w wariację kultowego „Ponga”. A zamiast kontrolera używa właśnie swojego umysłu. Czy faktycznie dokonano istotnego kroku na polu biocybernetyki?

Pager klika bez joysticka

O planach i dokonaniach Neuralinku Muska pisaliśmy już dość dawno temu. Wyłożyliśmy wówczas również korzyści, o których także i teraz wspomniano – mianowicie o pomocy ludziom dotkniętych paraliżem.

Ostatnia demonstracja miała jednak bardziej rozrywkowy charakter. A użytkownikiem technologii był nie człowiek, a dziewięcioletni makak Pager. Początkowo grę opartą na słynnym Pongu rozgrywał przy pomocy joysticka (a nagrodą za był podawany przez metalową słomkę był bananowy koktajl). Już wówczas jednak w jego mózgu znajdował się implant, który rejestrował pracę neuronów i ucząc się przewidywać w ten sposób ruchy ręki małpiego gracza.

Następnie Pager prowadził grę już przy użyciu samych myśli, co widzimy we wzbogaconym o narrację filmie na YT.

Technologia przywracająca sprawność

Jak przypomina Elizabeth Lopatto z The Verge, już w 2019 roku Musk mówił o eksperymencie z małpą, która umysłowo kontrolowała komputer (o czym też pisaliśmy). A w 2006 roku sparaliżowany mężczyzna mógł za pomocą implantu kontrolować komputer, telewizor oraz robota.

Przykład Pagera nie jest więc pierwszym zastosowaniem tego typu technologii. Widać jednak, że projekt Muska się rozwija. A docelowo ma sprawić, by – na przykład – osoby, które straciły władze w nogach, mogły znowu chodzić.

Źródło: The Verge, The New York Times